Güçlü Eller Baskıyı Hissediyor

Yaygın bir kapitülasyonun gerçekleştiğini gösteren birçok sinyalle birlikte, dikkatler bir Bitcoin dip bölgesinin oluşup oluşmadığına çevriliyor. Burada, önümüzdeki yolda neler olabileceğini değerlendirmek için önceki ayı döngülerinin özelliklerini ve süresini analiz ediyoruz.

Güçlü Eller Baskıyı Hissediyor

Piyasa, Haziran ayının aşırı aşağı yönlü oynaklığını sindirmeye çalışırken, Bitcoin fiyatları bu hafta 20 bin dolar civarında konsolide olmaya devam ediyor. Fiyatlar yüksek hacimli işlem gördü, haftalık en düşük 18.971$'dan açıldı ve 22.230$'da zirve yaptı.

Piyasa tüm zamanların en yüksek seviyesinden %75'in üzerinde düşerken, en güçlü ve en uzun vadeli Bitcoin sahipleri bile baskı hissediyor. Piyasa kalıcı makro ekonomik belirsizliğin ortasında bir dip bulmaya çalışırken, Hem Uzun Vadeli Sahipler hem de Madenciler bu hafta ilgi odağında.

Bu bültende, Bitcoin ayı piyasası tabanlarının oluşumunu tarihsel olarak tanımlayan temel özellikleri belirlemeye ve tanımlamaya çalışacağız. Bu durum, zorunlu satışların geçtiği, satıcı tükenmesinin yaşandığı ve aşağı yönlü baskının azalmaya başladığı bir dönemdir. Bunu aşağıdaki gibi birkaç çeşitli açılardan inceleyeceğiz:

 • En güçlü ellerden bile trenden atılması, satıcı yorgunluğuna neden olur.
 • Varlıkların düşük seviyeden yüksek inanç sahiplerine yeniden dağıtılması.
 • Hem Büyük hem de Küçük yatırımcılardan gelen talebin geri kazanılması.
 • Madenci topluluğunun hala devam etmekte olan kapitülasyonu.

Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Paranın El Değiştirmesi

Hakim olan ayı piyasası, ATH metriğinden Düşüş'te görebileceğimiz piyasa yapısı açısından 2018'in sonlarına çok sayıda benzerliğe sahiptir. Aşağıda değindiğimiz unsurlar, mevcut 2022 ayısını 2018 ayı piyasasıyla karşılaştırmamızda bize fayda sağlamaktadır:

 • Aralık 2017 - Mart 2019 : 2017 parabolik tepe noktasından başlayan düşüş yaklaşık 15 ay uzadı ve ATH'den %85'lik bir düşüşle sonuçlandı. 6 bin dolarlık bölge, nihai kapitülasyondan önceki temel seviye kırılma noktası olarak görülebilir; burada 1 aylık süre boyunca piyasadan %-50'lik bir düşüş daha yaşanmıştır.
 • Kasım 2021 - Temmuz 2022: Mevcut Ayı Piyasası, benzer bir kırılma noktası dip seviyesi olarak hareket eden 29 bin dolarlık taban ile %75'lik bir zirve düşüşü yaşadı. Haziran ortasındaki son kapitülasyon, fiyatların sadece iki hafta içinde %-40 düşerek 17,6 bin dolara gerilediğini gördü.
Canlı Grafik

Uzun bir ayı piyasasının ana sonuçlarından biri, kalan paydaşlar arasında paranın yeniden dağıtılmasıdır. Bu aşamalı el değişimi, UTXO Gerçekleşen Fiyat Dağılımı (URPD) izlenerek analiz edilebilir.

23. Hafta Analizimizde vurgulandığı gibi , geçmiş ayı piyasaları iki farklı aşamadan geçmiştir:

 • ATH Sonrası Aşama: Kısa vadeli yatırımcıların ve spekülatörlerin (düşük inançlı) yavaş yavaş ayı piyasası gerçekliği ile uzlaştığı ve değer kaybeden bir fiyat eğilimine girdiği aşama. Ayrıca, bazı katılımcılar birden fazla geçici yükseliş rallisine (ölü kedi sıçraması) yol açan makro trendin tersine ticareti dener.
 • Alt Keşif Aşaması: Azalan karlılık ve uzun bir mali sıkıntı dönemi, yeni talebin azalmasına neden olur ve nihai kapitülasyon için uygun koşullar yaratır.

