Bu Kez Farklı Mı?

Bitcoin için neredeyse tüm makro göstergeler tüm zamanların en düşük seviyelerinde ve potansiyel zemin oluşumuna işaret ediyor. Birçoğu, benzer seviyelerde geçmişteki tek haneli yüzdelik seviyelerinde işlem görüyor. Çok sayıda dip oluşum sinyali varken akıllara gelen soru, bu sefer farklı olacak mı?

Bu Kez Farklı Mı?

Haziran'da volatil ve zorlu bir ayın ardından, Bitcoin fiyatları son döngü 20 bin ATH seviyesinde konsolide olmaya başladı ve yatırımcılara durup düşünmeleri için bir nefes alma fırsatı verdi. Fiyatlar bu hafta yüksek işlem gördü, 18.067$'dan düştü ve 21.783$'a yükseldi.

Dijital varlık piyasası son zamanlarda, hem tarihsel hem de istatistiksel bağlamda birçok değerlemeyi aşırı kabul edilen düşük seviyelere iten yaygın bir kaldıraç azaltma olayı yaşadı. Kısa bir süre önce, hem Bitcoin hem de Ethereum pazarını kapsayan bu kaldıraç kaldırma olayına ayrıntılı analiz sağlayan iki araştırma parçası yayınladık. Bunlar, bu haftaki bülteni destekleyen ek bilgiler sağlayacaktır:

Bu bültende, mevcut fiyat aralığında bir Bitcoin ayı piyasası tabanının oluşmasının ihtimallerine dair bir değerlendirme sunacağız. Hem on-chain, hem teknik hem de döngüsel metriklerden yararlanacağız. Ayrıca, özellikle Uzun Vadeli Sahiplerle ilgili olarak, gözlemlenebilir bir yatırımcı inanç kaybı olup olmadığını da ölçeceğiz.

Not: Bu bülten sürümü, Glassnode Advanced metriklerinin uygulanmasına ekstra bir odak sağlar ve üyelerimizin bu zorlu piyasa koşullarında gezinmesine yardımcı olmak için daha tam özellikli bir pano deneyimine sahiptir.


Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Derinliklerin Haritası

Geçtiğimiz on yılda, Bitcoin ayı piyasalarının en düşük seviyelerini bulmak amacıyla hem teknik hem de onchain temelli birkaç model geliştirildi. Burada karşılaştırma için 2015, 2018 ve Mart 2020 diplerini kullanacağız ve modeller arasındaki kesişimi belirlemeye çalışacağız.

Aşağıdaki tabloda gösterilen, en yüksekten en düşüğe doğru sıralanan beş model vardır:

 • 🔴 Mayer Multiple 0.6 (23.380 $) fiyatı, 200 günlük hareketli ortalamaya göre %40 aşağıda işlem görüyor ve işlem günlerinin sadece% 3.4'ü bu seviyede veya altında kapattı.
 • 🟠 Coin arzının toplam maliyet temeli olan Gerçekleşen Fiyat (22.500$) , tipik olarak dip oluşumu sırasında direnç sağlar. Tüm işlem günlerinin %14'ünü aşağısında kapattı.
 • 🔵 Son ayı piyasası kapitülasyon aşamasında tarihsel olarak destek sağlayan ve günlerin yalnızca %1'i bunun altında kapanan 200 Haftalık Hareketli Ortalama (22.390$) .
 • 🟢 Coin günlerinin yok edilmesini açıklayan ve coinler için ödenen değerden gerçekleşen değerin çıkarılmasıyla eşleşen bir piyasa fiyatını yansıtan Balance Price (17.980$) . Bu modelin altında işlem günlerinin sadece %3'ü kapandı.
 • 🟣 Gerçekleşen Fiyat ile tüm zamanların ortalama fiyatı arasındaki fark olan Delta Fiyatı (15.750$) . Bu seviye hiçbir zaman kapanış bazında ihlal edilmedi ve ayılarda nihai nihai destek sağladı.

