Gergin Bir Yay

Bitcoin piyasası hem gerçekleşen hem de opsiyonlar volatilitenin tarihsel diplere düştüğünü gösteriyor. Vadeli işlemler açık pozisyonları, tasfiyelerin tüm zamanların en düşük seviyelerinde olmasına rağmen, ATH'ye ulaştı. Fiyatlar nadiren bu kadar sessiz kalır. Volatilite ufukta görünüyor.

Gergin Bir Yay

Bitcoin piyasaları sıkı bir fiyat aralığında konsolide olmaya devam ediyor ve haftalık aralığın hem dip hem tepe fiyatlarına 24 saatlik bir pencerede ulaşılıyor. Beklentilerden biraz daha sıcak gelen ABD enflasyon verilerine yanıt olarak, BTC fiyatları 18.338 dolara kadar işlem gördü ve ardından haftalık açılış fiyatına gidiş-dönüş yolculuğunu tamamlamadan önce 19.855 $ 'lık yüksek bir seviyeye hızlı bir ralli yaşadı.

Bu haftaki bültende, Bitcoin piyasasının şu anda tarihsel olarak düşük volatilite döneminde ne durumda olduğunu ve hem onchain hem de offchain tarafında birçok metrikle yüksek volatilite döneminin muhtemel olduğunu keşfedeceğiz. Ayı piyasalarındaki tarihsel emsaller, bu tür piyasa yapısından her iki yönde de kopmuş ve vadeli işlem piyasalarının fiyatlanmasında çok az yönlü eğilim görünmektedir.


🔔 Uyarı Fikirleri , pazar/ağ performansında önemli değişikliklere işaret edebilecek temel metrik ilgi düzeylerini belirlemeye yardımcı olmak için baştan sona sunulur. Herhangi bir Glassnode üyesi, doğrudan Glassnode Studio'dan bir uyarı ayarlayabilir .


Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice, Arapça, Vietnamca ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Ufukta Volatilite Görünüyor

BTC piyasalarının, neredeyse tüm önceki örneklerin oldukça volatil bir hareketten önce gelmesiyle, bu kadar düşük volatilite dönemlerine ulaşması çok nadirdir. Ayı piyasasındaki %28'lik mevcut değerin altında 1 haftalık volatilitenin olduğu tarihsel örnekler, her iki yönde de önemli fiyat hareketlerinden önce geldi 🟦.

Canlı "Advanced" Grafik

Benzer bir sıkışma durumu, herhangi bir günde harcanan paralar için ortalama gerçekleşen kar/zarar çarpanını ölçen aSOPR metriğinde de görülebilir .

  • Bir yükseliş eğiliminde 1.0'lık aSOPR, genellikle destek görevi görür, çünkü piyasa katılımcıları, düşüşleri satın almak olarak tezahür ederek, maliyet temelinde konumlarını artırma eğilimi gösterirler.
  • Bir düşüş eğiliminde 1.0'lık aSOPR, yatırımcılar herhangi bir mevcut çıkış likiditesi arayışındayken, yatırımcılar maliyet temelleri etrafında çıkış likiditesi aradıkça genellikle direnç görevi görür.

Şu anda fiyat hareketi ile aSOPR metriği arasında büyük bir farklılık oluşuyor. Fiyatlar yatay hareket ettikçe veya düştükçe, kilitlenen kayıpların büyüklüğü azalıyor ve bu da satıcıların mevcut fiyat aralığında tükendiğini gösteriyor.

ASOPR'nin haftalık ortalaması, aşağıdan 1,0'lık başabaş değerine yaklaştıkça, ya bir kırılma ya da başka bir ret olarak volatilitenin ufukta görünmesi giderek daha olasıdır.


🔔 Uyarı Fikri : 1.0'ınüzerine çıkan aSOPR (7D-SMA)pazar karlılığında bir iyileşmeye işaret edebilir ve potansiyel bir pazar toparlanmasınınerken bir işaretidir.

