Zorlu Bir Sınav

Küresel likiditedeki kalıcı bir daralmanın ortasında, Kısa Vadeli Bitcoin Sahipleri, Bitcoin piyasalarının psikolojik 20 bin dolarlık destek seviyesini korumak için mücadele etmesiyle kendilerini büyük bir baskı altında buluyor.

Zorlu Bir Sınav

Doların sürekli güçlenmesi DXY Endeksini 20 yılın en yüksek seviyesi olan 110.27 seviyesine yükselttiği için, tüm varlık piyasalarındaki likidite bu hafta azalmaya devam ediyor. Euro ise, açık veren ticaret dengesi, enerji kıtlığı endişeleri ve Euro'nun USD paritesinin altına düşmesiyle kendisini git gide artan stres altında buluyor.

Hemen hemen tüm diğer döviz çiftlerindeki zayıflık nedeniyle, baskı hisse senetleri, tahviller ve Bitcoin piyasaları üzerinde aynı şekilde devam etmektedir. Özellikle Bitcoin için mevcut piyasa, değişken ve belirsiz bir kısa vadeli makro sahneye çok benzerken, uzun vadeli görünüm daha tutarlıdır ve iyi gelişmiş trendlerle karakterize edilir.

Bu bültende, bu ikili durumu, makro ölçekli bir birikim rejimi içinde, lokal dağıtım bölgelerini analiz ederek, piyasa harcama davranışları penceresinden inceleyeceğiz. Bu değerlendirmeyi, izole stres seviyelerini anlamak için HODLers, Kısa Vadeli Bitcoin Sahipleri ve farklı cüzdan boyutları dahil olmak üzere çeşitli gruplarda daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.


Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice, Arapça ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Lokal Dağıtım

Bu bölüme göz atarken, mevcut fiyat aralığına karşılık olarak meydana gelen birikim / dağıtım derecesini değerlendireceğiz. Bitcoin Birikim Trend Puanı, katılımcı harcama davranışını anlamak ve fiyat hareketine piyasa tepkisini ölçmeye yardımcı olmak için kullanılabilir.

Son 12 ayda dört farklı aşama gördük:

 • Aşama 1 (Birikim) : Kasım 2021'de yeni bir ATH'nin yakalanmasının ardından, piyasa uygun bir düşüş olduğuna inandıkları durumlarda kolayca satın aldığından, yatırımcı sevinci mükemmel birikim puanlarına dönüştü.
 • Aşama 2 (Dağıtım) : Fiyatta yavaş ama sürekli bir düşüş, son birikim yapanları ciddi şekilde zarara uğrattı. Ayı piyasası gerçeği ortaya çıkmaya başladığında, zararda olan yatırımcılar kripto paralarını dağıtırken, bu durum, yatırımcı psikolojisi olarak mutluluktan çaresizliğe geçişi tetikledi.
 • Aşama 3 (Birikim) : LUNA Çöküşü, sektör genelinde ağır bir şekilde yayılmış kaldıraçla hareket etti ve tek taraflı ve geniş çaplı bir kaldıraç kaldırma olayına yol açtı. Zaten zayıf olan piyasayı yeni düşük seviyelere düşürmesine rağmen, katılımcılar her iki kapitülasyon ayağı boyunca 30 bin doların altında ve ardından tekrar 20 bin doların altında neredeyse geniş ölçekli birikime geçerek tepki gösterdiler.
 • Aşama 4 (Dağıtım) : Aylarca süren birikimin ardından, piyasa 24 bin doların üzerine çıkmayı başardı, ancak 34. Hafta ve 35. Haftada incelediğimiz gibi, bu çıkış likiditesi fırsatı dağıtım ve kar alma yoluyla alındı.
Canlı "Advanced" Metrik

Her rejimdeki birincil katılımcıları değerlendirmek için bu davranışı gruplara göre daha da detaylı inceleyebiliriz.

Mevcut piyasada en çok ilgi gören grup, küresel piyasa belirsizliği ortasında mevcut olan herhangi bir çıkış likiditesinden faydalanarak, 24.500$'lık yüksek aralıklara agresif bir şekilde coin dağıtmaya başlayan Balinalar (10k + BTC).

Balinalar tarafından Piyasaya sağlanan fazla arz, yerel bir tepe oluşumuyla sonuçlanan, zaten aşınmış olan talep tarafını bastırmış gibi görünüyor.

Glassnode Engine Room'dan Canlı Metrik

Bu davranışı Balina-Borsa Arası Net Pozisyon Değişikliği metriğini kullanarak onaylayabiliriz. Bu araç, yalnızca borsalara giren ve çıkan paraları göz önünde bulundurarak Balina bakiyelerindeki (1k BTC+) 30 günlük net değişimi görmemizi sağlar.

