Dibe Demir Atmak

Bitcoin, aylarca son derece düşük volatilitenin ardından bu hafta 20 bin dolarlık kilit psikolojik seviyenin üzerine çıktı. Bu bültende, Bitcoin'in bir ayı piyasası tabanını nasıl kırdığını ve önümüzdeki yolda hangi risklerin olabileceğini analiz ediyoruz.

Dibe Demir Atmak

Bitcoin bu hafta 20 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı, 19.215 dolarlık düşük bir seviyeyi zorladı ve 20.961 dolara kadar yükseldi. Eylül ayının başından bu yana giderek daha dar bir aralıkta konsolide olduktan sonra, aylardır ilk rahatlama rallisini yaşadık.

Bu haftaki bültende, piyasa için nispeten tutarlı bir durum sunan ve önceki döngü diplerine neredeyse tıpatıp benzerliği olan bir Bitcoin dibini ortaya çıkaran bir dizi metriği değerlendireceğiz. Bu aşamada, 2022 ayısı hem kapitülasyona uğrayan yatırımcılara hem de fırtınayı hala yaşamakta olanlara ciddi finansal kayıplar yaşattı. Bulmacanın kalan son parçası; geçen sürenin, zamanın ve nihayetinde yatırımcı ilgisizliğinin bir bileşeni gibi görünüyor.


Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice, Arapça, Vietnamca ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Demir Atmak

41. Hafta Raporumuzda, özellikle birincil ayı piyasası tabanında (kesik çizgilerle gösterilmiştir) önemli bir kapitülasyonun ardından, Dip Keşif aşamasının piyasa koşullarını tanımlamıştık. Bu aşama 🟪, tarihsel olarak, iki iyi bilinen dip izleme modeli arasında fiyat aralığını görmüştür:

 • Gerçekleşen Fiyat 🟠: daha geniş bir pazar için kripto para başına ortalama satın alma fiyatı olarak kabul edilebilir. Spot fiyat gerçekleşen fiyatın altında işlem gördüğünde, toplam piyasa gerçekleşmemiş kayıp olarak kabul edilebilir.
 • Mayer Multiple Alt Bandı (0.6*200 DMA) 🟢: Mayer Multiple, fiyat ile geleneksel finansal analizde yaygın olarak gözlemlenen bir model olan 200D-SMA arasındaki orandır. Bu metrik, tarihsel olarak Mayer Çoklu değerlerinin 0,6'nın altında olmasıyla çakışan döngüsel aşırı satım koşullarıyla birlikte, aşırı ve düşük alım koşullarının ölçülmesine yardımcı olur.

Dikkat çekici bir şekilde, bu model mevcut ayı piyasasında tekrarlandı ve Haziran ayı dip seviyeleri 35 gün boyunca her iki modelin altında işlem gördü. Piyasa şu anda Gerçekleşen Fiyatın alt bandı olan 21.111$ seviesine yaklaşıyor ve bunun üzerinde bir kırılma kayda değer bir güç işareti olabilir.

"Advanced" Çalışma Tablosu

Tipik bir dip oluşumu için ilk işaretleri belirledikten sonra, bir sonraki adım, ayı piyasasının bu aşaması için potansiyel bir fiyat dalgalanması aralığı tanımlamaktır.

Döngü dibi oluşumuna yaklaşmak için iki ideal aday, yukarıda bahsedilen Gerçekleşen Fiyat (Üst Bant ~21,1k $) 🟠 ve Dengeli Fiyat (Alt Bant ~ 16.5k) 🔵'dir. Dengeli Fiyat, Gerçekleşen Fiyat ile Aktarılan Fiyat arasındaki farkı temsil eder (para günü ağırlıklı fiyat). Bu, ödenen (maliyet bazında) ve harcanan (aktarılan) arasındaki farkı yakalayan bir “Gerçeğe Uygun Değer” modeli olarak düşünülebilir.

Tarihsel önceliğe kıyasla, fiyat, 5.5 ile 10 ay arasında süren önceki döngülere kıyasla ~3 ay boyunca bu aralıkta işlem gördü. Bu, sürenin mevcut döngümüzden eksik bir bileşen olarak kalabileceğini gösteriyor.