Canlı "Advanced" Grafik

ASOPR metriğini kurumsal yatırımcı grupları tarafından inceleyerek, Kısa Vadeli (STH'ler) ve Uzun Vadeli Sahiplerin (LTH'ler) katkısını izole edebiliriz. Tarihte benzer iki vakayı tespit edebileceğimiz STH sınıfıyla başlayacağız:

  • 2015-2016 Ayı Piyasası 🟢 fiyat ve STH-SOPR arasında bir farklılık yaşadı. Bu ayrışma, 1.0'ın üzerinde bir STH-SOPR kırılması ile doğrulandı ve ardından seviyenin birkaç destekleyici yeniden testi yapıldı. Bu, çıkış likiditesini güvence altına almaktan, grup maliyet tabanına yakın düşüşü satın almaya psikolojik bir geçişi gösterir.
  • 2018-2019 Ayı Piyasası 🔴 ayrıca fiyat hareketi ile harcanan karlılık arasında bir ayrışma yaşadı, ancak bu, katılımcıların talebi aşması ve maliyet bazında çıkış likiditesi araması nedeniyle başa baş seviyesinden bir ret ile sonuçlandı.

Şu anda, STH-SOPR bir kez daha başa baş eşiğine yaklaşıyor ve Ağustos ayındaki en son girişim daha yüksek bir kırılmayı sürdürmekte başarısız oldu.


🔔 Uyarı Fikri : STH-SOPR ( 7D-SMA) 1.0'ın üzerine çıkmak, piyasa karlılığında bir iyileşmeye işaret edebilir ve potansiyel bir piyasa toparlanmasının erken bir işaretidir.

Canlı "Professional" Grafik

STH topluluğunun aylık harcama modellerini yıllık taban çizgileriyle karşılaştırarak, karlılık rejiminde bir makro momentum kayması olup olmadığını belirleyebiliriz.

  • Aylık Büyüme > Yıllık Büyüme 🟢 STH'ler son dönemde daha fazla kar elde ediyor, bu da yapıcı bir geri dönüş olasılığını artırıyor.
  • Aylık Büyüme < Yıllık Büyüme 🔴 STH'ler son dönemlerde daha fazla kayıp yaşıyor, bu da satıcı tükenmesine ulaşılmadığını gösteriyor ve başabaşta bir STH-SOPR reddi olasılığını artırıyor.

STH-SOPR multiple, momentumda bir değişim için mücadele ederek, bu ayı döngüsünden beşinci kopuşuna başlıyor. Daha önce yapılan her girişim red yedi ve ardından fiyatlarda bir düşüş yaşandı. Bununla birlikte, STH-SOPR çarpanındaki düşüşlerin ciddiyeti, satıcı tükenmesinin meydana gelme olasılığının artmasını yansıtacak şekilde zamanla azalmaktadır.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

Yukarıda bahsedilenin aksine, Uzun Vadeli Sahiplerin harcanan karlılığı, bu yatırımcı topluluğunun ortalama olarak yaklaşık -%48'lik bir kayıpla kilitlenmesiyle, tarihi düşük seviyelerde azalmaya devam ediyor. Fiyatın son zamanlarda kayda değer ölçüde sabit kalmasıyla, Uzun Vadeli Sahip grubundaki ana işlem yapanların, pozisyonlarını zarara teslim etmeye devam eden 2021-2022 döneminden olduğu barizdir.

Bu aşırı LTH karlılık stresi dönemleri, genellikle daha yüksek kayıplara neden olan işlem günlerinin yalnızca %3,3'ü ile ayı piyasasının derinliklerine doğru meydana gelir.


🔔 Uyarı Fikri : LTH-SOPR(7D-SMA), işlem günlerinin %3'ünden daha azında daha büyük ortalama LTH kayıpları görülürken, LTH grubundan daha fazla çıkış olduğunu gösterebilir.

Canlı "Professional" Grafik

Off-Chain(Zincir Dışı) Volatilite Sesleri

Zincir dışı alanda, türev piyasalarında da oynaklık sesleri yaklaşıyor. Kısa vadeli zımni volatilitenin (IV) opsiyon fiyatlaması bu hafta tüm zamanların en düşük seviyesi olan %48'e ulaştı. Bu kadar düşük IV'ün önceki birkaç örneği, genellikle türevlerin ve DeFi piyasalarının kaldırılmasıyla birleştirilen şiddetli hareketlerden önce geldi.