Mevcut piyasada, spot fiyatlar (21.300$) Gerçekleşen Fiyatın, 0.6 Mayer Multiple bandının ve 200 Hafta MA'nın altında işlem görüyor ve kısa süre önce 18-Haziran döneminde Balance Fiyatının altına düşerek 17.600$'ü gördü.

4,360 işlem gününden sadece 13'ü (%0,2) benzer koşullar gördü, daha önceki iki olayda, Ocak 2015 ve Mart 2020'de meydana geldi. Bu noktalar aşağıdaki grafikte yeşil renkle işaretlenmiştir.

Canlı Gelişmiş Çalışma Tablosu

Birikim Eğilim Puanı metriği, Haziran ayı boyunca 0,9'u aşan yüksek değerler görmeye devam ediyor. Bu durum aslında onchain bakiyelerine anlamlı bir şekilde katkıda bulunan Balina (>10k BTC) ve Karides (<1BTC) varlıkları tarafından yönlendiriliyor.

Son beş yılda, benzer uzantılara sahip 6 dönem var ve bunlar üç kategoriye ayırabiliriz:

 1. 2019 ortası ve yeni talep akışının fiyatları yükselttiği, genellikle erken yatırımcıların satış tarafında olduğu Boğa Piyasası Rallileri gibi.
 2. 2021 Kasım ATH öncesi dipten toplayanlar olarak tabir edilen fakat maalesef bu yatırımcıların çok erken davrandığı dönem.
 3. Kasım 2018 ve Mart 2020 gibi Ayı Piyasası Dipleri. Bunlar, alım tarafı talebinin nihayet arzı aştığı ve anlamlı bir makro düşük oluşturduğu dönemlerdir.
Canlı Gelişmiş Tablo

Döngüsel Düşükler

Reserve Risk metriği de tüm zamanların en düşük seviyelerine geriledi. Bu metrik, aşırı HODLing davranışı ve arz içinde coin birikimi olduğunda yoğun bir şekilde kullanılır. Bu, 2022'deki ciddi aşağı yönlü fiyat hareketine rağmen, toplamda Bitcoin yatırımcılarının genellikle coinlerini elinde tutmakta (daha iyi veya daha kötü) kararlı olduğunu gösteriyor.

Bu metrikteki bu kadar derin düşüşler, yalnızca 2015'in sonundaki ayı ve Mart 2020'deki ani düşüş olaylarıyla çakışıyor.

Canlı Gelişmiş Tablo

Benzer şekilde, Dormancy Flow tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı (2011 öncesi erken verileri hesaba katmıyoruz). Rezerv Riski, coinlerin birikimini (HODLing davranışı) yakaladığında, Dormancy Flow, Market Cap'i coin günleri yıkımına (HODLers harcamaları) karşı ölçer.

Bu metrik, Bitcoin Piyasası değerinin artık coin günleri yıkım değerine göre çok düşük olduğuna işaret ediyor. Başka bir deyişle; varlık, HODLers'ın tasfiye ettiği değer göz önüne alındığında, gerçeğe uygun değerin altında işlem görmektedir. Bu genellikle harcanan en eski coinlerin mevcut döngüden (yani eski, ancak çok eski olanlar değil) olduğu durumlarda geçerlidir. Bu fikri bu makalenin ilerleyen bölümlerinde tekrar ele alacağız.

Burada aşağı yönlü bir çıkarım, tarihsel olarak düşük talebin olduğu, yani yatırımcılar tarafından dağıtılan arzı absorbe edemeyen bir dönem gördüğümüz konusu olabilir. Daha olumlu bir yorum olarak ta, piyasanın aşağı yönde aşırı gevşemiş olduğu ve sahiplik bazındaki inanca göre yanlış fiyatlandığı yönündedir.