İlk olarak, Aralık 2017'den Mart 2019'a kadar piyasayı inceleyeceğiz. Fiyatın nasıl bir mıknatıs gibi davrandığına dikkat edin, ilk önce en iyi alıcılardan arzı 6 bin dolarlık bölgeye çekiyor ve son olarak, kapitülasyon sonrası 3 bin ila 4 bin dolar arasında muazzam bir yeniden dağıtım meydana geliyor. Bu durum, iki parçalı bir kapitülasyon döngüsünü ve nihai dip oluşumunu tanımlar.

Canlı Grafik

Mevcut 2022 pazarında, Kasım 2021 ATH'den sonra şu ana kadar benzer bir yapıya sahibiz. Benzer bir yeniden dağıtım modelinin, başlangıçta Mayıs-Temmuz 2021'de kurulan 30 bin dolarlık tabanın etrafında gerçekleştiğini görebiliriz. Bu yılın Mayıs-Haziran ayları boyunca, fiyatların hem yatırımcı kapitülasyonu hem de yeni alıcılar için önemli bir tetikleyici nokta haline gelen ve böylece el değiştiren coinler için bir düğüm haline gelen 20 bin dolarlık bölgeye kadar işlem görebileceğiz.

Canlı Grafik

Güçlü Ellerin Kapitülasyonu

30 bin dolarlık fiyat seviyesinin kaybıyla, madenciler ve uzun vadeli sahipler (LTH'ler) baskı altına girdi (25. Haftada incelendiği gibi). 2021-22 döngüsü LTH'lerinin devam eden teslimiyetini göstermek için karlılıklarını iki cephede izleyebiliriz; gerçekleşmiş zararları (harcama) ve gerçekleşmemiş zararları (maliyet esasının altında tutulan coinler).

Long-Term Holder Spent Output Profit Ratio(Uzun Vadeli Sahip Harcanan Çıktı Kar Oranı) (LTH-SOPR), LTH'ler tarafından yakalanan kar oranını gösteren bir metriktir (yani 2,0 değeri, LTH'lerin maliyet esaslarının 2 katı olan bir fiyatta para harcadıkları anlamına gelir). Bu nedenle, LTH-SOPR birden az olduğunda, bu oyuncular kayıplarını fark ederler veya maliyet esaslarının altında bir fiyata token harcarlar.

LTH-SOPR şu anda 0,67'de işlem görüyor ve bu da kripto paralarını harcayan ortalama LTH'nin %33'lük bir kayıpta kilitli kaldığını gösteriyor.

Canlı Grafik

Uzun Vadeli Sahip Maliyet Esası , uzun vadeli sahiplerin paraları için ödediği ortalama fiyatı tahmin eder. Dolayısıyla, piyasa değerlemesi LTH-Maliyet Temelinin altına düştüğü için, bu grubun toplam zararda olduğu düşünülebilir. Benzer şekilde, LTH'ler şu anda ortalama olarak zararda ve %-14'lük toplam gerçekleşmemiş bir kayıp tutuyor.

Canlı Grafik

Aşağıdaki grafik bu kavramları birleştirir ve her iki koşulu da karşılayan aralıkları gösterir (yeşil renkte). Bu anlar, LTH'lerin hem tutulan paralarda zararda kaldığı hem de harcamalarına bağlı olarak kayıplarda kilitlendiği anlardır. Bu iki durumu da düşünürsek, bir LTH kapitülasyonunun devam etmekte olma olasılığının arttığını gösterir.

LTH-SOPR'nin mevcut değeri 0.67 ve LTH-Maliyet Tabanı 22.3 bin $ 'da, LTH'lerin harcanan her parada ortalama% -33'lük bir kayıp gerçekleştirdiği anlamına gelir, ancak spot fiyatlar maliyet temelinin sadece ~% 6 altındadır. Bu durum, çok daha yüksek bir seviyede kripto para alan LTH'lerin şu anda birincil harcama yapanlar olduğunu ve 2017-20 döngüsünden (veya daha öncesinden) hala kripto para tutanların büyük ölçüde sabırlı olduğunu göstermektedir.

Canlı Çalışma Tablosu

Kayıpların Transferi

Kapitülasyon olaylarının bir sonucu, kripto paraların ilk başta Kısa Vadeli Sahipler olarak sınıflandırılan yeni alıcılara derhal yeniden dağıtılmasıdır. Bununla birlikte, zamanla Uzun Vadeli Sahiplerin arz arasındaki hakimiyeti, olumlu hava spekülasyoncuları piyasadan atıldığı için artma eğilimindedir.

