Merge: Bir Mühendislik Başarısı

Bu hafta, blockchain endüstrisindeki en etkileyici mühendislik başarılarından birinin başarılı bir şekilde sonuçlandığını gördük: Ethereum Merge. Bu konuyu onchain perspektifinden detaylı bir şekilde inceliyoruz.

Merge: Bir Mühendislik Başarısı

Bu hafta, blockchain endüstrisindeki en etkileyici mühendislik başarılarından birinin başarılı bir şekilde sonuçlandığını gördük: Ethereum Merge. Konsensüs mekanizmasının Proof-of-Work'ten (PoW) Proof-of-Stake'e (PoS) geçişi, Ethereum yol haritasında yer aldı ve oluşumundan beri aktif olarak üzerinde çalışıldı ve proje için dikkate değer bir kilometre taşı olarak betimlenebilir.

15-Eylül 06:46:46 UTC'de, Ethereum blok yüksekliğinde 15.537.393'te, son işlenen PoW bloğu üretildi ve PoS Beacon Chain zincir konsensüsünü devraldı. Ethereum Merge başarılı oldu.

Muhtemelen, bu geçişin ne kadar büyük bir olay olduğunu göstermek için Ethereum Ortalama ve Medyan blok sürelerini gözlemlemekten daha iyi bir grafik yoktur. Burada, olasılıksal ve doğal olarak değişken PoW madenciliğinin sonunu ve tutarlı bir 12 saniyelik blok süresine sahip PoS'un mühendislik hassasiyetine geçişi açıkça görebiliriz.

Canlı "Advanced" Metrik

Bu raporda, bu tarihi olayı hem ticaret piyasalarında hem de onchain blok zinciri ölçümlerinde olduğu gibi keşfedeceğiz. Birleşmeyi aşağıdaki açılardan analiz edeceğiz:

 • Kaldıraçlı trader'ların Vadeli İşlemler ve Opsiyon piyasalarında konumlandırılması.
 • Birleşme geçişinin konsensus parametreleri üzerindeki etkisi.
 • Mevcut toplam ETH stake edilen ve stake sağlayıcıların dağılımı.
 • ETH arzı üzerindeki gerçek etkiler ile modellenmiştir.

Yeni Ethereum Metrikleri, Önceden Ayarlanmış Çalışma Tabloları ve Gösterge Panoları

Kaynak:Ethereum Vakfı

Ethereum Merge'ü geride bırakırken, yeni Ethereum Proof-of-Stake ölçümleri, Önceden Ayarlanmış Çalışma Tabloları ve Panoları paketini başlatmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yeni PoS Metrikleri :

Yeni Panolar: Proof-of-Stake Konsensüs ve Proof-of-Stake Arz Dinamikleri

Önceden Ayarlanmış Çalışma Tabloları: Net Inflation Rate, Net Supply Change, Post-Merge Supply Dynamics, Change in Active Validators, Cumulative Exit Events, Total and Effective Balance, Staked Realized Price


Dedikoduyu Satın Al, Haberi Sat

32. Hafta Raporumuzda, Vadeli İşlemler ve Opsiyon piyasalarındaki piyasa konumlandırmasının, haberi sat tarzı bir olay için nasıl iyi korunduğunu açıkladık. Gerçekten de, ETH fiyatları, Pazar günü 1.288 $ 'lık düşük bir seviyeye dulaşmadan önce, Birleşme sırasında haftalık en yüksek 1.777 $ ile 1.650 $ arasında satış gerçekleşti.

Piyasa, Temmuz ortasından bu yana elde edilen tüm kazanımları etkili bir şekilde geri verdi. Böyle bir satış, birden fazla faktörün sonucudur; bunlardan en önemlisi, ETH'lerin son zamanlardaki performansından sonra kar elde eden trader'lardır. Son aylarda hakim makro-ekonomik koşullarda iyi performans gösteren küçük bir avuç varlıktan biri olarak, kar etmenin olası olduğu bir ortamda, bu karların realize edilmesi pek te sürpriz sayılmaz.

Birleşmeye kadar, sürekli vadeli işlem piyasalarındaki trader'lar, short ETH pozisyonlarını korumak için fonlama oranlarında yıllık %1200'lük büyük miktarda bir ödeme yapıyorlardı. Bu miktar, tüm zamanların en düşük negatif fonlama oranıdır ve Mart 2020 satışları sırasında bir önceki %-998'lik zirveyi gölgede bırakır.