Canlı Gelişmiş Tablo

1 yılı aşkın süredir Bitcoin HODLing yatırımcı deneyimi, yüksek oynaklıklardan biridir ve bu nedenle, sarsılmamak için sağlam bir tez ve güçlü bir inanç gerektirir.

Bunu akılda tutarak, bu dizideki son döngüsel osilatör, 1y-2y eski coinler ile 1 haftalık coinler arasındaki göreceli varlık dengesini yakalayan RHODL Oranıdır.

RHODL Oranı makro aralığın en düşük seviyelerine yaklaşırken, coin arzına bu uzun vadeli, daha deneyimli yatırımcıların sıkı ve yoğun bir şekilde hakim olduğunu gösteriyor. Bunun aksine, daha genç ve deneyimsiz yatırımcıların belirgin bir eksikliği vardır; bu, yatırımcı tabanının yeni ve deneyimsiz taleple doyurulduğu geç dönem boğa piyasası zirveleriyle daha eş benzer olan bir olaydır.

Canlı Gelişmiş Tablo

Böylelikle Rezerv Riski, Dormancy Flow ve RHODL oranı arasında güçlü bir birleşme görebiliriz; bunların tümü, piyasaya güçlü tezlerin, yüksek inançlı yatırımcıların hakim olmaya devam ettiğini gösterir.

Bitcoin dip oluşumu için durum, güçlü el yatırımcılarının gözlemlenebilir hakimiyetine, sayısız makro osilatörde tarihsel olarak önemli düşüşlere ve birkaç ayı piyasası fiyatlandırma modelinde gezinen fiyatların güçlü bir birleşimine dayanmaktadır.

Ancak HODLer'lar bu çizgiyi tutabilecek yeterlilikte mi olacak?


Yeni Glassnode Araştırması: Tarihi Oranlarla Ayı Dönemi

Bitcoin ve Ethereum için 2022 zor bir yıl oldu, belli değerlere sert ve hızlı bir şekilde ulaşıldı. Hakim olanın uzayan süresi ve sermaye yıkımının ölçeği ile, 2022 yılının dijital varlık tarihindeki en önemli ayı piyasası olduğu makul bir şekilde söylenebilir.

En son araştırma makalemizi buradan okuyun.

Tarihi Oranlarla Ayı Dönemi

Diplere Vurmak

Piyasanın muhtemelen en iyi şekilde bir kapitülasyon ve yeniden birikim dönemine giriş olarak tanımlanan, sancılı bir taban bölgesini kırma sürecinde olduğuna işaret eden birkaç ölçüt var.

Aktif Adreslerin genel eğilimi, bize Bitcoin piyasa yapısının birçok aşamasında ilerlemek adına oldukça iyi bir yol haritası sağlar. Ayı piyasaları yatay salınım eğilimindeyken veya piyasa toparlandıkça daha yüksek seviyelere çıkma eğilimindeyken, yükseliş dürtüleri oldukça açık (yeşil).

Aktif adresler günde yaklaşık 800 bin civarında büyük ölçüde sabit kaldı ve Ayı Piyasası Kanalında (kırmızı) menzil içerisinde devam ediyor. Önceki bültenlerde belirttiğimiz gibi, geriye kalanların yalnızca HODLers olduğu tezini desteklemektedir. Bunu göz önünde bulundurarak 2022 yılı, fiyatların taleplerinin belirlenmesi için yeterli olduğu tabana doğru düzeltildiği bir süreç olmuştur.

Canlı Grafik

Önceki ayı piyasası tabanlarının tümü, yaklaşık %40 ila 45'lik Karda Arz Yüzdesi ile dibe vurdu. Başka bir deyişle, coin arzının yarısından fazlası zarardaydı. 17,6 bin dolara satış sırasında, piyasa karda %50 arzın hemen altına ulaştı ve önemli bir kapitülasyon ve coinlerin yeniden dağıtım olayını tetikledi (geçen hafta bültenimizde işledik).