 • Pozitif değerler ( 🟢 ) net Balina bakiyesi büyümesini (ve borsadan çıkarılan paraları) gösterir.
 • Negatif değerler ( 🔴 ) net Balina bakiyesi düşüşünü (ve borsaya yatırılan paraları) gösterir.

Balina transferlerinin borsalara net akışı hızla tersine döndüğü 17,6 bin dolara satışın ardından keskin bir geri dönüş kaydedilebilir. Zirve dağıtımı, son yerel 24,5 bin dolar civarında oldu. Bu, 10k+ grubun baskın görev üstlendiği, yukarıdaki gruplama analizinden elde edilen sonuçlarla kesişim sağlar.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

Makro Birikim

Yerel bir zaman bakış açısından, makro bir perspektife geçiş yaparak, daha sonra birkaç yıllık bir zaman çerçevesinde meydana gelen birikim / dağıtım seviyelerini değerlendireceğiz.

Bitcoin'in uzun vadeli davranışının makro durumunu değerlendirmek için, başlangıçta Canlılık-Liveliness metriğine dönebiliriz. Canlılık, tüm zamanların toplam Para Günü İmhasını(Coin Day Destruction) tüm zamanların Para Günü Oluşturma(Coin Day Creation) ile dengeleyerek toplam ağ etkinliğini ölçer. Eğilim ve gradyanı daha sonra HODLing (düşüş trendleri) veya harcamalar (yukarı trendler) için daha geniş piyasa tercihleri hakkında öngörü sağlar.

Liveliness şu anda güçlü bir düşüş trendinde ve 2018 sonrası ayı piyasasının üçlü zirvelerinin altına sert bir şekilde kırıldı. Bu olay, Coin Günleri'nin arz tarafından yok edildiklerinden çok daha hızlı bir şekilde biriktirildiğini ve HODLing baskın rejimi ile çakıştığını göstermektedir.

Canlı "Advanced" Metrik

Daha sonra, arz konusuna değinmek için bir Liveliness türevini inceleyebiliriz; HODLer Net Pozisyon Değişimi. Bu metrik, HODL edilen arzda anlaşılan bir aylık değişikliği değerlendirmek için kullanılabilir ve bu piyasa döngüsü sırasında iki önemli aşamada olabilir:

 • Kasım 2020'den Nisan 2021'e kadar olan fiyat artışı, uzun vadeli yatırımcıların ayda -150.000 BTC'lik bir oranda dağıtım yaptığı büyük ölçekli bir HODLer dağıtım olayını tetikledi.
 • Bu dağıtım dönemi şu anda 2021'in ikinci yarısından günümüze kadar HODLer birikimi ile dengelenmiştir. Şu anda, Mart 2020'den bu yana en büyük aylık HODLer pozisyon değişikliği olan aylık +70k BTC'lik bir pozisyon değişikliği görüyoruz.

Kasım 2020'den günümüze kadar olan dönemi değerlendirdiğimizde, makro HODLing davranışının birkaç yıllık bir zirvede olduğunu, ayda 70k BTC gibi bir seviyeye ulaştığını ve daha uzun vadeli bir inançla aynı durumda olduğunu gözlemleyebiliriz (price action vahim durumda olsa bile).

Canlı "Professional" Metrik

Şimdi yukarıda açıklanan iki rejimin net etkilerini inceleyebiliriz. Net HODLer girişlerini ve çıkışlarını gözlemlemek için 2020-21 boğa döngüsünün başlangıcında Kasım 2020'den bu yana HODLer grubu için net arz değişikliğini görebilmekteyiz.

 • Aşama 1: Kasım 2020'den Mayıs 2021'e kadar, HODLer'ın agresif bir şekilde coinlerini harcadığı ve kar aldığı için birkaç kısa ay içinde kümülatif -394 bin BTC çıkışı görüldü.
 • Aşama 2: Mayıs 2021'den Günümüze kadar, önceki dağıtım aşamasını etkin bir şekilde yenileyen +394 bin BTC'lik kümülatif bir giriş gözlemlenebilir.

İlk 2021 boğa koşusunu ilerletmek için kullanılan agresif dağıtım dönemi, dağıtım rejiminin neredeyse iki katına yayılan tutarlı bir HODLer birikimi dönemi ile etkili bir şekilde birbirini dengelemiştir. Bu durum, 27. Hafta Analizimizde incelemeye başladığımız bir kavram olan tüm Bitcoin turistlerinin sınır dışı edilmesiyle büyük ölçüde uyumlu olan bir 'coşku detoksunu' net bir şekilde tanımlamaktadır.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

Bu gözlemleri, ölçülen Uzun Vadeli Bitcoin Sahipleri (LTH) Arzından yapılan gözlemlerle 'arz domaininden' destekleyebiliriz. LTH Arzı, arzdaki son düşüşten bu yana +250.0000 BTC'lik bir artış gördü ve toplam bakiyeyi ATH'den sadece 30.000 BTC'ye itti.