Canlı "Advanced" Grafik

Vadeli işlem piyasalarındaki işlem hacimleri de günde 24 milyar dolarlık birkaç yıllık en düşük seviyelerine geriledi. Bu, en son Aralık 2020'de, boğa döngüsü 2017 döngüsü 20 bin $ ATH'yi kırmadan önce görülen seviyelere geri dönüyor. Bu, piyasanın her iki yönde de ivme kazanması durumunda daha düşük bir likidite ticaret ortamına işaret edebilir.

Canlı "Advanced" Grafik

LUNA-UST projesinin çöküşünden bu yana Vadeli İşlemler Açık İşlemlerinde de agresif ve tutarlı bir artış gördük. BTC cinsinden vadeli işlemler Açık Pozisyon, bu yıl Mayıs ayından bu yana %80'lik bir artış olan 633 bin BTC'lik yeni bir ATH'ye ulaştı.

Bu, kripto para fiyatlarının bu süre zarfında önemli ölçüde düşmesine rağmen, spekülasyon seviyelerinin ve/veya riskten korunma pozisyonlarının arttığını gösteriyor.

Canlı "Advanced" Grafik

Daha sonra, tüm büyük borsalarda tutulan BTC rezervlerinin dengesine kıyasla açık sözleşmelerin göreceli ölçeğini araştırmak için Vadeli İşlemler Tahmini Kaldıraç Oranını değerlendirebiliriz. Benzer şekilde, borsalardaki BTC dengesine göre vadeli işlem açık pozisyonundaki dikkate değer büyümeyi gözlemleyebiliriz.

Bu, biraz düşük likidite ortamının söz konusu olduğuna dair başka bir gösterge sağlar ve bu kaldıracın bir kısmının gevşemesi durumunda spot piyasalar üzerinde yüksek bir etki ile sonuçlanabilir.

Canlı "Advanced" Grafik

Vadeli işlem piyasalarının sağlığını değerlendirmek için kullanabileceğimiz bir diğer ölçüm, teminat olarak Kripto veya Nakit kullanan pozisyonların oranıdır.

  • BTC veya ETH gibi kripto marjlı teminat, temel teminat değerindeki dalgalanmalar, kaldıraç düşürme olaylarını artırabileceğinden, doğası gereği daha değişkendir.
  • Nakit marjlı teminat , fiat veya stablecoin'ler dolar karşısında etkin bir şekilde 1-1 tutar ve açık vadeli işlem pozisyonunun yanında değer olarak dalgalanmaz.

Bu bakış açısını kullanarak, piyasa tercihinin zaman içindeki gelişimini gözlemleyebiliriz:

  • Kripto marjlı teminatının zirve hakimiyeti %70'e ulaştı ve Nisan 2021'de coşkunun zirvesine ulaştı. Bunu dijital varlık fiyatlarında büyük bir düşüş izledi .
  • Mayıs 2021 satışlarından sonra bir rejim değişikliği meydana geldi ve Nakit marjlı teminat baskın seçim haline geldi ve kripto marj hakimiyetinin bugün %35'e düşmesine neden oldu.

Nakit marjlı teminat hakimiyeti bu hafta bir ATH'ye ulaştı ve bu da yeni açık pozisyonların büyük çoğunluğunun nakit teminatlı pozisyonlar olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, türev teminat yapısının sağlığı son 18 ayda büyük ölçüde iyileşmiştir. Bu, güçlendirilmiş bir tasfiye kademesi olasılığını azaltırken, aynı zamanda stabilcoin teminatı için artan piyasa talebini de gösterir.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

Şubat-Nisan 2021 civarında görülen coşkulu spekülasyonlar sırasında, vadeli cash&carry ticareti, 3 aylık sözleşmeler ve sürekli vadeli işlemler için sırasıyla +% 45 / yıl ile +% 100 / yıl arasında bir getiri sağladı.