"Advanced" Çalışma Tablosu

Ürün Güncellemeleri

Accointing.com'u satın aldığımızı duyurduğumuz ve yeni metrikler, çalışma tablosu yapıları, gösterge panoları ve daha fazlasını yayınlamaya devam ettiğimiz için Ekim, Glassnode'da heyecan verici bir aydı. Genel bir bakış için Ekim ayı en son Ürün Güncellemelerimize göz atabilirsiniz.

Ekim Ürün Güncellemesi

El Değiştiren Coinler

Temmuz'da (28. Hafta) vurgulandığı gibi, Dip Keşif aşaması boyunca, azalan yatırımcı karlılığı, daha zayıf eller aşırı finansal acıya teslim olurken, kripto para servetinin yeniden dağıtılmasına neden olur. Bu aşamalı el değişimi , satın alma fiyatına göre arzın dağılımını gösteren UTXO Gerçekleşen Fiyat Dağılımı (URPD) izlenerek analiz edilebilir.

Servetin yeniden dağıtımının büyüklüğü, yukarıda vurgulanan iki fiyatlandırma modelinde bir satın alma fiyatına sahip kripto paraların hacmindeki değişimin izlenmesiyle vurgulanabilir. Aşağıdaki iki grafik, 2018-19 ayı piyasası için giriş ve çıkış tarihlerindeki URPD'yi karşılaştırmaktadır:

 • Fiyatın İlk Gerçekleşen Fiyatın altına düştüğü 19-Kasım 2018 itibariyle URPD.
 • Fiyatın Gerçekleşen Fiyatın üzerine çıktığı 2 Nisan-2019 itibariyle URPD.

2018-2019 dip keşif aşamasında, toplam arzın yaklaşık %22,7'si (%30,36 - %7,65) yukarıda belirtilen aralıkta işlem gören spot fiyatlar olarak yeniden dağıtıldı.

"Professional" Metrik
"Professional" Metrik

Aynı analizi 2022'de de gerçekleştirdiğimizde, fiyatın Temmuz ayında Gerçekleşen Fiyatın altına düşmesinden bu yana arzın yaklaşık %14,0'ının yeniden dağıtıldığını ve şu anda bu fiyat aralığında toplam arzın %20,1'inin elde edildiğini görebiliriz.

2018-19 döngüsünün sonuyla karşılaştırıldığında, hem servetin yeniden dağılımının büyüklüğü hem de dipteki nihai arz konsantrasyonu 2022 döngüsünde biraz daha düşük. Bu, tam olarak bir ayı piyasası tabanı oluşturmak için ek konsolidasyon ve sürenin hala gerekli olabileceğine dair daha fazla kanıt yaratıyor.

Bununla birlikte, bugüne kadar meydana gelen yeniden dağıtım önemlidir ve kesinlikle bu aralıkta esnek bir tutucu tabanının aktif olarak biriktiğini gösterir.

"Professional" Grafik
"Professional" Grafik

Işığı Aramak

Ayı piyasasının birçok uzun vadeli bileşeni masadayken, bir sonraki adım, bir boğa piyasasına potansiyel bir geçişin haritasını çıkarmak için yararlı olan bir dizi göstergeyi tanıtmaktır. Kardaki Arz Yüzdesi metriği, her bir piyasa döngüsünün üç farklı durumunu belirlemek için kullanılabilir:

 • Coşku (Kar-Hakimiyet) 🟩: Boğa piyasası sırasında parabolik bir fiyat yükseliş trendi söz konusu olduğunda, Arzın Kardaki Yüzdesi %80'i aşar.
 • Alt Keşif (Kayıp-Hakimiyet) 🟥: Ayı piyasasının alacakaranlığında, uzun bir fiyat konsolidasyonu, arzın kayıp halde olan payının baskın hale gelmesine neden olduğunda (Kardaki Arz Yüzdesi < %55)
 • Boğa/Ayı Geçişi (Kar-Zarar Dengesi) 🟧: Kardaki Arz Yüzdesinin %55 ile %80 arasında kaldığı, önceki iki koşul arasındaki geçiş dönemleri.

