Kesişimler ile İnanç

20 bin dolarlık bölgede bir aylık konsolidasyondan sonra, Bitcoin fiyatları çok beklenen bir rahatlama rallisi yaşadı. Kısa vadede ivme olumlu, ancak sağlam bir temel oluşturmak için zamana ihtiyaç duyulabileceğine dair uzun vadeli makro göstergeler tarafından test edilmeye devam ediyor.

Kesişimler ile İnanç

Bir aylık konsolidasyondan sonra, Bitcoin fiyatlarında uzun zamandır beklenen rahatlama rallisi sonunda yaşadı ve haftalık açılışın %9 üzerinde kapandı. 20.781 dolardan başlayan fiyat hareketi, hafta sonu konsolidasyon aralığının en yüksek seviyelerine geri çekilmeden önce 24.179 dolarla zirve yaptı.

Bu bültende, mevcut piyasa rallisinin sürdürülebilirliğini aşağıdaki kavramlar aracılığıyla değerlendireceğiz:

 • İlgilenilen fiyat bölgelerini arz kesişimleri, teknik ve onchain fiyatlandırma modellerinden değerlendirme.
 • İstatistiksel olarak belli bir aşırı düzeltme seviyesine ulaşan birçok metrikte piyasa tepkisini ölçme.
 • Momentum osilatörleri (MRGO ve hareketli ortalamalar) aracılığıyla kesişimleri değerlendirerek yukarı doğru hareketin gücünü ölçme.

Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


HODLer Arz Kesişimleri

2022'de Bitcoin'in piyasa değerinin %75'in üzerinde düşmesiyle, spekülatörler ağdan büyük ölçüde atıldı ( WoC 27'de incelendi ). Bu süreçte, düşük inançtan güçlü inanç sahiplerine paraların yeniden dağıtımı gerçekleşir. Bu durum varlıkların daha uzun zaman dilimlerinde yatırım yapan ve kripto paralarının soğuk cüzdanlarda olgunlaşmasına izin veren, maliyetten daha duyarsız HODLer'lara aktarıldığı herhangi bir piyasa döngüsüne özgü bir mekanizmadır.

Bu teoriyi, Kısa Vadeli ve Uzun Vadeli Sahip gruplarıyla ayrılan Harcanmamış Gerçekleşen Fiyat Dağılımı (URPD) aracılığıyla gözlemleyebiliriz. Kısa-Uzun Vadeli Sahip eşiğinin (155 gün), fiyatların 40 bin dolar civarında işlem gördüğü Şubat ortasında geri döndüğünü unutmayın.

 • 20 bin dolarlık bölge, geniş bir STH coin hacmi kümesini kendine çekti. Bu, kapitülasyona uğrayan satıcılardan yeni ve daha iyimser alıcılara önemli ölçüde varlık aktarımının bir sonucudur.
 • Kısa Vadeli Sahip talep düğümleri, 40 bin dolar, 30 bin dolar ve 20 bin dolar psikolojik fiyat seviyelerinde de görülebilir . Özellikle, bu arzın çoğu (yukarıdaki LTH arzı dahil), fiyatların satın alma seviyelerinin %50'den fazla altında işlem görmesine rağmen teslim olmadı. Bu muhtemelen, nispeten fiyata duyarsız alıcılar tarafından sahiplik göstergesidir.

40 bin - 50 bin dolar seviyesinde tutulan bu STH paralarının önümüzdeki haftalarda LTH statüsüne olgunlaşmaya başladığını ve bu argümanı desteklemeye yardımcı olduğunu görmek olumlu olacaktır.

Glassnode Engine'de Canlı Metrik

URPD'ye grup yaşına göre baktığımızda, Bitcoin Arzının, kripto paraların son işlemden bu yana zamana göre dağılımını gözlemleyebiliriz. Hap bilgi olarak iki temel nokta vardır:

 • Artan talep benzer şekilde, bu bölgede gerçekleşen çok sayıda son işlemle birlikte 20 bin dolarlık bölge civarında dikkate alınabilir. Bu alan aynı zamanda 2. ve 4. en büyük URPD düğümlerini (yaklaşık 900K BTC) içerir ve ayrıca bu bölge içinde büyük bir varlık devri olduğunu gösterir.
 • Olgunluğun ATH'den güncel piyasa değerine düştüğü, hakim düşüş trendinin süresini yansıttığı görülebilir. 6 aydan uzun bir süre önce birikmiş olan ve gerçekleşmemiş ağır kayıplara sahip olan büyük miktarlardaki coinler, satmaya isteksiz görünüyor .

