Sermaye Akışları, Borsalar ve Altcoin Sezonu

Dijital Varlık ortamındaki likidite azalmaya devam ediyor. Bu baskıda hem Zincir üstü hem de Zincir dışı ortamın faaliyetlerini değerlendiriyor ve en yüksek Altseason rejimlerini belirlemeye yardımcı olacak yeni bir çerçeve oluşturuyoruz.

Sermaye Akışları, Borsalar ve Altcoin Sezonu

Giriş

  • Azalan sermaye akışları, düşük ağ yerleşimi ve HODLing'in ana dinamik olmaya devam etmesiyle Zincir Üstü ortam son derece likiditesiz kalmaya devam etmektedir.
  • Zincir Dışı, Borsa faaliyeti de hacim, kar ve zarar merceğinden ölçüldüğünde önemli ölçüde sessiz kalmakta ve tüm gruplarda borsa etkileşiminin eksikliğini vurgulamaktadır.
  • Hem riskli hem de risksiz ortamlarını değerlendirmek ve sermaye rotasyonu çerçevesinde aşırı Altseason Çılgınlığı dönemlerini belirlemek için yeni bir model sunuyoruz.
📊
Bu raporda yer alan tüm grafikleri The Week On-chain Dashboard'da görüntüleyin.

Atıl Coinler

Gerçekleşen Değerin mevcut yapısının bir değerlendirmesiyle başlayacağız. Yılın ilk yarısında Bitcoin'e kısa ve mütevazı bir sermaye girişi döneminin ardından, Realized Cap stabilize olmuş ve göreceli bir kararsızlık noktasına ulaşmıştır.

Realized Cap yatay seyrettiğinden, zincir üzerinde transfer edilen çok az sayıda coinin satın alma fiyatlarında önemli bir net değişiklik yaşadığını göstermektedir (yani, minimum kar veya zarar alma olayları).

Live Advanced Workbench

Bunu, 14.859 milyon BTC'nin üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmaya devam eden Uzun Vadeli Sahip Arzı perspektifinden görebiliriz. Bu, son 5 ay içerisinde işlem görmemiş dolaşımdaki arzın %76,1'ine denk gelmektedir.

Live Advanced Chart

HODLer Net Pozisyon Değişikliği metriği de benzer bir hikaye anlatmakta olup, piyasada sürekli bir coin hareketsizliği rejimi yaşanmaktadır. Ayda +50 binden fazla BTC şu anda HODLer'lar tarafından kasaya konuluyor ve bu da hem arzın daraldığını hem de işlem yapma konusunda yaygın bir isteksizlik olduğunu gösteriyor.

Live Professional Chart

Arz Sıkılaşıyor

Bu gözlem, 12,2 bin $ (yaklaşık 0,44 BTC) değerine düşen Aktif Varlık Başına Aktarılan Ortalama BTC Hacmi değerlendirmesiyle de desteklenmektedir. Bu metrik, 2017'nin sonlarında (boğa koşusunun sonu) ve yine 2020'nin sonlarında (son döngü boğa koşusundan önce) görülen seviyelere geri döndü.

Live Professional Workbench

Piyasa likiditesindeki bu durgunluk, son bir hafta içinde işlem gören coinlerin hacmi olan 'Sıcak Arz' ölçütü değerlendirildiğinde çarpıcı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bitcoin arzının ne kadar sessiz olduğunu göstermek için Sıcak Arzı uzun vadeli ortalama eksi 0,5 standart sapma ile karşılaştırıyoruz.

Buradan hareketle, Sıcak Arzın bu Ortalama - 0,5SD seviyesinin altında olduğu düşük ve daralan piyasa likiditesi dönemlerini vurgulamak için bir çerçeve oluşturuyoruz. Vurgulanan bu alanlar, mevcut likidite koşullarının 535 gündür bu durumda olan 2014-15 ve 2018-19 ayı piyasalarına benzer kaldığını göstermektedir.

Live Advanced Workbench

Likit Olmayan Arz hacmi de artmakta ve toplam Borsa Bakiyelerinin tersi yönde hareket etmektedir.

Bu farklılık, coinlerin borsalardan çekilmeye devam ettiğinin ve likit olmayan HODLer'a ait cüzdanlara taşındığının ve burada genellikle Uzun Vadeli Sahip statüsüne geçtiklerinin bir başka kanıtıdır.

Live Professional Workbench

Borsalar

Zincir üstündeki BTC arzının son derece hareketsiz kaldığını, hem değer aktarımının hem de yeni sermaye akışının tarihsel olarak sessiz olduğunu tespit ettik. Borsaların ticaret için birincil mekanlar olarak kalmasıyla, yatırımcı faaliyeti için bir gösterge olarak giriş ve çıkış akışlarını profilleyebiliriz.

Toplam borsa hacimlerinin (girişler artı çıkışlar) 30 günlük ve 365 günlük ortalaması 1,5 milyar dolar civarında seyrediyor ve bu da Mayıs 2021'de belirlenen 6 milyar dolarlık ATH'ye göre önemli bir düşüş (%75,5) anlamına geliyor.

Live Professional Workbench

Borsa Adreslerine gönderilen kripto paralar tarafından gerçekleştirilen Kar ve Zarar hacmi de 2021-22 döngüsünden itibaren tam bir düşüş yaşadı ve her iki ölçüm de 2020'den bu yana görülen en düşük seviyelere ulaştı.