Şu anda, Kardaki Arz Yüzdesi %56'da, bu da 20k $ üzerindeki son fiyat toparlanmasının geçiş aşamasının alt sınırında olduğunu ve bugüne kadar 20 bin doların altında kayda değer bir yeniden dağıtımın gerçekleştiğini gösteriyor.

Canlı Çalışma Tablosu

Uzun Vadeli Sahip (LTH) grubunun üzerindeki ima edilen mali yükü ve bunlara karşılık gelen tepkiyi de değerlendirebiliriz.

Bir ayı piyasasının son aşamalarında, tüm döngüler boyunca uyumlu olan bir model, LTH grubunun 🟥 bir alt kümesinin kapitülasyonudur. Bu kapitülasyonlar, toplam LTH Maliyet Esasının 🔵 toplam piyasa maliyeti esaslı Gerçekleşen Fiyatın 🟠 üzerinde olduğu dönemlerle tanımlanır. Bu, tüm döngülerdeki oynaklığı atlatan ortalama Uzun Vadeli Sahibinin, daha geniş pazarda gerçekten düşük performans gösterdiği anlamına gelir.

Bu finansal stres durumu, önceki ayı piyasalarındaki benzer aralıklardan daha kısa olan, şimdiye kadar 3.5 aydır yürürlükte. Ancak, bu koşulun genellikle boğa piyasası geçişine kadar geçerli olduğunu unutmayın.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

Uzun Vadeli yatırımcılar üzerinde devam eden stresi teyit ederek, piyasaya giren yeni talebin erken belirtilerini tespit etmek için basit ama güçlü bir kılavuz tanımlayabiliriz 🟩.

Yeni yatırımcıların (Kısa Vadeli Sahipler) sermaye girişi, satış tarafı baskısını aşmaya başladığında, daha geniş piyasa tarafından tutulan toplam kar, Uzun Vadeli Sahip topluluğunun karını aşacaktır.

İlginç bir şekilde, LTH Arzının Kardaki Yüzdesi 🔴 şu anda %60'tayken, karlılıktaki bu değişimi henüz gözlemlemedik. Kardaki Toplam Arz Yüzdesi 🔵'nin %56 olduğu göz önüne alındığında, bu model sinyalinin bir toparlanma 🟩 sinyali vermesi için, spot fiyatların muhtemelen 21,7 bin $ seviyesini geri kazanması gerekiyor.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

Kayıplarla Yaşamayı Öğrenmek

Şu ana kadar piyasayı sahipler açısından değerlendirdik (gerçekleşmemiş kar/zarar). Bahsedilen momentum kayması aktif yatırımcılar açısından da incelenebilir (gerçekleşen kar/zarar).

Bu amaca ulaşmak için , karda taşınan kripto para hacmi ile zararda aktarılan kripto para arasındaki oranı ölçen Gerçekleşen Kar/Zarar Oranı metriğini kullanıyoruz. Bu metriğin üç aylık ortalamasını takip etmek, analistlerin karda hareket eden coinlerin makro baskınlığını ölçmesine olanak tanır.

 • Kar Baskın Rejimi > 1 🟩: Ayı piyasalarının ilk aşamalarında ve boğa koşusu boyunca talep, satış baskısını emecek kadar güçlüdür ve karlar, kayıpları geniş bir farkla aşmaktadır.
 • Kayıp Baskın Rejim < 1 🟥: Arz tarafının yeterli taleple karşılanmadığı ayı piyasalarının genişletilmiş aşaması sırasında. Bu genellikle, akıllı sermayeyi sisteme geri çekmek için hareket eden büyük ölçekli bir kapitülasyon olayı olarak sonuçlanır.

Altına düşme ve 1.0 seviyesini geri alma arasındaki aralık, genellikle düşüş hissinin zirvede olduğu ve likidite talebinin en hafif olduğu yerdir 🔵.

Gerçekleşen Kar/Zarar Oranının 90D-SMA'sı tipik olarak çöker ve bir ayı boyunca yolun ortasında 1,0'ın altında kalır, ancak nihai kapitülasyondan önce erken bir uyarı sinyali sağlar. Ayrıca, bu metrik tarihsel olarak erken boğa evrelerinde 1.0 seviyesinin üzerinde keskin bir geçiş kaydetmiştir.