Her iki URPD formatı da, arzın giderek daha büyük bir kısmının, kayıpları elinde tutmasına rağmen coinlerin olgunlaşmasına izin veren HODLer'lar tarafından tutulduğu bir durum sunmaktadır. Talep girişleri, psikolojik 20.000 dolar, 30.000 dolar ve 40.000 dolarlık konsolidasyon bölgeleri etrafında toplandı.

Bununla birlikte, bu süreç boyunca, birçok uzun vadeli coin sahibinin satış tarafına katkıda bulunduğunu ve URPD grafiklerinin esasen bugüne kadarki 'durumlar normale döndükten sonra yeniden dönme' koşulunu temsil ettiğini belirtmek önemlidir. Ayrıca, bu yüksek arz kesişim düğümlerinin, piyasa daha yüksek toparlanmaya çalıştığında sağlam bir direnç olarak hareket etmesi mümkündür.

Glassnode Engine Room'dan Canlı Metrik

Aşırı Uzamadan Geri Sekme

Fiyatlar bu hafta olumlu tepki vererek son konsolidasyon bölgesinin üzerine çıktı. Bu durum, önemli bir kısa vadeli aşırı düzeltme hareketi olarak kabul edilebilecek şeyin arkasından geliyor ve birçok metrik aşırı istatistiksel sapmalara ulaşıyor.

Bu, büyük ölçüde piyasa genelinde hızlı bir kaldıraç azaltımı döneminden kaynaklandı; birçok borç veren, yatırımcı ve ticaret firması, teminatların ya takdir yetkisiyle ya da Onchain 25. Hafta Analizi - Devrilen Domino Taşları: Kapitülasyonlar ve 23. Hafta Analizimizde görüldüğü gibi zorunlu satıcılar olarak tasfiye edildiğini gördü: Baskı ve Stres Ortamında Madenci Gelirleri.

Mayer Multiple , spot fiyatlar ile 200DMA arasındaki sapmaları değerlendirmek için kullanılabilir. 200DMA, makro boğa ve ayı trendleri arasında belirleyici bir araç olarak geleneksel teknik analizde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu fiyat düzeltmesi sırasında en uç noktada, Mayer Multiple 0,55'in altına ulaşarak, piyasanın 200DMA'ya %45 düşüşle işlem gördüğüne işaret etti. Bu tür olaylar son derece nadirdir ve yalnızca 4186 gün içinde 127 kapanıştan ibarettir, bu da işlem geçmişinin toplam %3'üne tekabül eder.

Canlı Advanced Metrik

MVRV Metriği, spot fiyatlandırma ile toplam piyasa maliyeti esası arasındaki bu sapmaları değerlendirmek için başka bir güçlü araçtır. BTC fiyatlarının bu hafta Gerçekleşen Fiyatın üzerine çıkmasıyla birlikte, daha geniş piyasayı tekrar toplam kara iterken, kısa vadeli görünüm, katılımcıların herhangi bir rahatlama rallisi için istekli olmasıyla yukarı doğru yön aldı.

Bir varlık olarak Bitcoin sürekli olarak olgunlaşıyor, son yıllarda hem kurumsal hem de ulusal düzeyde ilgi topluyor. Bu nedenle, dinamik ekonomik iklimleri hesaba katmak için, verileri normalleştirmek ve aynı zamanda ortak yarılanma döngüsünü yakalamak için 4 Yıllık Periyodik ilerleyen Z-Skoru kullanılır.

 • -1'in altındaki Standart Sapmalar, dip oluşumunu belirlemeye yardımcı olma konusunda güçlü bir geçmişe sahiptir. Şimdiye kadar, 2015, 2018 ve Mart 2020 ani çöküşü de dahil olmak üzere tüm ayı döngüsü dipleri için düşük değerleme sinyali verdi.
 • Fiyat hareketindeki Haziran ayındaki düşüş, rekor düzeydeki en düşük 4 yıllık periyodik Z-Skoru değerini üreterek, mevcut yukarı yönlü rahatlama rallisine yakıt ekleyerek istatistiksel olarak aşırı bir sapmaya ulaşıldığını gösteriyor.
Canlı Advanced Çalışma Tablosu

Artık, nispeten eski veya genç paraların harcama davranışına hakim olduğu dönemler için bir gösterge olarak kullandığımız Coin Days Destroyed - Yok Edilen Coin Günleri (CDD) kavramını tanıtabiliriz. Bir coin, harcanmayan her gün için, BTC hacmine eşit bir coin günü biriktirir. Bu coin harcandığında, birikmiş zamanı yok ederek CDD modelini ürettiği kabul edilir. Bu araç, her gün hareket halinde olan kripto paraların zaman ağırlıklı ekonomik değerini etkin bir şekilde yakalar.