Bu, Mayıs 2021 satışlarından bu yana çarpıcı bir şekilde azaldı, hem 3 aylık bazda (% 0.55 / yıl) hem de sürekli fonlama oranları (% 1.97 / yıl) şu anda göz ardı edilebilir getirilerde, özellikle de birçok devlet tahvili için geçerli oranlara göre işlem görüyor. Hem yıllık fonlama oranları hem de yıllıklaştırılmış esası da Ağustos ayı sonlarında kısa bir süre geriye doğru girdi.

Zorlu fiyat koşullarına ve vadeli işlem açık faizlerindeki kalıcı artışa rağmen, mevcut vadeli işlem konumlandırmasında kayda değer bir yön eğilimi yoktur. Bu, bu kaldıracın çoğunun yönlü spekülasyondan ziyade riskten korunmak için kullanılabileceği şansını artırır.

Canlı "Advanced" Çalışma Tablosu

Bunu takiben, tüm vadeli işlem sözleşmelerindeki toplam Açık Pozisyonun yüzdesi olarak toplam Long ve Short tasfiyeleri değerlendirebiliriz. Bu, isteğe bağlı pozisyon kapanışlarından ziyade tasfiye yoluyla temizlenen açık pozisyon oranı hakkında fikir verir.

Toplam likidasyonlar şu anda tarihsel olarak düşük, toplam açık pozisyonun sadece %0,1'ine ulaşıyor ve bu, vadeli işlem pozisyonlarındaki ve kaldıraçtaki belirgin artış göz önüne alındığında biraz mantıksız. Long pozisyonlar 🟢, bu hafta tasfiyelerin %54'ü long pozisyonlarda olmak üzere, ancak küçük bir farkla baskın tasfiye pozisyonu olmaya devam ediyor.

Canlı "Advanced" Çalışma Tablosu

Genel olarak, bu türev piyasası gözlemleri, muhtemelen mevcut piyasada daha karmaşık bir riskten korunma pozisyonları dizisinin yaygın olduğunu göstermektedir. Bu pozisyonlar, muhtemelen hem ciddi düşüş durumunda hem de daha yüksek volatil bir kırılma durumunda Bitcoin'i yüksek beta varlığı olarak ele alır ve bu nedenle yönlü fiyatlandırmaya daha az duyarlıdır.

Bu, kripto-marj hakimiyetindeki kalıcı düşüşe, fiyatlar düştükçe açık faizde neredeyse kesintisiz artışa, ancak buna tarihsel olarak düşük likidasyon hacimlerinin eşlik etmesine ve cash-carry getirilerinde neredeyse hiçbir yönlü eğilime dayanmıyor. Ayrıca, 2021 Bitcoin boğa piyasasının gerçek sonu olduğunu iddia ettiğimiz Nisan 2021 ATH'de neredeyse tam tersi koşulların geçerli olduğunu da not edebiliriz.

Özet ve sonuçlar

Bitcoin piyasası volatilite için hazır görünüyor, hem gerçekleşen hem de opsiyonlar volatilitenin tarihsel düşük seviyelere geldiğini gösteriyor. Onchain harcama davranışı, spot fiyatların Kısa Vadeli Sahip maliyet temeli ile kesiştiği bir karar noktasında sıkışıyor.

Bu koşullar kümesinin yaygın olduğu önceki örnekler, önceki ayı döngülerindeki örneklerin her iki yönde de olduğu şiddetli fiyat hareketlerinden önce gelmişti. Vadeli işlem piyasalarında, yeni ATH'lere iten açık pozisyonlara rağmen, çok az fark edilebilir yön eğilimi vardır.

Volatilite ufukta görünüyor ve Bitcoin fiyatlarının çok uzun süre hareketsiz kalamayacağı oldukça bariz.


Yeni Ürün Güncellemeleri: Eylül

Eylül, Glassnode için son derece heyecan verici bir aydı ve mühendislik, veri bilimcileri ve analistlerden tüm ekibimizi yepyeni bir Ethereum Merge ve Proof-of-Stake metrikleri paketini devreye sokmak için bir araya getirdi. 8x Analiz Raporu, 16x Metrik, 19x Çalışma Tablosu ve 2x Dashboard yayınladık .

Eylül ayı Ürün Güncelleştirmelerimizi okuyabilirsiniz

Çeviriler

Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:


Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.