Alt formasyona genellikle gerçekleşmemiş kaybın giderek daha büyük bir bölümünü sırtlayan LTH'ler eşlik eder. Başka bir deyişle, bir ayı piyasasının nihai bir tabana ulaşması için, zararda tutulan coinlerin payı, öncelikle fiyata en az duyarlı olanlara ve en yüksek inançla aktarılmalıdır.

Bu iki mekanizmanın sonuçları:

 • Zayıf inanca sahip yatırımcıların çıkışı (Kısa Vadeli Sahipler).
 • Kripto paraların, nispeten fiyata duyarsız olan güçlü bir inanca sahip yatırımcılara kademeli transferi (Uzun Vadeli Sahipler)

Önceki ayı piyasalarının derinliklerinde, LTH'ler tarafından tutulan ve zarara uğrayan arzın oranı %34'ün üzerine çıktı. Bu arada, STH'lerin sahip olduğu oran arzın sadece %3 ila %4'üne geriledi. Şu anda, STH'ler hala arzın %16,2'sini kayıpta tutuyor, bu da yeni yeniden dağıtılan kripto paraların artık daha yüksek inanç sahiplerinin elinde olgunlaşma sürecinden geçmesi gerektiğini gösteriyor.

Bu durum, birçok dip oluşum sinyali mevcut olsa da, piyasanın esnek bir dip oluşturmak için hala bir süreye gereksinim duyduğunu gösterir. Bitcoin yatırımcıları henüz tehlikeden kaçabilmiş değil.

Canlı Grafik

Hem Büyük Hem Küçük Talebin Geri Kazanılması

Önceki ayı piyasası döngülerinin ortak bir bileşeni, Bitcoin turistlerinin sınır dışı edilmesidir . Yapılan bir gözlem, Karidesler ve Balinaların öne çıkan bakiye artışlarıydı. Bunu takiben, hem küçük hem de büyük yatırımcıların (CryptoVizArt tarafından icat edildi) göreceli onchain etkinliğini izlemeyi amaçlayan yeni bir gösterge sunuyoruz .

Bitcoin için geçmiş işlem verileri göz önüne alındığında, günlük transfer hacminin ortalama değeri, genellikle medyan değerinden daha büyük olmuştur. Bu durum büyük ölçüde, daha büyük miktarda küçük değerli işlemlerin ve daha az miktarda büyük değerli işlemlerin olmasının sonucudur.

Bunu Bitcoin tarihi boyunca Ortalama 🔴 ve Medyan 🔵 işlem USD boyutu arasındaki tutarlı eşitsizlikte görebiliriz. Bu nedenle, Bitcoin onchain işlem değeri dağılımı pozitif çarpıklık gösterir .

Çarpıklık , bir dağılımda gözlenen asimetri derecesidir. Ortalama, Medyandan daha büyük olduğunda pozitif çarpıklık oluşur. Bu, büyük olanlardan daha fazla sayıda küçük değerli işlem olduğunu gösterir.
Canlı Çalışma Tablosu

Bu gözlemi, karşılaştırmalı faaliyet seviyesini ve küçük ve büyük boyutlu varlıklardan gelen talebi değerlendirmek için bir makro çerçeve geliştirmek için kullanabiliriz. Aşağıdaki osilatörler, medyan (küçük varlıklar 🔵) ve ortalama (büyük varlıklar 🔴) USD işlem hacimlerinin 7DMA ile 365DMA'sı arasındaki oran alınarak oluşturulmuştur.

 • Küçük Varlıklar 🔵 Büyük Varlıkları 🔴 aştığında, genellikle küçük boyutlu işlemlerin akını anlamına gelir ve genellikle boğa piyasalarının heyecanı ve daha büyük spekülasyonlarla ilişkilendirilir.
 • Göstergeler arttığında , bu varlık grubundan daha yüksek talep sinyali olarak kabul edilebilir.
 • Göstergeler düştüğünde, bu varlık grubundan daha düşük talep sinyali olarak kabul edilebilir.

Mevcut piyasa döngüsünde görülebilen şey, kırmızı eğrinin sürekli olarak mavi eğrinin üzerinde işlem görmesidir. Bu, büyük yatırımcıların (muhtemelen kurumların) faaliyetlerinin hem boğa döngüsü boyunca hem de daha yakın zamanda kapitülasyon olayları sırasında retail satıştan önemli ölçüde daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Dahası, daha küçük varlıkların geçmiş ayılara göre oldukça aktif kaldığını görebiliriz, ancak henüz bir dip ve toparlanma evresi görmedik. Bu durum, her iki varlık grubundan gelen talebin artmasını izlemek için göz önünde bulundurulması gereken bir özelliktir. Bu metrikten çıkarılacak en önemli sonuç, aktivitenin yukarıdaki sonuç gibi dip oluşum bölgesinde olmasına rağmen, henüz iyileşme moduna girmemiş olmasıdır.

