Bitcoin Dayanmaya Çalışıyor

Kısa vadeli zayıflık, minimum aşırı satış baskısının ortasında fiyatların düşmesiyle çok sayıda Bitcoin temel bileşenine zarar vermeye devam ediyor. Harcama yapan yatırımcılar, sunulan her türlü çıkış likiditesinden yararlanıyor gibi görünüyor.

Bitcoin Dayanmaya Çalışıyor

Bitcoin, hisse senetleri, forex ve tahvil piyasalarının oynaklık yaşadığı ve genel fiyat düşüşüyle ​​varlık piyasaları için zor bir hafta daha oldu. Avrupa enerji krizi kötüleşirken Euro bir kez daha USD paritesinin altında işlem gördü ve DXY Dolar Endeksi 109.30'un üzerinde son yirmi yılın zirvesine çıktı.

ABD Federal Rezerv yöneticileri Jackson Hole'da enflasyon konusunda sert bir duruş sergilemeye devam ederken, küresel likidite için gelişen bir endeks olarak Bitcoin buna yönelik tepki verdi. Fiyatlar bu hafta düşük seviyelerde işlem gördü, haftalık zirve olan 21.781 $'dan, birkaç haftanın en düşük seviyesi olan 19.611 $'a ulaştı.

Bu bültende, geçen haftaki (On-Chain 34. Hafta) değerlendirmemize devam ederek , birçok Bitcoin temel metriğinde kısa vadeli zayıflığın nasıl görünür olmaya devam ettiğini keşfedeceğiz. Bu durum onchain'de çok az ek satış baskısı olsa bile fiyatların daha düşük işlem gördüğü bir koşul yaratır. Hem sürekli olarak zayıf olan talebin hem de piyasanın onlara sunduğu çıkış likiditesi ne olursa olsun, maliyetten 'paralarını geri almak' için almaya istekli bir yatırımcı topluluğunun varlığını gösteriyor.


🔔 Uyarı Fikirleri , piyasa/ağ performansında önemli değişikliklere işaret edebilecek temel metrik ilgi düzeylerini belirlemeye yardımcı olmak için baştan sona sunulur. Herhangi bir Glassnode üyesi, doğrudan Glassnode Studio'dan bir uyarı ayarlayabilir.


Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice, Arapça ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Esintiye Kapılmak

Değerlendirmemize, onchainde harcanan coinlerin yaşını genel olarak tanımlayan kullanım ömrü metriklerinden başlayacağız. Genel olarak:

  • Daha düşük ömür değerleri, daha genç paraların işlemlere hakim olduğunu gösterir. Genellikle ayı piyasasının düşüşe geçmesi ve spekülatörlerin piyasadan temizlenmesiyle karşılaşılır.
  • Daha yüksek ömür değerleri, daha eski paraların işlemlere hakim olduğunu gösterir. Genellikle boğa piyasalarında kar alınırken yaşanır, ancak aynı zamanda panik satışı nedeniyle düşüş eğilimi olaylarında da yaşanır.

ASOL, harcanan çıktı başına ortalama yaşı izler, ancak coin hacmini göz ardı eder. Ocak 2021'den bu yana, hakim ayı ile çakışan makro bir düşüş içinde. Son haftalarda, bir grup eski coinler harcandıkça daha da yükseldi, ancak bu sadece kısa bir an sürdü.

ASOL'de sürekli bir trend olmadan zayıf fiyat hareketi, mevcut talebin, kar elde edenlerin ek harcamaları ve/veya kapitülasyon olaylarının gerçekleşmesi bir yana, günlük satış tarafı baskısını zar zor kaldırabileceğini göstermektedir.

Canlı "Professional" Metrik

Bunu, taşınan birim coin başına ortalama yaş olan Dormancy'ye bakarak daha detaylı inceleyebiliriz. Bu metrik, harcanan coin hacmini hesaba katar. Burada, coin başına ortalama yaşın birkaç yıllık düşük seviyelere yakın olduğunu görebiliriz, bu da ASOL artışının BTC hacminde aslında çok hafif olduğu ve Bitcoin'e olan çok zayıf talebin gözlemlenmesini desteklediği anlamına gelir.

Fiyatlar tırmanıyor olsaydı, bu çok olumlu bir sinyal olurdu, çünkü eski kripto paraların uykuda kaldığını gösteriyor. Bununla birlikte, mevcut haliyle bu durum maalesef tersini göstermektedir. Bu nedenle fiyatlar, yatırımcı cüzdanlarına konan eski kripto paralarla bile destek seviyelerini korumak için hala mücadele etmektedir.