Mevcut durumda, bu gösterge 0,57'de olup, kayıpla hareket eden coinlerin baskınlığının devam ettiğini gösterir. Bu nedenle, yeni sermaye dalgası ve kar elde etme, kayıpları gerçekleştiren satıcıların büyüklüğünü henüz tam olarak gölgede bırakmadı.

Canlı "Advanced" Grafik

Bu araştırmanın son bölümü olarak, Gerçekleşen Kayıpların büyüklüğünü analiz etmeyi amaçlıyoruz. Her döngüde artan piyasa kapitalizasyonunu hesaba katmak için, bir Göreceli Gerçekleşen Zarar metriği üretmek için Gerçekleşen Zararı piyasa değerine göre normalleştiririz. Ardından, momentumdaki değişimleri ve önemli kapitülasyon olaylarını belirlemek için Aylık 🔴 ve Yıllık 🔵 Göreceli Gerçekleşen Kayıp toplamını kullanarak bir gösterge oluşturabiliriz.

Son üç ayı piyasası sırasında, aylık değer, iki farklı aşırı gerçekleşmiş kayıp döneminde, aniden yılın üzerinde zirve yaptı.

 • ATH Sonrası Dalga (A): Bir ayı piyasasının erken aşamalarında, en yoğun piyasa, ATH sonrası satış sırasında ilk büyük kayıp dalgasına maruz kaldığında.
 • Alt Keşif Dalgası (B) : Geç aşamadaki ayı piyasaları, genellikle önemli bir kayıp gerçekleşme dalgasının meydana geldiği ve en yüksek olumsuz duyguya ulaşıldığı büyük bir kapitülasyon olayıyla sonuçlanır. Bu dalga genellikle, satıcılar nihayet tükenene kadar bir pazar tabanı oluşturmanın zaman bileşeninin stresiyle yoğunlaşır.

Bu modelin tarihsel örneklerine yeniden bakıldığında, her iki A/B kayıp gerçekleşme dalgasının da ölçekte meydana geldiği açıktır. İkinci dalga B genellikle çok daha yüksek bir büyüklüktedir ve genellikle yıllık iz 🔵'de dikkate değer bir azalan eğilim izler. Bu, pazarın en yüksek ilgisizliği ve satıcı tükenmesine ulaşmasının sonucudur.

Bunlar, hem zaman hem de fiyat bileşenleri tarafından kalan yatırımcılara verilen finansal acıyı kucaklayan piyasanın yapıcı işaretleridir. Ancak, boğa piyasasına ikna edici bir geçişten önceki son koşul, yıllık kümülatif trendde önemli bir düşüş ↘️.

Canlı "Advanced" Çalışma Tablosu

Özet ve sonuç

Bu bültende, birden fazla taban fiyat izleme modelinden yararlandık ve piyasanın kesinlikle bir Bitcoin Alt Keşif aşamasının yakın bir örneğinde olduğunu gösterdik. Dengeli Fiyat (16,5 bin $) ve Gerçekleşen Fiyat (21,1 bin dolar), piyasa temel bir zemin oluştururken bir kez daha konsolidasyon bölge sınırlarının oluşturulmasına yardımcı oldu.

Şimdiye kadar el değiştiren ve yeniden fiyatlanan arz kısmı, 2018-19'un en düşük seviyelerine kıyasla, büyüklük olarak daha küçük olmasına rağmen önemli. Ayrıca, çeşitli metriklerde, 2022 katının bir dereceye kadar süreden yoksun olduğunu ve belki de yatırımcı kararlılığını test etmek için ek bir yeniden dağıtım aşamasına ihtiyaç duyulduğunu gösteriyoruz.

Hem Gerçekleşmemiş hem de Gerçekleşmiş Kar/Zarar açısından bakıldığında, sonuçlar piyasada arz ve talep arasında kırılgan ama yapıcı bir dengenin var olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, ağ henüz ikna edici bir yeni talep akışı yaşamamıştır. Ayıdan boğaya geçişin henüz oluşmadığı görülüyor, ancak toprağa ekilen tohumlar var gibi görünüyor.


Çeviriler

Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:


Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.


Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.