Fonlama oranları o zamandan beri tamamen nötre döndü, bu da kısa vadeli spekülasyon priminin çoğunun dağıldığını gösteriyor.

Canlı "Advanced" Metrik

Toplam Vadeli İşlem Açık Pozisyonu, Birleşmeden sonra %15 düşüşle 8,0 milyar dolardan 6,8 milyar dolara düştü ve bu iki aşırı uç ta 2021-22 pazarları bağlamında oldukça benzerdi. Bununla birlikte, bu değişikliği bağlamda tutmak için, ETH cinsinden vadeli işlem pozisyon boyutlarının USD değerini etkileyen değişen ETH token fiyatının etkisini hesaba katmalıyız.

Canlı "Advanced" Metrik

Açık Pozisyonu ETH bazında incelersek, vadeli Açık Pozisyonun aslında tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu görebiliriz ve Mayıs ayının başından bu yana neredeyse %80 arttı. Geçen hafta boyunca, vadeli işlem kaldıracında azalma yerine aslında bir artış olduğu görülüyor, bu da birçok riskten korunma pozisyonunun kapatılmadığını gösteriyor.

Canlı "Advanced" Grafik

Son zamanlarda büyük miktarda ETH spekülasyonunun gerçekleştiği opsiyon piyasalarında, Alım Opsiyonu Açık Pozisyonu, Merge sonrasında 600 milyon $ düştü (%10 düşüş). Hala 2021 normlarının çok üzerinde olan olağanüstü alım opsiyonu pozisyon değerinde toplam 5,2 milyar dolar kaldı. Satım opsiyonu piyasaları %19'luk daha önemli bir göreceli düşüş yaşadı, ancak bu kapanan net pozisyon değerinde 294 milyon $'lık çok daha küçük bir ölçek olmaya devam ediyor.

Birçok yönden ETH piyasalarının -%22'lik bir ETH fiyat düzeltmesine rağmen yoğun bir şekilde kullanılmaya devam ettiği, kaldıraçlı olduğu ve daha fazla yukarı yönlü spekülasyon yaptığı görülüyor.

Canlı "Advanced" Çalışma Tablosu

On-Chain'de Merge

Proof-of-Work Ethereum döneminin sonu, Birleşmeden sonra madencilik zorluğunun derhal sıfıra düşmesiyle oldu. Bu süreç anlıktı ve herhangi bir gevşeme periyodu ya da herhangi bir zorluk ayarlaması gerçekleşmedi. PoW madencilerinin geliri büyük bir şekilde buharlaştı ve yeni bir amaç arayan bir GPU filosu ve ASIC madencilik teçhizatları bıraktı.

Canlı "Advanced" Metrik

Madencilerin yerine, PoS programatik olarak komite kümeleri halinde organize edilmiş bir doğrulayıcı havuzu kullanır ve her 32 yuvalı Epoch için teklif sahiplerini engeller. Her 12 saniyelik yuva için bir doğrulayıcıya blok üreticisi rolü atanır. Ancak, bazı durumlarda, bu doğrulayıcıya o sırada çevrimdışı veya erişilemez olabilir, bu da Kaçırılan Blok ile sonuçlanır.

Canlı "Advanced" Metrik

Bu toplam doğrulayıcı ağ çalışma süresini, başarıyla üretilen (yani kaçırılmayan) blok sayısı ile toplam kullanılabilir yuvalar arasındaki oran olan Katılım Oranı metriğini kullanarak ölçüyoruz. Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi,% 99'un üzerindeki katılım oranları, bugüne kadar Beacon Chain yaşamının çoğu için norm olmuştur. Zincire daha fazla yük binerken ve daha fazla doğrulayıcı kıvrıma girerken izlenirse ilginç bir performans metriği haline gelmektedir.

Birleşmeden önceki haftalarda, Katılım Oranında, tipik %99 seviyesinin altına düşerek %97,5 civarında hafif bir düşüş gözlenebilir. Birleştirme sonrası, bu% 99 + aralığına geri döndü ve bu da bazı doğrulayıcıların alt kümesinde yalnızca kısa bir kesinti olduğunu düşündürdü.