Canlı "Advanced" Metrik

Makro ölçekte, Coin-Years Destroyed metriği daha da aşağıya inmeye devam ediyor ve önemli denebilecek bir seviyeye ulaşıyor. Bu metrik, son 365 gün içinde (yıl cinsinden) yok edilen toplam ömrü toplar ve uykuya dalmaya benzer şekilde, düşük seviyeler genellikle yapıcı ve geç aşamadaki ayı piyasalarının bir benzerini yansıtır.

Bitcoin piyasasının uzun vadeli bir dip formasyon modeli haline gelebilecek bir şekilde işlem görmesi olasılığını koruyor. Bununla birlikte, pazarın şu anda sadece günümüzde asılı kaldığı ve henüz sıkıntılı süreçlerden çıkması için zaman olduğu aşikardır.

Canlı "Advanced" Metrik

Bu temel zayıf noktayı ortaya çıkarmak için, aşağıdaki Aktif Varlıklar metriğinden faydalanabiliriz. Bu ölçüm, Bitcoin ağının 'özel günlük aktif kullanıcıları' ile benzer olarak kabul edilebilir ve şu anda uzun süredir devam eden Ayı Piyasası Kanalının alt tarafını test ediyor.

Bu durum, aktif kullanıcı tabanında çok az büyüme olduğunu ve ağın şu anda 'tarihsel sınırlar' içinde olduğunu düşündüğümüz çıplak minimum kullanıcı tabanı tarafından trafiğe kapatıldığını göstermektedir. Aktif varlıklar çok daha fazla azalırsa, kullanıcı tabanında bir bozulma olacağını ve uzun yıllardır görülmeyen bir toplam zayıflık bölgesine girdiğini gösterebilir.


🔔 Uyarı Fikri : 230k/ gün'ün altına düşen Aktif Varlıklar (7DMA), onchain aktivitede bir bozulmaya işaret edebilirken , 250k/gün'ün üzerindeki bir kırılma, yeni bir kullanıcı talebi akışına işaret edebilir.

Canlı "Professional" Metrik

Bu ilk bölümü biraz daha umut verici bir notla bitirmek için, HODLer inancının yaygın bir şekilde kaybedilmediği oldukça açıktır. Lifespan (Yaşam süresi) metriklerindeki düşüş aslında eski coinlerin durağan olduğunu ve fiyatların düşmesinin bu grupların inancı üzerinde çok az psikolojik etkisi olduğunu gösterdiği için uzun vadede iyi bir işarettir.

Güçlü ellerin kararlılığı kaya gibi sağlam kalırken, mevcut talep girişlerinin, boğaları 20 bin dolarlık çizgiye geri götüren ayıları henüz reddetmediği görülüyor.


Yeni Glassnode İçeriği: Piyasanın Nabzı

Glassnode üyelerine özel yeni bir analiz içeriği serisi başlatmaktan mutluluk duyuyoruz. Market Nabzı, Glassnode Forum'da olan ve tartışılan, analistlerimizin ileri düzey konuları ve Workbench kreasyonlarını daha ayrıntılı olarak incelediği haftalık bir dizidir.


Maliyette Satışlar

Yukarıdaki bölümde, mevcut Bitcoin kullanıcı tabanı performansının en iyi ihtimalle cansız olduğunu ve eski kripto para harcamaları azalsa bile fiyat hareketinin oldukça zayıf kaldığını belirledik. Daha da kötüsü, yatırımcı psikolojisi, maliyet temelinde ve çevresinde büyük miktarda harcama yapılarak, basitçe 'paralarını geri almaya' istekli bir psikoloji gibi görünüyor.

Bitcoin yatırımcıları toplamda net kayıplarda yaklaşık 220 milyon dolar / gün gerçekleştiriyorlar. Göreceli bir ölçekte, özellikle son multi-milyar dolarlık kapitülasyon olaylarına göre, büyüklük bakımından oldukça ılımlıdır. Bununla birlikte, 220 milyon dolar / gün'lük bu nispeten hafif sermaye çıkışıyla bile, boğalar yokuş yukarı bir savaş veriyor.


🔔 Uyarı Fikri : Net Gerçekleşen Kar/Zarar (30DMA) , Sıfırın üzerine çıkmak , net harcamanın tekrar kârda olduğuna işaret ederek , potansiyel pazar gücü ve talep iyileşmesini önerir.