Bu yeniden dağıtımın net sonucu, büyük miktarda BTC'nin şimdi 20 bin doların altında el değiştirmesidir. Kardaki arzın ~%40-45'ini potansiyel bir ayı piyasası tabanı eşiği olarak düşünürsek, arzın ~%5-10'unu zarara sokmak için fiyatın şimdi ne kadar düşmesi gerekir?

Canlı Gelişmiş Tablo

Aşağıdaki URPD grafiğinde, yaklaşık 1,43 milyon BTC'nin son 17.6 bin dolar ile şu anki 21.6 bin dolar arasında el değiştirdiğini görebiliriz. Bu, son arz yeniden dağıtımı ve kapitülasyon olayından sonra, bu düşük seviyelerin yeniden test edilmesinin, önceki ayı piyasası tabanlarında olduğu gibi eşdeğer miktarda arzı bir kayba uğratacağı anlamına gelir.

Canlı Profesyonel Tablo

aSOPR'ın piyasa yapısı, aynı zamanda, harcanan ortalama coinin -%7'lik bir kayıp gerçekleştirdiği derin bir kapitülasyon olayına benziyor. Önceki erken faz ayının, hem 2021 ortasını hem de 2022'nin tamamını, yapı olarak hem 2018 hem de 2019'a benzeyen mavi renkle gösterildiği gibi içerdiği iddia edilebilir.

Canlı Gelişmiş Tablo

Yeni Glassnode Araştırmamız: Büyük DeFi Kaldıraç Azaltımı

Ethereum DeFi pazarı, sadece altı hafta içinde 124 milyar doların üzerinde sermayenin boşaltılmasıyla büyük bir kaldıraç kaybı yaşıyor. Ethereum yatırımcı tabanı şu anda spot pozisyonlarda yoğun bir şekilde zararda ve tarihsel olarak büyük gerçekleşen kayıplarda kilitli şekilde hapsolmuş durumda.

En son araştırma makalemizi buradan okuyun.

Büyük DeFi Kaldıraç Azaltımı

HODLer'ların Güvenini Sarstık mı?

Haziran ayı boyunca, Uzun Vadeli Sahip (LTH) arzı yaklaşık 181,8 bin BTC azalarak toplam bakiyeyi Eylül 2021 seviyelerine geri getirdi. Ancak bu durum, Mart ve Ekim 2021 arasında eklenen arzın yalnızca %7,16'sına eşittir. Bu metrik daha da düşerse, daha fazla satış tarafı baskısına ve LTH inancında olası bir bozulmaya işaret eder. Bununla birlikte, bir duraklama ve hatta toparlanma, bu fikre karşı güçlü bir şekilde çalışacaktır.

Canlı Profesyonel Tablo

Bu son bölümde, son savunma hattı oldukları göz önüne alındığında, Bitcoin HODLer'ların inancının sarsılıp sarsılmadığını değerlendirmeye çalışacağız. Bunu, aşağıdaki teze karşı harcanan coinlerin yaşını tahmin ederek yapacağız:

 • Harcama yapan LTH'ler ağırlıklı olarak 2021-22 döngüsünden geliyorsa, büyük volatilite yoluyla zarardaki coinleri tutan yatırımcıların sonunda pes etmesi nedeniyle klasik bir teslimiyet olması daha olasıdır.
 • Harcama yapan LTH'ler 2020 öncesi döngüden geliyorsa, Bitcoin'in en güçlü ve en uzun inananlarından bazılarında yaygın bir inanç kaybını yansıtması daha olasıdır.

LTH'lerin hangi alt kümesinin, her bir toplulukta yaklaşık bir ağırlık vermek için giderek daha olgun yaş gruplarına bakarak bu 181.8k BTC'yi harcama baskısında yönlendirdiğini daha da açacağız.

