Eski Arz, Mt Gox ve ABD'nin Elindeki Varlıklar

Bu hafta, Mt Gox ve ABD Hükümeti tarafından yapılan dağıtımlarla ilgili yanlış söylentilerin ortaya çıkmasının ardından piyasada sert bir satış yaşandı. Buna 3,2 bin eski Bitcoin'in yeniden canlanması da eklenince piyasa kendini ciddi bir dalgalanmanın ortasında buldu.

Eski Arz, Mt Gox ve ABD'nin Elindeki Varlıklar

Bitcoin piyasası Mart ortasından bu yana 27 bin ila 30 bin dolar aralığındaki yüksek/düşük bantların her ikisini de test ediyor ve bu hafta 27,1 bin dolardan 29,9 bin dolara yükseldi. Bu ralli sırasında, Mt. Gox ve ABD Hükümeti kontrolündeki cüzdanlardaki hareketlere ilişkin yanlış söylentiler yayıldı. Ayrıca, eski arz sahiplerinin (>7 yıl) bazı faaliyetlerini gördük ve bu da düşük likidite ortamında 1,5 k$ gölgesinde ünlü bir günlük Doji mumunun görülmesine neden oldu.

Bu rapor, öncelikle yukarıda bahsedilen ve dalgalanmaya neden olan olayları ele almayı ve ardından kısa vadeli yatırımcıların hakim yükseliş trendi içindeki fiyat hareketi üzerindeki ağırlığını vurgulayarak talep tarafını incelemeyi amaçlamaktadır.

🪟 Bu raporda yer alan tüm grafikleri On-chain Dashboard'da görüntüleyin.

Eski Coinler Canlanıyor

7y-10y ve +10y yaş bantlarından harcanan arz hacmini inceleyerek, bu hafta yaklaşık 3,2 bin BTC'nin yeniden canlandırıldığını ve 1,1 bin BTC'nin 2013 öncesi dönemde edinildiğini gözlemliyoruz.

Varlık ayarlaması 🟥 yoluyla dahili transferleri filtreledikten sonra, bu transferlerin dahili olmadığını doğrulayabiliriz. Bununla birlikte, bu olayların büyüklüğü, döngü pivot noktaları sırasında önceki izole olaylara kıyasla nispeten daha önemsizdi.

Canlı Grafik
Canlı Grafik

Eski Arz harcamalarına ilişkin geniş bir perspektiften baktığımızda, Bitcoin'in başlangıcından bu yana yalnızca 4,25 milyon coinin Eski Arz (7+ Yıl) statüsüne ulaştığını görebiliriz. Dikkate değer bir şekilde, bu eski coinlerin yalnızca 356 bini harcanmıştır ve bu da tüm zamanların toplamının %8,3'üne denk gelmektedir. Geriye kalan 3,9 milyon (dolaşımdaki arzın %20'si) hareketsiz kalmakta ve genellikle kaybolduğu varsayılmaktadır.

Canlı Grafik

Mt Gox coinlerinin hareket halinde olduğuna dair söylentilere bakacak olursak, 2018'deki ilk dağıtım diliminden bu yana bakiyelerinin 137.890 BTC'de sabit kaldığını ve bu cüzdandan herhangi bir coin çıkmadığını görebiliriz. Son dönemde herhangi bir harcama gözlenmezken, dağıtımların 2023'te başlaması ve şu anda 3,93 milyar dolar olan bu bakiyenin takip edilmesi bekleniyor.

🔔 Uyarı Fikri: Mevcut 137.890 BTC seviyesinin altına düşen Mt Gox Bakiyesini takip etmek, bir harcama gerçekleşir gerçekleşmez anında bir uyarı verir ve muhtemelen dağıtımların başladığını gösterir.
Canlı Grafik

Benzer şekilde, ABD Hükümeti yetkilileri tarafından tutulan Bitcoin, 205.514 BTC'de sabit kaldı. Bu paralar, 2016 Bitfinex Hack ve 2012 Silk Road Hack gibi ele geçirmelerden elde edilenlerdir. En son düşüş, Coinbase kümemize gönderilen 9.861 BTC'yi gördü .

🔔 Uyarı Fikri: 205.514 BTC'nin altındaki düşüşler için USG bakiyesini izlemek, bu varlıktan dağıtım olasılığının arttığını gösterir.
Canlı Grafik

Talebi Araştırmak

Önceki sayılarda (12. ve 14. Hafta Analizleri ), Genç Arz yaş bantlarında (<6 ay) tutulan servet oranının piyasanın talep tarafına nasıl bir bakış açısı sunabileceğini göstermiştik.

Aşağıdaki grafikler, bu yeni alıcılar tarafından tutulan hem BTC hem de USD cinsinden servetin oranını göstermektedir. Bir ralli sırasında genç arzın payının artması, piyasaya akan sermayenin bir göstergesidir. Bu aynı zamanda Eski Arzın (> 6 aylık) genellikle bu talep likiditesinden faydalanarak harcama yaptığına ve ucuz/eski coinlerin daha yüksek fiyatlarla yeni alıcılara net transferine yol açtığına işaret eder.