Burada Aylık ortalama CDD değerinin Yıllık ortalamadan daha yüksek veya daha düşük olup olmadığını karşılaştırırız.

 • Aşağıdaki grafikteki Mavi Bölgeler , eski kripto paraların son harcamalarının yıllık ortalamayı aştığı dönemleri gösterir. Bu, boğa piyasalarının (kar alma) ve aynı zamanda ayı piyasalarındaki (panik satışı, sermaye koruma) kapitülasyon olaylarının tipik bir örneğidir.

Bundan daha eski coinlere sahip uzun vadeli yatırımcıların, fiyatlar en düşük seviyelere inerken daha olgun UTXO'ları harcamalarını hızlandırdığı sonucunu çıkarabiliriz.

Canlı Advanced Çalışma Tablosu

MVRV Z-Score (mavi) daha sonra Coin Days Destroyed (CDD) osilatörü (turuncu) ile birlikte kullanılabilir. Bu, hem toplam karlılığı (MVRV) hem de gerçekleşen harcama davranışına (CDD) hakim olan kripto para yaşı demografisini gözlemleyen bir model üretir.

 • Piyasa toplam kayıptayken ( MVRV 1'in altında ) 1'in üzerindeki yükselen CDD osilatör değerleri genellikle kapitülasyon dönemlerine denk gelir.
 • Piyasa toplam kardayken ( MVRV 1'in üzerinde ) 1'in üzerindeki yükseltilmiş CDD osilatör değerleri genellikle tepe yapılarıyla çakışır.

Bu modelin işaret ettiği şey, daha uzun vadeli yatırımcıların hem daha büyük bir oranda coin harcaması hem de piyasanın kendi konumlarında zararda kalmasıdır. Gördüğümüz şey, uzun vadeli yatırımcıların Mayıs ve Temmuz ayları arasında kayda değer derecede bir kapitülasyon yaşamış olmalarıdır.

Canlı Advanced Çalışma Tablosu

Artık Uzun Vadeli Sahiplerin fiili harcama davranışlarını inceleyerek bu gözlemi resmileştirebiliriz. Uzun Vadeli Sahipler (LTH) genellikle HODLer sınıfıyla eş anlamlı olarak kabul edilir ve istatistiksel olarak daha yüksek inanca sahip katılımcıları temsil eder. Aşağıdaki grafikte, daha yakın tarihli aylık harcamalarının karlılığını yıllık ortalamalarıyla karşılaştırıyoruz.

 • Aylık karlılık, yıllık karlılığı (turuncu) aştığında, LTH'ler daha fazla harcama yaptığından ve giderek daha büyük karlar elde ettiğinden, piyasa aşırı ısınan koşullara giriyor.
 • Aylık karlılık, yıllık karlılıktan (kırmızı) düşük olduğunda, bu genellikle genişletilmiş Ayı Piyasası momentumunun yürürlükte olduğunu ve kayıpların LTH grubu tarafından kilitlendiğini gösterir.
Canlı Professional Çalışma Tablosu

Mevcut piyasada, Uzun Vadeli Sahipler, son dönem karlılıklarının art arda neredeyse 400 gün boyunca yıllık performanslarının önemli ölçüde altına düştüğünü gördüler. Düşüş, 2018 ayı piyasasının en düşük seviyelerine benzer bir süreye ve derinliğe ulaştı ve yukarıda bahsettiğimiz argümanlara ek destek ve teyit sağlıyor.

Ortalamadan bu kadar ciddi istatistiksel sapmalar, lokal kripto kullanıcılarından benzeri görülmemiş bir şekilde zorla satışla noktalandığında, bir rahatlama dalgası yüksek olasılıktaydı. Bir sonraki bölümde, mevcut yukarı yönlü ivmenin devamı için gerekli koşulları ve red yemeye yol açacak koşulları değerlendireceğiz.

Toparlanmaya Karşı Direnç

Fiyat hareketi Nisan ayından bu yana ilk rahatlama rallisini yaşarken, önceki ayı döngülerinde genel direnç sağlayan çeşitli modelleri değerlendirebiliriz. Her iki makro teknik bakış açısı arasındaki direnç seviyelerini karşılaştırabilir ve ardından bir dizi onchain modelle kesişimler arayabiliriz.