LTH arzı olarak kabul edilecek kripto para yaş eşiği yaklaşık 155 gün olarak ölçülür ve minimum satın alma tarihini Nisan 2022'nin başlarında belirlemektedir. Bu eşik şu anda yukarıda belirtilen Aşama 2 dağıtım aşamasının zirvesinde, 46.000 $ civarında bir fiyatla ve LUNA ile başlayan satışların gerçekleşmesinden hemen önce başlıyor.

Bu nedenle, LTH arzının önümüzdeki ayda, belki de eşiğin LUNA sonrası ve Aşama 3 birikim dönemi içinde olacağı Ekim ayının ortasına kadar yavaşlaması ve durgunlaşması mümkündür.

Canlı "Professional" Metrik

Ayrıca, arz dinamiklerindeki potansiyel değişikliklerin daha kapsamlı bir görünümünü elde etmek için LTH arzını Birikim Adresleri sayısıyla ve Likit Olmayan Arz ile karşılaştırabiliriz. Likit olmayan arzın, çok az harcama geçmişi olan veya hiç olmayan cüzdanlarda tutulan kripto paralar olarak tanımlandığını unutmayın. Birikim adresleri, ikiden fazla ödeme almış, ancak hiç harcamamış olanlardır.

STH-LTH eşiği aşağıdaki grafikte gösterilmiştir. Bu eşik, hem Birikim Adreslerinde sert bir artışla hem de Likit Olmayan Arz için ivmedeki bir artışla benzeşmektedir. Ayrıca, her iki metriğin de o zamandan beri büyük ölçüde yeni zirvelere çıkmaya devam ettiğini gözlemlemekteyiz.

Bu durum, LTH arzının önümüzdeki aylarda daha da yükselmeye devam edebileceği bir ihtimali güçlendiriyor ve bu da ağ Canlılığı ile gösterilen HODLer rejimiyle kesişim sağlayacaktır.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

Görünüşte sonsuz piyasa belirsizliği karşısında, HODLer sınıfı inançlarında kararlıdır. LTH Arzı, Canlılık veya HODLer Net pozisyon değişikliğinde önemli bir geri dönüşün dışında, Bitcoin için uzun vadeli beklentiler aslında oldukça yapıcı olmaya devam ediyor.

Bu nedenle, dikkatimizi fiyatlardaki son zayıflığı tetikleme olasılığı daha yüksek olan kısa vadedeki Kısa Vadeli Bitcoin Sahipleri grubuna çeviriyoruz.

Kısa Vadeli Stres Testi

Entity-Adjusted URPD metriği, arz dağılımını STH (kırmızı) ve LTH (mavi) arzına bölünmüş olarak sunar. Burada, STH arzının mevcut fiyat etrafında aşırı yoğunlaşmasını, son satın alımları ve günlük ticaret hacmini yansıttığını görmekteyiz.

Bununla birlikte, fiyattaki son düşüşün ardından, STH Arzının çoğunluğu şimdi gerçekleşmemiş bir kayıp yaşıyor ve bu grubu ciddi bir finansal strese sokuyor.

Glassnode Engine Room'dan Canlı Metrik

Kardaki arz yüzdesini inceleyerek, mevcut fiyat bölgelerindeki işlemlerin çoğunluğunun STH grubu tarafından oluştuğu tezini öne sürebiliriz. İki fiyat noktası arasındaki kardaki arzın yüzde değişimini karşılaştırarak, seçilen aralıkta "sıkışıp kalan" toplam BTC sayısı hakkında bilgi sağlar.

Bu nedenle, dolaşımdaki arzın %13,3'ünün 24 bin dolardan 19,6 bin dolara düşüş sırasında karlı statüsünü kaybettiğini gözlemleyebiliriz. Bu durum, dolaşımdaki arzın 2,55 milyonunun (%13,3) en son bu fiyat aralığında işlem gördüğünü gösteriyor.

Canlı "Advanced" Metrik

Bu stres, Kısa Vadeli Sahiplerin Kayıptaki Arzıyla mutlak olarak yansıtılır. Burada, 1.53 milyon STH'ye ait coinin, hareket sırasında 24.4 bin dolardan düşüşle ne kar ne zararda olan fiyatlarının altına düştüğünü görebiliriz.