Canlı "Advanced" Metrik

ASOPR metriğine baktığımızda, harcanan paralarda ortalama kar (veya zarar) çarpanını gözlemleyebiliriz. Genel olarak bakacak olursak, 1.0'a yakın bir aSOPR değeri yüksek derecede önemli bir değerdir:

  • Yükseliş eğiliminde 🟢 1.0'lık aSOPR, yatırımcılar düşüşü satın alıp, maliyet bazında veya civarında pozisyonlarına ekleme yaptıkça, genellikle destek görevi görür. Bu aynı zamanda karlı coinlerin hareketsiz kalmayı tercih ettiğini ve düşük seviyelerde satış tarafındaki baskıyı azalttığını gösterir.
  • 1.0 aSOPR düşüş eğiliminde 🔴 Yatırımcılar ralliyi satıp pozisyonlarını maliyet bazında veya civarında boşalttıkları için genellikle direnç görevi görür. Psikolojik olarak, piyasanın sunduğu çıkış likiditesi ne olursa olsun 'paramı geri alma' zihniyetini yansıttığını söyleyebiliriz.

Son satışlar, fiyatların 24 bin doların üzerine çıktığı bir zamanda 1.0'lık kararlı bir alt testten sonra başlatıldı. Bu seviyeden red yeme, yatırımcıların çıkış likiditesini aldıkları ve satın alma maliyeti temelinde kripto para harcadıkları için zayıflığın önümüzdeki yolda beklediğini büyük ölçüde doğrulamaktadır.


🔔 Uyarı Fikri : 1.0'ın üzerine çıkan aSOPR (7DMA) , toplam harcamanın tekrar karda olduğuna işaret ederek, potansiyel pazar gücü ve talep toparlanması gösterir.

Canlı "Advanced" Metrik

Bitcoin Uzun Vadeli Sahipleri de sıkışmayı hissediyorlar, LTH-SOPR değerleri art arda birkaç hafta boyunca 0.60 ila 0.65 civarında işlem görüyor. Bu durum, coinlerini en az 5 ay boyunca elinde tutan ve istatistiksel olarak harcama olasılığı en düşük olan yatırımcıların ortalama olarak -%35 ile -%40 arasında kayıplara maruz kaldığını göstermektedir. 2021-22 döngüsünden alıcılar büyük bir kayıpla pozisyonlarından çıkmaya devam ediyor.

2018'deki -%50'lik zirve kayıpları kadar şiddetli olmasa da (bugüne kadar), bu mevcut ayı piyasası, olan en fazla hasara dayanarak geçmişin en kötü ayılarıyla kıyasıya bir şekilde rekabet ediyor. LTH-SOPR'ın 1.0'ın üzerinde güçlü bir şekilde toparlanması olumlu bir sinyal olacaktır, ancak tarihsel olarak bu ivmeye ulaşmak birkaç ay sürmüştür.


🔔 Uyarı Fikri : LTH-SOPR (7DMA) , 1.0'ın üzerine çıkmak , Uzun Vadeli Sahip harcamalarının tekrar karda olduğunu işaret ederek, potansiyel pazar gücü ve talep iyileşmesini gösterir.

Canlı "Profesyonel" Metrik

Son olarak, son aydaki sermaye çıkışının ölçeğinin tarihi olduğunu görebildiğimiz son onchain kayıpların toplu bir görünümüyle kapatıyoruz. Sadece 2018 kapitülasyonu ile aşıldığında, son haftalardaki yatırımcı kayıplarının göreceli büyüklüğü muazzamdır ve günlük Piyasa Değerinin %0,28'ine ulaşmaktadır.

Bu gerçeklik göz önüne alındığında, yatırımcıların elde edebilecekleri her türlü ralli ve kar almaya istekli olmaları şaşırtıcı olmamalıdır.

Glassnode Engine Room'dan Canlı "Profesyonel" Metrik

Özet ve sonuçlar

2022 ayı piyasası devam ediyor ve toplam Bitcoin yatırımcı tabanına açıkça zarar verdi. HODLers arasında yaygın bir inanç kaybı görmemesine rağmen, lifespan(yaşam süresi) ölçümlerinin düşüşte olduğunun gösterdiği gibi, boğalar hala anlamlı bir yükseliş trendi oluşturamıyor.

Yatırımcı harcama kalıplarının psikolojisi, rallilerde satışlar oldukça ve çıkış likiditesi maliyet bazında seviyelerde veya civarında alındığından, ayı piyasası bölgesinde sağlam bir şekilde kalır. Mevcut oldukça düşük aktif kullanıcı tabanı göz önüne alındığında, 20.000 $ seviyesinin tutulması etkileyici olarak kabul edilebilir.

Bitcoin'in bir dip oluşum aralığında olduğu ve tarihsel olarak tüm geçmiş ayı piyasalarına benzer olacağı gerçeği hala masada. Bununla birlikte, Bitcoin fiyatları zar zor buralarda kalıyor ve temel bileşenlerdeki herhangi bir artış çok olumlu bir değişiklik olacaktır.


Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.