Live Professional Workbench

Coin başına gerçekleşen ortalama Kar veya Zarar da döngünün en düşük seviyelerine ulaşarak, işlem gören coinlerin çoğunun en son bugüne benzer bir fiyattan işlem gördüğü gözlemini pekiştirmiştir. Ayrıca, karların zararlara eşit olduğunu ve bu durumun bir denge durumuna ulaşıldığını gösterdiğini de not ediyoruz (ileride artan volatilite için bir gösterge).

Coinlerin büyük çoğunluğunun orijinal maliyetlerine yakın seviyelerde işlem gördüğü bu piyasa, aktif yatırımcıların ya fiyata duyarsız HODLer'lardan ya da marjinal olarak daha iyi bir pozisyon elde etmek için itişip kakışan traderlardan oluştuğu bir piyasayı tanımlamaktadır.

Live Professional Workbench

Alt Sezonu Modelleme

Zincir üstünde bu kadar az şey gerçekleşirken, bir sonraki bölümde daha temel bir kavram olan ve genellikle 'alt sezon' olarak adlandırılan sermaye rotasyonu incelenecektir. Buradan yola çıkarak, 'alt sezon' sermaye rotasyonunun devam ediyor gibi göründüğü dönemleri değerlendirmek için yeni bir araç oluşturacağız.

Tarihsel olarak, Bitcoin dijital varlık piyasasına liderlik etme eğilimindedir; piyasa güveni daha sonra Ethereum'a ve oradan da risk eğrisinde daha ileriye doğru akar.

Bu sermaye rotasyonunu görselleştirmek için güçlü bir araç, 🟠 BTC ve 🔵 ETH için Gerçekleşen Değerdeki 30 günlük değişimi ve 🟢 Stablecoinlerin toplam arzını (genellikle spekülasyon için kullanılan ABD doları cinsinden sermaye için bir ölçüt olarak) kullanmaktır.

Live Advanced Workbench

Bu net pozisyon değişikliği ölçümlerini normalleştirmek için, bu 30 günlük değişikliği Gerçekleşen Değerin (BTC ve ETH) veya toplam arzın (Stablecoinler) göreceli bir yüzdesine dönüştürüyoruz.

Ardından, piyasanın sırasıyla riskli veya risksiz bir ortamda olup olmadığını belirlemek için basit bir model oluşturuyoruz:

  • 🟢 Riskli bu ana varlıkların üçü de net sermaye girişi sergilediğinde tanımlanır.
  • 🔴 Risksiz üç ana varlıktan herhangi birinin net sermaye çıkışı göstermeye başlaması durumunda tanımlanır.
Live Advanced Workbench

Riskli ortamların bu geniş görünümü tanımlandığında, birincil yükseliş trendi içindeki patlayıcı Altseason çılgınlığı dönemlerini filtrelemek için bir kısıtlama daha uygulayabiliriz. Üç majörün de pozitif sermaye akışı sergilemesiyle, yalnızca sermayenin Ethereum ve Stablecoin'lere yöneldiği olayları filtreliyoruz.

Bu model, ETH Realized Cap ve Stablecoin Total Supply'da (yani pozitif bir ikinci türev) 30 günlük pozitif ve artan bir değişim arayarak gerçekleştirilir. Bu model, büyük sermayelerden küçük sermayelere dönen sermayenin şelale etkisini simüle eder.

Koşullar aşağıdaki gibidir:

  • Riskli her üç majör sermaye girişi sergilerken kalır
  • 'Altsezon Çılgınlığı' da Zirve Riski, hem Ethereum hem de Stablecoin'lere sermaye akışının pozitif ve arttığı durumlarda tanımlanır.
Live Chart

Daha sağlıklı bir kontrol için bu göstergeyi Bitcoin Hakimiyetindeki 30 günlük değişimle karşılaştırabiliriz; burada bu altcoin çılgınlığı göstergesindeki zirvelerin Bitcoin Piyasa Değeri Hakimiyetindeki büyük düşüşlerle aynı hizada olduğunu görüyoruz.

Live Advanced Workbench

Son bir karşılaştırma olarak, bunu Swissblock Altcoin Döngüsü Sinyali ile karşılaştırabiliriz; burada Ethereum ve Stablecoin'lere yönelik sermaye rotasyonu ile hizalanmış göstergede benzer zirveler (100 değeri) görebiliriz.

Live Advanced Workbench

Özet ve Sonuçlar

Ağ yerleşimi, Borsa etkileşimi ve sermaye akışları döngünün en düşük seviyelerinde seyrederken dijital varlıklar genelinde likidite kurumaya devam ediyor ve bu da piyasanın yaşadığı mevcut akut ilgisizliğin altını çiziyor.

Uzun Vadeli Sahipler grubu, arzları yeni ATH'lere yükselmeye devam ederken kararlılığını korurken, HODLer Büyümesi güçlü kalmaya devam ederek aktif takas edilebilir arzı sıkılaştırıyor.

Mevcut düşük likidite ortamının bir belirtisi olan Altcoin değerlemesindeki büyük dalgalanmalara rağmen, sermaye rotasyonunun şelale etkisini simüle eden yeni Altcoin çerçevemiz, dijital varlıklarda mevcut likidite eksikliğine izdiham sağlayan bir Riskli rejiminin oyunda olmadığını göstermektedir.


Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.


Çeviriler

Zincirde bu hafta bülteni İspanyolcaİtalyancaÇinceJaponca, Türkçe, FransızcaPortekizceFarsçaLehçeİbraniceArapçaVietnamca ve Yunanca'ya çevrilmiştir.

📽️ Daha fazla video içeriği ve metrik eğitim için Youtube Kanalımızı ziyaret edin ve abone olun veya Video Portalımızı ziyaret edin.


Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:


Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.