Canlı "Advanced" Metrik

Zincir ucundaki onay oylarının sayısı da Birleşme öncesi düşüş yaşadı, ancak benzer şekilde beklenen 32k ila 38k onay / saat aralığına geri döndü. Bunun, daha büyük boyutlu bir staking operatörü veya belki de çok sayıda doğrulayıcının kısa bir süre içinde etkilendiği bir yazılım istemcisi hatası ile düğüm sorunlarını yansıtması mümkündür.

Canlı "Advanced" Metrik

Ethereum şu anda ağda 429.6 binden fazla Aktif Doğrulayıcıya sahip. Aşağıdaki tablo, Yeni doğrulayıcıların gradyanının Birleşmeye kadar ve sonrasında belirgin şekilde arttığının görülebildiği son 6 ayı göstermektedir. 11.36k'dan fazla Doğrulayıcı, yalnızca Eylül ayında çevrimiçi hale geldi ve Birleşmenin teknik zorluklarının riskleri azaldıkça artan bir yatırımcı güvenine işaret ediyor.

Canlı "Advanced" Grafik

Doğrulayıcılar staking havuzuna dahil olduklarında veya havuzun dışına çıktıklarında, Epoch başına toplam doğrulayıcı dalgalanmasında bir protokol tarafından belirlenen bir sınırla kısıtlanırlar. Aşağıdaki grafik, bu kapağı (mavi iz) Etkin Doğrulayıcılar'daki günlük değişimi gösteren barkod stili grafiğin yanında göstermektedir. Geçmişte doğrulayıcıların akışının değer sınırına ulaştığı bir avuç dönem görebiliriz.

Eylül ayında yeni doğrulayıcı aktivitesinin son patlaması görülebilir, ancak 2021'de görülen daha ağır dönemlere göre oldukça hafif kalmaktadır.

Canlı "Advanced" Metrik

Toplam 429,6 bin Aktif Doğrulayıcı ile toplam ETH arzının %12.2'sini temsil eden 14.586 milyon ETH'nin üzerinde stake edilmiş durumda. Stake edilen Toplam ETH, aşağıdakilerin bir sonucu olarak zaman içinde değişecektir:

 • Yeni Para Yatırma ve sonunda Para Çekme (Shanghai Fork'undan sonra)
 • İhraç ve ücretlerden elde edilen gelir (bakiye artışı)
 • Doğrulayıcılar genellikle blokları veya onayları kaçırırsa, hareketsizlik sızıntısı olur (bakiye azalır).
 • Kötü niyetli davranış durumunda kesme (bakiye azalır) .

Toplam Stake Edilen Bakiye, ETH'nin konsensusa aktif olarak katılan kısmı olan Etkin Bakiye adlı yeni ölçümden farklıdır. Etkin Stake, üst tarafta 32 ETH ile doğrulayıcı başına sınırlandırılır ve sızıntı veya kesinti durumunda bunun altındaki en yakın 1 ETH artışına düşer.

Toplam Etkin Bakiye şu anda 13.801M ETH'de ve bu da %94,6'lık bir Stake verimliliği oranıyla sonuçlanıyor.

Canlı "Advanced" Metrik

Stake edilen ETH'nin çoğunluk oranı, 10.071M ETH'yi (toplamın% 69.04'ü) oluşturan izlediğimiz çeşitli staking servis sağlayıcıları tarafından barındırılmaktadır. En iyi 4 servis sağlayıcı, toplam 8.18M ETH hissesini yöneten Lido, Coinbase, Kraken ve Binance, toplam hissenin% 56.08'ini oluşturuyor.

İzlediğimiz en yeni büyüyen stake havuzlarından biri olan Rocketpool, pazar lideri Lido ile rekabet eden dağıtılmış bir doğrulama düğümü operatörüdür. Rocketpool ölçek olarak çok küçük kalıyor, ancak 228.2k ETH'ye ev sahipliği yaparak büyüyor ve şu ana kadar toplam hissenin% 1.56'sını temsil ediyor.

Canlı "Advanced" Metrik

Yeni İçerik: Merge Öncesi — Ethereum Beacon Zincir Analizi

#Ethereum Merge gerçekleşti. CoinMarketCap ile olan son işbirliğimizde, ağ performansını detaylandırmak için bir dizi yeni Proof-of-Stake metriklerini keşfediyoruz. Beacon Chain profilini inceleyen yeni raporumuzu okuyabilirsiniz .

Merge'den Önce - Ethereum Beacon Zincir Analizi

Arz Gerçeği

Birleşmenin en çok konuşulan bileşenlerinden biri, EIP1559 yakımı ile birleştiğinde, bir dereceye kadar ETH arz deflasyonuna yol açması beklenen arz ihracındaki dramatik düşüş olmuştur.