Aşağıdaki basit hareketli ortalamalar, zaman içinde Bitcoin fiyat hareketi için alaka düzeyi göstermiştir:

 • 200WMA şu anda 22 bin dolarda ve tarihsel olarak dip oluşumunun bir göstergesi oldu.
 • 111DMA, Pi Cycle Top göstergesinin bir bileşenidir ve şu anda psikolojik fiyat seviyesi ve yukarıda ayrıntıları verilen arz bileşenleri ile uyumlu olarak 30 bin dolarda yer almaktadır.
 • 200DMA, 35 bin dolardan işlem görüyor ve makro boğa ile ayı piyasası momentumu arasında önemli bir geçiş sınırı olmaya devam ediyor.
Canlı Advanced Çalışma Tablosu

Ardından, Kısa Vadeli Sahiplerin, Uzun Vadeli Sahiplerin onchain maliyet esası ve son olarak toplam piyasa Maliyet Esası, göreceli fiyat hareketinin gücünü değerlendirmek için kullanılabilir. Bir tür HODLer gerçeğe uygun değeri tanımlamayı amaçlayan Realized Price to Liveliness Ratio (RPLR) metriğini de dikkate alabiliriz.

 • Her biri 22 bin$'dan işlem gören Gerçekleşen Fiyatın ve LTH Gerçekleşen Fiyatın üzerinde fiyat bir kırılma kaydetti. İkisi arasındaki kanal, 200 WMA ile kesişim sağlayan tartışmalı bir ilgi noktasıdır.
 • Kısa Vadeli Tutucu (STH) Maliyet Tabanı şu anda 28,5 bin dolardan işlem görüyor ve güçlü bir düşüş trendinde. Bu iki mekanizmanın bir ürünüdür, STH'ler kayıplar gerçekleştirdi, ortalama maliyet temellerini düşürdü ve kripto para servetinin mevcut spot fiyata daha yakın (veya daha düşük) satın alan yeni bir STH grubuna aktarılması.
 • RPLR, 200DMA ile kesişim sağlayan 35.8 bin dolardan işlem görüyor. 200DMA'ya geniş bakış açısı ve RPLR'de HODLers tarafından verilen değer göz önüne alındığında, bu modeller dikkate değer önemli bir seviye oluşturur.
Canlı Professional Çalışma Tablosu

Gözlemlenmesi gereken ilginç bir etkileşim ise, LTH grubunun maliyet tabanının daha geniş pazar için toplam maliyet tabanının (Gerçekleşen Fiyat) üzerine geri döndüğü zamandır. LTH RP'nin artması için, LTH'lerin ya kendi maliyetlerinin üzerinde coin satın alması ya da daha yüksek bir maliyet esasına sahip kripto paraların 155 günlük eşiği aşmış olması gerekir. Ayı piyasasında bu genellikle yüksek bir çıtadır ve nadiren olur.

Bunun yerine, Gerçekleşen Fiyat, gerçekleşen karların bir sonucu olarak genellikle tırmanır. Piyasa dibe vurdukça, güçlendikçe ve kar almayı absorbe etmek için yeterli talep aktıkça Gerçekleşen Fiyat, LTH Gerçekleşen Fiyatın üzerine çıkabilir.

Önceki ayı piyasası düşük sapmalarının süresi 248 gün ile 575 gün arasında değişiyordu. Mevcut döngüde, nispeten kısa bir süre olan yalnızca 17 gündür gerçekleşmektedir.

Canlı Professional Çalışma Tablosu

Momentumdaki Kesişim

Piyasa "Realized Gradient Oscillator" Gerçekleşen Gradyan Osilatörü, spekülatif değer ile gerçek organik sermaye girişleri arasındaki momentumdaki oransal değişimi ölçmek için tasarlanmış, istatistiksel olarak normalleştirilmiş bir osilatördür. Bunu, Piyasa Fiyatı ile Gerçekleşen Fiyat arasındaki değişim oranını karşılaştırarak yapar.

 • Pozitif Değerler, dikkate alınan dönem boyunca olumlu yukarı yönlü momentumu gösterir.
 • Negatif Değerler, dikkate alınan dönem boyunca düşüş momentumunu gösterir.
 • 1'in üzerindeki veya altındaki kırılmalar, sırasıyla yukarı veya aşağı yönde değişen bir momentumu gösterir.

Burada birden fazla zaman diliminde bağlantıyı tanımlamak için osilatörün 14, 28 ve 140 günlük varyantları arasındaki kesişimleri değerlendirebiliriz.