Genç arzın aylık Net Pozisyon Değişimi, bu net satış baskısının ayda +250 bin BTC oranına ulaştığını ve sabitlendiğini göstermektedir. Bu talep dalgası toplam genç arzı 366 bin BTC artırdı.

Önceki döngüdeki önemli rallilerle karşılaştırıldığında, bu model 2019 yükseliş trendine benziyor ve bunu 2020-21 boğa öncesinde bir denge dönemi izledi.

Canlı Grafik

Benzer bir durum, USD cinsinden servetin Genç Arz bölgesine transferinde de gözlemlenebilir. Yeni yatırımcıların sahip olduğu servetin toplam servet içindeki payı %20'den %40'a çıkarak 2019 başındakine benzer bir artış göstermiştir.

Bu durum, yatırım yapılan toplam servetin %28,2'sinin yeni alıcıların elinde olduğunu gösteriyor ki bu oran hala oldukça düşük ve önceki boğa piyasalarında görülen +%40 eşik seviyesinin üzerinde değil. Bu durum, yeni talep girişlerinin nispeten yumuşak kaldığını, ancak arzın ağırlıklı olarak daha uzun vadeli, daha yüksek inançlı sahipler tarafından tutulmaya devam ettiğini göstermektedir.

Canlı Grafik

Akış Yönünde İlerlemek

Talep girişleri ile Genç Arz tarafından elde tutulan servet arasındaki doğal ilişkiyi ortaya koyduktan sonra, yükseliş trendindeki bir piyasanın temel itici gücü olan bu yeni yatırımcıların davranışlarını inceleyen göstergeler türetebiliriz.

Aşağıdaki grafik, bu Genç/Eski Arz gruplarının ortalama maliyet bazını piyasa ortalamasıyla birlikte göstermektedir.

  • Eski Arz Maliyeti Temeli (> 6m) 🔵
  • Piyasa Arz Maliyeti Bazında (ortalama) 🟠
  • Genç Arz Maliyeti Temeli (< 6m) 🔴

İlk not, piyasanın 2022 ayısının 🟪 tarihi dip keşif aşamasından sağlam bir şekilde toparlanmış olmasıdır. Son zamanlarda, hızlı spot fiyat artışı, yeni yatırımcıların maliyet bazını (25,1 bin $) 🔴 diğer tüm grupların üzerine çıkardı, çünkü akan talep ralliyi takip ediyor.

Kasım 2022'den bu yana ilk kez eski arzın maliyet tabanı (24,1 bin $) yeni alıcılardan (çoğu FTX battıktan hemen sonra aktif olan) daha üstün bir konuma geldi.

Canlı Çalışma Panosu

Bir sonraki adım, piyasanın aşırı ısındığı durumlara yaklaşıp yaklaşmadığına dair göstergeler aramaktır. Bir sonraki grafik, yukarıda bahsedilen maliyet esası için haftalık Değişim Oranını göstermektedir; bu metriği her bir grup tarafından varlık edinme yoğunluğunu ölçmek için kullanabiliriz.

Geçmişte aşırı ısınan koşullar genellikle hem genç arzın 🔴 hem de genel pazarın 🟠 haftalık %4-%8'lik bir değişimi aşmasıyla aynı hizaya gelmiş ve geçmiş örneklerde daha sonra uzun bir düzeltme görülmüştür.

Son piyasa dalgalanması henüz haftalık %4 eşiğini aşmadı, ancak genç arz %3,4 ile buna yaklaştı. Bu gözlem, piyasanın henüz Aralık 2017, Haziran 2019 ve Ocak 2021'de görüldüğü gibi aynı büyüklükte hızlı bir değerlenme yaşamadığı anlamına geliyor.

Canlı Grafik

Bitcoin Aşırı mı Isındı?

Şimdiye kadar, döngünün en düşük seviyelerinden yükseliş sırasında Kısa Vadeli Yatırımcı davranışının önemini vurguladık. Bundan sonra, rallinin şimdiye kadar 'aşırı ısınma' derecesine ulaşıp ulaşmadığını değerlendirmemizi sağlayan ölçütlere odaklanacağız.

İlk olarak, spot fiyat ile zincir üstü maliyet tabanı arasındaki oran olan MVRV metriği aracılığıyla Kısa Vadeli Yatırımcıların elinde tuttuğu ortalama gerçekleşmemiş kara odaklanacağız. Bu göstergenin haftalık ortalaması, tipik olarak STH-MVRV 1,2'nin üzerinde olduğunda görülen kısa vadeli düzeltme olasılığını belirlemeye yardımcı olur ve %20 gerçekleşmemiş kâra işaret eder. Makro zirveler, genellikle 1,4'ün üzerinde daha da yüksek değerler görme eğilimindedir.

Son direnç, STH-MVRV'nin 1,33'e ulaşmasına karşılık gelen ve yeni yatırımcılara ortalama %33 kâr sağlayan 30 bin $ seviyesinde bulundu. Piyasada daha derin bir düzeltme yaşanması halinde, 24,4K$ seviyesindeki bir fiyat STH-MVRV'yi 1,0 başabaş değerine geri getirecektir ki bu da yükseliş trendindeki piyasalarda bir destek noktası olarak görülmüştür.