1-Aralık-2020'de Beacon Chain'in ortaya çıkmasından bu yana, Ethereum aslında iki net arz ihracı kaynağına sahipti: PoW zinciri ve PoS zinciri. Ağustos-2021'de, PoW zincirinde bir ücret yakma özelliği yaratan EIP1559 uygulandı, bu özellik şimdi PoS zincirine taşındı.

Aşağıdaki grafik, çeşitli simüle edilmiş ve gerçekleştirilmiş koşullar altında net günlük ETH ihracını gösteren bir dizi izdir. EIP1559'un uygulanmasından bu yana geçen sürede ETH arzındaki günlük net değişimi modellemeye ve görselleştirmeye çalışır.

 • Alan grafiği, EIP1559 yanması ile PoW ve PoS düzenlemesinden oluşan gerçek durumu gösterir ve PoW'nin kullanımdan kaldırılmasını açıklar. Pozitif değerler 🟢 net enflasyon dönemini (tipik durum) temsil eder ve negatif değerler 🔴 net arz daralmasını (ETH arz deflasyonu) gösterir.
 • PoW blok zincirinin Simüle Edilmesi 🟠, PoS Birleşmesinin hiçbir zaman gerçekleşmediğini varsayar ve blok başına 2 ETH verildiğini varsayar (uncle ödülleri göz ardı edilir).
 • Simüle edilmiş yalnızca PoS zinciri 🔵 , Birleşmenin Ağustos 2021'de EIP1559 sürümüyle birlikte gerçekleştiğini varsayar ve bu nedenle bu tarihten sonra tüm PoW blok ödüllerini yok sayar. Bu iz, şimdi Birleşme sonrası alan grafiğiyle hizalanır.

PoS modelinin 🔵 , PoW modeli 🟠 için ~12,5k ETH ile karşılaştırıldığında, ~772 ETH/günlük önemli ölçüde daha düşük bir ihraç oranına sahip olduğu görülebilir . Bununla birlikte, net ETH ihracının şu anda hala enflasyonist olduğu belirtilmektedir. Bu, öncelikle son derece düşük blok zinciri tıkanıklığının ve şu anda düşük ağ kullanımının bir sonucudur.

Canlı "Advanced" Metrik

Merge olayından itibaren 1 saatlik grafiği yakınlaştırarak, gerçekleşen net arz düşüşünü hesaplayabiliriz. Birleşme ile yazma zamanı arasında (~4 gün sonra):

 • PoW Ethereum zinciri, net üzerinde yaklaşık 48.4k ETH yayınlayacaktı.
 • PoS zinciri net olarak 3.893 ETH yayınladı ve bu, kullanımdan kaldırılan sisteme göre %92,8'lik kayda değer bir azalmayı yansıtıyor.

Merge olayının hemen ardından, blok alanı talebindeki bir patlama, ortalama gaz ücretlerini daha da yükseltti ve bu da ilk 12 saatlik net ETH arz deflasyonu dönemini yarattı. Bununla birlikte, tıkanıklık giderildikçe ve ücretler daha düşük geri döndükçe, genel ETH arzı, önceki PoW uygulamasına kıyasla önemli ölçüde daha küçük bir oranda da olsa artmaya devam etti.

Canlı "Advaned" Metrik

Özet ve sonuçlar

Ethereum Birleşmesi tarihi bir başarıydı. Uzun yıllar süren özel araştırma, geliştirme ve strateji, şimdi dikkate değer bir mühendislik başarısı elde etmek için bir araya geldi.

Onchain analiz dünyası artık ikinci en büyük kripto varlığın yeni konsensus mekanizmasını ve performansını keşfetmek ve tanımlamak için çok sayıda yeni metriğe sahip. Bunlardan yeni arz dinamikleri özellikle ilgi çekicidir, çünkü çevrimiçi olan yeni doğrulayıcılar arasındaki gerilim ve piyasa güçleri (bu da ihracı arttırır) ve EIP1559 aracılığıyla ağ tıkanıklığı ücreti yanması enflasyonist veya deflasyonist bir ETH arzına meyilli olur.

En yeni Proof-of-Stake Panolarımıza göz atmayı unutmayın:


Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.


Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice, Arapça ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Ayrıca yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.