Böylece, yukarıda belirtilen aralıkta sıkışıp kalan 2,55 milyon kripto paradan 1,53 milyonu (%60) Kısa Vadeli Sahipler tarafından temsil edilmektedir. Dolaşımdaki arzın sadece %16'lık bir payına sahip bir grup için orantısız bir durum olduğu söylenebilir ve bu bölgedeki kripto para hareketlerinin Kısa Vadeli Sahiplerin baskın olduğunu göstermektedir.

Canlı "Professional" Metrik

Yukarıdaki gözlemi, Kayıptaki Kısa Vadeli Sahip Arzının yüzdesi ile destekleyebiliriz. 24 bin dolarlık yerel zirveden son hamle olarak, sadece birkaç gün içinde toplam STH Arzının %50'sini kayba uğrattı.

Bu durum, STH Arzını neredeyse tam doygunluğa yaklaştırıyor ve STH Arzının %96'sı artık varlıklarında kayıpta. Tam kayıp doygunluğu, yerel dip oluşum olaylarını ilginç bir şekilde gösteren hakim düşüş trendinde üç kez meydana geldi. Bu aslında kapitülasyonun bir sonucudur, çünkü satıcılar kripto paraları yerel bir tabana koyan yeni STH alıcılarına aktarır ve daha sonra anlamlı bir fiyat iyileşmesi üzerine kara geri döner.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

HODLer inancı kararlı kalırken, piyasa kararlılıklarını açıkça test ettiği için artık dip çizgiyi korumak için sorumluluk Kısa Vadeli Sahipler'e düşüyor. Günlük ticaret hacminin ve dalgalanmanın çoğunluğunun, en iyi giriş için mücadele ettikleri için son alıcılar tarafından yönlendirildiği görülüyor.

Yeni Dipten Korunma

Son zamanlardaki vahim fiyat hareketi ve mevcut fiyat aralığında mutlu olan STH'lerin durumu göz önüne alındığında, başka bir kapitülasyon olayının ihtimali mevcut. Bu nedenle, tüm sonuçlara hazırlanmak gerekir ve daha fazla fiyat kayması durumunda, piyasanın altında gezinen iki fiyatlandırma modeline başvurabiliriz:

 • Dengeli Fiyat metriği, BTC için bir gerçeğe uygun değer modeli yakalamaya çalışır. Gerçekleşen Fiyat (tüm kripto paralar için ödenen toplam tutar) ile Transfer Fiyatı (Yok Edilen Coin Günlerinin kümülatif USD değeri) arasındaki farkın hesaplanmasıyla üretilir.
 • Zorluk Regresyon Fiyatı , Zorluk ve Piyasa Değeri arasında bir log-log(bağımsız ve bağımlı değişkenlerin ikisinin de asıl değerlerin logaritmik değerleri biçiminde ifade edildiği fonksiyonel denklem) regresyon modeli çalıştırarak hesaplanan, Bitcoin madenciliği için toplam üretim maliyetini modellemeye çalışır.

Her iki model de mevcut döngünün düşük seviyesine teslimiyet sırasında 1 saatlik fitili destekledi ve şu anda 17.000 dolarlık bir destek kesişimi sağlıyor. Bu nedenle, iki model fiyatlandırması bir ilgi alanı ve daha fazla piyasa zayıflığı durumunda temel olarak türetilmiş bir destek alanı olarak düşünülebilir.

Canlı "Advanced" Metrik

Özet ve sonuçlar

Küresel ayı piyasası, fiyatların düşük aralıkların üzerinde kalmaya devam etmesiyle tam etkisini koruyor. Çıkış likiditesi arayışı devam ederken, en büyük yatırımcı sınıflarından agresif bir dağıtım ile fiyat artış dönemleri görüldü. Bununla birlikte, birkaç yıllık bir ölçekte makro birikim gündemde kalmaya devam ediyor ve HODLer'lar ve Uzun Vadeli Sahipler, hakim ekonomik koşullardan etkilenmemiş görünüyor.

HODLer inancının kararlı olmasıyla, piyasa istatistiksel olarak en zayıf elleri olan Kısa Vadeli Sahipler stres testine başladı. Bu grup, mevcut fiyat aralığındaki günlük satın alımların birincil savunucusu olmuştur ve mevcut piyasa değeri etrafında kümelenmiş büyük bir coin konsantrasyonu ile sonuçlanmıştır.

Fiyat hareketindeki en son düşüş, Kısa Vadeli Sahip arzının büyük çoğunluğunun gerçekleşmemiş kayıplara uğramasına neden oldu. Böylece, Kısa Vadeli Sahipler, kendilerini Zorlu Bir Sınav'da piyasa tarafından yoğun bir şekilde sorgulanırken buldular.


Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.