Canlı Çalışma Tablosu

Benzer davranışı izleyen, fiyata daha duyarlı bir gösterge de Kısa Vadeli Elde Tutulan Gerçekleşmemiş Kar - Zarar oranıdır. Önceki yükseliş trendlerini inceleyerek, bu oran için üç farklı ilgi alanı belirleyebiliriz:

  1. STH-Arz Karı > %95 ( K/Z Oranı > 20): Yeni yatırımcıların son derece karlı bir pozisyonda olduğunun altını çizer.
  2. STH-Arz Karı > %80 ( K/Z Oranı > 4): Makro yükseliş trendlerindeki düzeltmeler sırasında sıklıkla tekrar ziyaret edilir ve kısa vadeli satıcı tükenme noktasını işaret edebilir.
  3. STH-Arz Karı > %50 ( K/Z Oranı > 1): Yeni yatırımcılar için dengeli bir kar ve zarar pozisyonunu temsil eder. Bu seviyenin altına düşülmesi daha kapsamlı bir fiyat daralmasının habercisi olabilir, ancak güçlü boğa koşuları sırasında piyasanın bu seviyede destek bulduğuna dair örnekler de mevcuttur.
    2023 rallisinde, her üç bölgeye de ulaşan ve tepki veren birkaç örnek bulabiliriz; Mart başındaki satış, 3. bölgedeki bir tepkinin mükemmel bir göstergesidir.

Yine, yakın gelecekte daha derin bir düzeltme potansiyelini göz önünde bulundurursak, 3. bölgeye yeni yatırımcıların maliyet bazında yaklaşık 24,4K$'dan ulaşılacaktır.

Canlı Grafik

Borsalara Gerçekleşen Kar

Borsalar spekülatör sermayesi için ortak bir hedef ve fiyat keşfi için birincil mekandır. Borsalara giren/çıkan sermayeyi yatırımcı tepkisinin bir ölçüsü olarak değerlendirebiliriz.

Borsaların son haftalarda ciddi olmayan girişler görmesi ve Net Pozisyon Değişiminin +30 bin BTC/Ay'ın üzerine çıkması son rallinin istisnası değildi. Bu metrik hafif bir düşüşle 22,3 bin BTC/Ay seviyesine gerilemiştir; bu da piyasada daha küçük ama kalıcı bir satış baskısı olduğu anlamına gelmektedir.

Canlı Grafik

Borsalara coin gönderen hem Uzun Vadeli 🟦 hem de Kısa Vadeli 🟥 Sahip grupları arasında, Kısa Vadeli Sahiplerin hakimiyeti toplam girişlerin %90-95'i gibi istikrarlı bir oranda kalmaktadır. Daha koyu kırmızı bölge ile gösterilen ve şu anda borsa girişlerinin %58'ini oluşturan STH'lerin 2023'te kâr elde etme oranlarındaki artış oldukça dikkat çekicidir.

Canlı Grafik

Kısa Vadeli Sahiplerin Kar payını toplam borsa girişlerinden ayırdığımızda, Ocak ayının başından bu yana, bu grubun toplamın %60'ına ulaşan iki kar elde etme dalgası olduğunu görüyoruz. Mevcut piyasada, kısa vadeli sahiplerin kar realizasyonunun ikinci dalgası, son düzeltme ile uyumludur.

Canlı Grafik

Sonuç

Bu sayımızda Eski Arz, Mt. Gox fonları ve ABD Hükümeti tarafından kontrol edilen arzın hareketine ilişkin söylentileri ele aldık. Bu bakiyelerin önemli büyüklüğü göz önüne alındığında, Uyarıları ayarlamak, bakiyelerinin düşmesi durumunda otomatik bildirim sağlamak için mükemmel bir araçtır.

Ayrıca, Yaşlı/Genç varlıkların yukarı döngüler yoluyla yeniden dağıtımı kavramını yeniden ele aldık ve bunu piyasadaki talebi ölçmek için kullandık. Çeşitli grupların maliyet bazında değerlendirilmesi yoluyla, yeni yatırımcıların büyük ölçüde gerçekleşmemiş ve gerçekleşmiş kar performanslarına bağlı olarak piyasayı nasıl etkilediğini gösterdik.

Buradan, yeni yatırımcıların satış baskısının 30 bin $'da direnç oluşturan önemli bir itici güç olduğunu gözlemledik. Mevcut düzeltmenin devam etmesi halinde, genç arz sahiplerinin 24,4k$'lık maliyet tabanı önümüzdeki haftalarda izlenmesi gereken psikolojik bir seviye olabilir.


Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.


Çeviriler

Zincirde bu hafta bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice, Arapça, Vietnamca ve Yunanca'ya çevrilmiştir.

📽️ Daha fazla video içeriği ve metrik eğitim için Youtube Kanalımızı ziyaret edin ve abone olun veya Video Portalımızı ziyaret edin.


Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:


Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.