14 günlük MRGO ile başlayarak, artan momentumu gösteren yapısal daha yüksek seviyeler üreten pozitif bir kırılma görülebilir. 14 günlük osilatör, iki haftalık periyodu nedeniyle özellikle hassastır ve bu nedenle daha duyarlı, ancak daha etkili bir değişkendir.

 • Bu formasyonun yukarı yönde daha da devam etmesi, kısa vadeli bir rahatlama anlamına gelebilir, bir olasılıktır.
 • Olumlu bölgelerden ret, kısa vadeli momentumda bir bozulmaya işaret edecektir.
Canlı Advanced Çalışma Tablosu

28 günlük MRGO benzer şekilde daha yüksek zirveler üretiyor ve bu da aşağı yönlü momentumun uzun vadede yavaşladığını gösteriyor. Şu anda ılımlı bir yukarı yönlü momentumun etkin olduğuna işaret ediyor. Ancak, Haziran satışından hemen önce görüldüğü gibi, önceki yukarı yönlü momentum girişimi kaçış hızına ulaşamadı ve ardından fiyatta şiddetli bir düşüş yaşandı.

Bu nedenle, ölçülebilir sermaye girişlerine göre piyasa momentumu kısa vadede bir yol ayrımındadır.

Canlı Advanced Çalışma Tablosu

140day MRGO, çok daha uzun bir zaman çerçeveli momentum osilatörüdür. Daha önce tartışılan değişkenlerden farklı olarak 140gün, kısa vadeli fiyat oynaklığına daha az duyarlıdır ve bu nedenle uzun vadeli momentum ve makro trendler için bir olasılığı temsil eder.

 • 140 günlük MRGO, Mart 2021'den bu yana sürekli olarak daha düşük zirveler gördü ve 2022'de pozitif bir değer kaydetmedi. Bu, makro düşüş piyasası dinamiğinin muhtemelen son 15 aydır etkin olduğunu vurgulamaktadır.
 • Mevcut uzayan negatif değer rejimi, 2022'deki sürekli olumsuz fiyat performansının göstergesidir ve bu aşamada ayılar lehine kalmaktadır.
 • Temel eğilim, potansiyel olarak daha uzun vadeli bir toparlanmanın etkin olduğunu gösteren yavaş yavaş yükselmeye devam ediyor, ancak ek süre ve iyileşme süresinin gerekli olabileceğini gösteriyor.

140 günlük MRGO'nun objektifi olsa da, Mayıs 2021'deki satış, bu döngüdeki en şiddetli momentum kayması olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, Tarihi Oranlarla Ayı Dönemi analizimizde tartışıldığı gibi , Mayıs (LUNA) ve Haziran 2022'deki son satışlar, kayıtlardaki en büyük satışlardan bazıları olarak kabul edilebilir. Bu durum makro ölçekte, aşağı yönlü piyasa momentumunun derecesinin zamanla azaldığını, potansiyel olarak bir dereceye kadar satıcı tükenmesine işaret ettiğini ve ufukta istikrarın olduğunu gösteriyor.

Canlı Advanced Çalışma Tablosu

Sonuçlar ve Özet:

Bugüne kadar çok az fiyat düşüşü ile karlılık, tüm yatırımcı sınıfları için zayıftı. Uzun Vadeli Sahipler grubu bir istisna değildir ve harcama rutinleri, Mayıs-Haziran 2022 arasında azımsanmayacak ölçüde önemli bir çıkış yaşandığını göstermektedir.

Bununla birlikte, yeniden dağıtım gerçekleştikçe, uzun vadeli arz dinamikleri gelişmeye devam ediyor ve coinleri yavaş yavaş HODLer'lara doğru hareket ettiriyor. Hem teknik hem de onchain fiyat modelleriyle uyumlu olma eğiliminde olan 20 bin dolar, 30 bin dolar ve 40 bin dolar seviyelerinde kayda değer arz yoğunlaşmaları gözlemlenebilir ve bu da bu bölgeleri önemli ilgi alanları haline getirir.

Kısa vadeli momentum, Gerçekleşen Fiyat ve Uzun Vadeli Coin Sahibi Gerçekleşen Fiyatın bir destek seviyesi olarak kalabilmesi koşuluyla, yükselişin devam etmesini önerir. Uzun vadede, momentum, kapitülasyonun en kötüsünün sona erebileceğini gösteriyor, ancak temel düzeltme devam ederken daha uzun bir iyileşme ve toparlanma süresi gerekebilir.


Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.

 • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
 • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
 • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
 • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.