Canlı Çalışma Tablosu

Madenci Kapitülasyonu

Son olarak, geç dönem ayı piyasalarında genellikle etkili bir satış baskısı kaynağı olma eğiliminde olan madenci grubuna odaklanıyoruz. Bu durum gelirlerinin döngüsel doğasının bir sonucudur ve mevcut ayı piyasası bu eğilimin bir istisnası olmamıştır.

Bir Madenci Kapitülasyonunun devrede olup olmadığını izlemek için, gelir stresi (Puell Multiple) ile gözlemlenen hashrate düşüşü (Difficulty Ribbon Compression) arasında birleşim arayan iki parçalı bir modeli inceleyebiliriz.

 • Puell Multiple 🟠, 1 yıllık ortalamaya göre toplam madenci gelirini USD cinsinden takip eder. Burada şu anda Bitcoin madencilerinin 12 aylık ortalamanın sadece %49 kadar kazanç elde ettiğini görebiliriz. Bu durum, madenci gelir stresinin olası bir faktör olduğu anlamına gelir.
 • Difficulty Ribbon Compression 🟣 hashrate'in gerçekten çevrimdışı hale geldiğini ve protokol zorluğunun istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşmesine neden olduğunu gösterir. Bu, ASIC teçhizat makinelerinin gelir stresi nedeniyle kapatıldığına dair açık bir gözlemdir.
 • Madenci Kapitülasyon Riski 🟡, her iki ölçümün de anlamlı düşük seviyelere işaret ettiği ve genellikle aşırı ayı piyasasının en düşük seviyeleri ve yüksek madenci kapitülasyon olayları riski ile ilişkili olduğu dönemleri vurgular.
Canlı Grafik

Madenci kapitülasyon riskinin bir faktör olduğunun teyit edilmesiyle, toplam madenci bakiyelerinin dağıtımda ayda 4.47k BTC'ye kadar çıktığını doğrulayabiliriz. Bu, öncelikle LUNA-UST projesinin çöküşünden sonra başladı.

Bu madenciler üzerindeki gelir stresi, iki aylık bir süre boyunca hazinelerinden toplam 7.9 bin BTC dağıtımına neden oldu. Bununla birlikte, madenciler geç dönem harcamalarını yavaşlattılar ve şu anda depolanan hazinelerinden 1.35k BTC / ay oranında dağıtıyorlar.

2018-2019 ayı piyasasında madenci kapitülasyon süresi yaklaşık 4 aydı, mevcut döngü sadece 1 ay önce başlamıştı. Madenciler şu anda hazinelerinde toplamda yaklaşık 66.9.9 bin BTC tutuyorlar ve bu nedenle coin fiyatları anlamlı bir şekilde iyileşmedikçe bir sonraki çeyreğin daha fazla dağıtım riski altında kalması muhtemel.

Canlı Grafik

Sonuç

Mevcut piyasa yapısı, en yüksek inanç gruplarının, uzun vadeli sahiplerin ve madencilerin kapitülasyon için dikkate değer bir baskı altında olduğu bir ayı piyasasının sonraki aşamasının birçok belirleyici özelliğine sahiptir.

Zarardaki arz hacmi şu anda %44,7'ye ulaşmıştır ve bunun çoğunluğu Uzun Vadeli Sahipler grubu tarafından taşınmaktadır. Bununla birlikte, bu önceki ayı döngülerine kıyasla daha az şiddetli bir seviyede kalmaktadır. Ayrıca, piyasa toparlanmasını haritalamak için bir araç olarak küçük ve büyük yatırımcıların faaliyet düzeyini izleyen yeni bir gösterge de sunduk. Bu, piyasanın ayıya iyi girdiği, ancak henüz kendinden emin bir dip oluşturmadığı ve hala yapılması gereken işler olduğu gözlemini desteklemektedir.

Genel olarak, yaygın bir kapitülasyonun parmak izi ve aşırı finansal stres kesinlikle gündemde. Bununla birlikte, yatırımcının kararlılığını tam olarak test etmek ve piyasanın esnek bir dip oluşturmasını sağlamak için hem zaman sıkıntısı (süre) hem de daha fazla aşağı yönlü riskin bir kombinasyonu hala beklenebilir.


Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.

 • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
 • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
 • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
 • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.