Aşağıdaki grafikte 6 aydan eski Supply gösterilmektedir. Bu arz Haziran ayında 168.5 bin BTC azaldı. LTH eşiğinin ~ 5 ay olduğu göz önüne alındığında, bu harcanan tahmini 13.3k BTC'nin 5-6 aylık olduğu ve toplamın yaklaşık% 7.3'ünü temsil ettiği anlamına gelir.

Canlı Gelişmiş Tablo

1 yıldan eski coinler için bu, dolaşımdaki arzın %65,72'sinden %64,93'üne, yani 150,7 bin BTC'ye düştü. Bu nedenle, LTH harcamalarının yaklaşık %9,8'i 6 milyon-12 milyon arası eski coinlere atfediliyor.

Aynı mantıkla devam edersek, 1 yıldan eski coinlerle yapılan harcamaların, LTH'ler tarafından harcanan BTC'nin yaklaşık %82.9'unu oluşturduğunu görebiliriz; bu Haziran kapitülasyon etkinliği sırasında yapılan harcamaların en önemli payıdır.

Canlı Grafik

Bununla birlikte, Arzın en son 2 yıl+ önce aktif olduğunu düşünürsek, Nisan 2022'den bu yana dolaşımdaki arzın yaklaşık %44,5'inde aşağı yukarı dengeye oturduğunu görebiliriz.

Bu nedenle, Uzun Vadeli Sahipler tarafından harcanan 181,8 bin BTC'den yaklaşık olarak şu sonucu çıkarabiliriz:

 • %82.9'u 1 ile 2 yaş arasındaki coinlere atfedildi.
 • %9,8'i 6 milyon ile 12 milyon arası eski coinlere atfedildi.
 • %7.3'ü 5 milyon ile 6 milyon arasında eski coinlere atfedildi.

Bu nedenle, son LTH kapitülasyonunun neredeyse tamamen 2020-22 döngüsü yatırımcıları tarafından yönlendirildiği ve büyük olasılıkla çok uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının inanç kaybından ziyade klasik bir kapitülasyon olayının öncüsü olduğu sonucuna varıyoruz.

Canlı Gelişmiş Tablo

Özet ve sonuçlar

Mevcut makroekonomik çerçeve içinde, tüm modeller ve tarihsel emsallerin test edilmesi muhtemeldir. Bitcoin fiyatlarının tarihsel taban modellerine ve mevcut konumuna göre, piyasa zaten son derece olağandışı bir seviyede ve işlem günlerinin sadece %0,2'si benzer koşullarda.

Uzun Vadeli Sahipler, Haziran ayında, çoğunlukla 2020-21 dönemi yatırımcıları tarafından yönlendirilen, gecikmiş fakat görünüşte klasik bir teslimiyet yaşadılar. Bitcoin için teknikten onchain aktiviteye kadar neredeyse tüm makro göstergeler, önceki döngülerde ayı piyasası tabanı oluşumuyla aynı zamana denk gelen tüm zamanların en düşük seviyesinde. Geçmişte, bu metrikleri aynı seviyede gören tüm işlem günlerinin ancak < %10'u vardı. Bu durum son analizimizde keşfettiğimiz olumsuz yöndeki çok büyük istatistiksel sapmalarla uyumludur.

Bu kadar çok zemin oluşum sinyali yanıp sönerken soru şu ki, bu sefer farklı olacak mı?


Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

 • Yeni Glassnode Ana Sayfası Glassnode.com'da yayında.
 • Gösterge Tablolarında İyileştirmeler: Video modülü, metin kutusu kaydırma özelliği, yeniden biçimlendirilmiş boyutlandırma.
 • Açıklamalı çalışma tablosu çizelgelerini klonlama.

Yeni Ürün Lansmanı: Eğitim Panoları

Glassnode kullanıcılarının Bitcoin'den başlayarak onchain konseptleri keşfetmelerine ve becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış dört yeni önceden ayarlanmış gösterge panosu, video kılavuzu ve Yazılı notları yayınlamaktan mutluluk duyuyoruz.

Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.

 • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
 • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
 • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
 • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.