Yavaş Ama Emin Adımlarla

Bitcoin, birkaç önemli onchain maliyet bazına yaklaşırken güçlü bir dirençle karşı karşıya. Talepte olumlu bir değişim ve piyasa satın alma fiyatlarının yakınsaması ile BTC sahibi tabanı, en güçlü kararlılığa sahip olanlar tarafından yavaş ama emin adımlarla doygun hale geliyor.

Yavaş Ama Emin Adımlarla

ABD'de üst üste dördüncü kez 75 bps'lik faiz artışının ardından, Dolar Endeksi'nde küçük bir geri çekilme meydana geldi ve küresel hisse senetlerine kısa bir soluklanma süresi tanıdı. Bununla birlikte, tahvil piyasasında mevcut olan stres, getiri eğrisinin ön ucunda, özellikle de 10 yıllık risksiz oranla ilgili olarak 3 aylık T-Bill'de daha fazla tersine çevrilme ile kalıcı olmaya devam etmektedir.

Buna karşılık, Bitcoin fiyatları nispeten küçük bir yukarı doğru dalgalanma yaşadı ve toparlanma için ilk teklifinde önemli onchain maliyet temelinde yukarı doğru baskı uyguladı. Bu fiyat hareketi, sessiz HODLer davranışı ve yatırımcı sınıfı ayı piyasasının derinliklerinden uzun bir tırmanışa başlamaya çalışırken, talebin sisteme yeniden girmesiyle desteklenir.

Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice, Arapça, Vietnamca ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.

HODLer'lar Sağlam Kalıyor

Analizimizi, harcama davranışlarını HODLer Net Pozisyon Değişikliği metriği aracılığıyla inceleyerek HODLer topluluğunda bir değerlendirmesi ile yapacağız. Bu, onchaindeki en pasif durumdaki HODL edilen veya kayıp kripto para arzındaki 30 günlük değişikliği izler.

HODLer davranışında, Mayıs 2021 satışlarının her iki tarafında da gözlemlenebilir.

 • 🔴 Bu bükülme noktasından önce, HODLer'ların agresif bir şekilde kripto paraları dağıttığı ve döngü tepe oluşumuna kar elde ettiği görülebilir. Dağıtım, -150k BTC / Ay oranında zirve yaptı ve bu süreçte toplam -450k BTC harcadı.
 • 🟢 Fiyat hareketindeki bir düşüşün ardından, HODLer'ların harcama ayak izleri bir birikim rejimine geçerek +40k BTC / Ay oranında coin biriktirdi. Bu rejim, 8 aylık bir süre boyunca kümülatif +500 bin BTC girişiyle sonuçlandı.

Bu süreç, bu döngüde dağıtılan coin rezervini tamamen doldurdu ve HODL edilen ve Kayıp coin metriğini yeni bir ATH'ye itti.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

HODL edilen kripto paraların karşıt tedarik bölgesi, Bitcoin ekonomisinin günlük ticaretine aktif olarak katılan 'Sıcak paralar' olarak kabul edilebilir.

Piyasada mevcut olan 6 aydan daha genç arz, Mayıs 2022'den bu yana tarihi düşük seviyelerde kaldı ve düşmeye devam ederek mevcut piyasada mevcut olan aşırı HODLing seviyesini daha da yineliyor.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

Daha sonra, belirli yaş grupları tarafından tutulan $ cinsinden servetin incelenmesine izin veren Gerçekleşen Değer HODL Dalgalarını değerlendiririz. 3 aylıktan küçük coinler için izolasyon, spekülatif yatırımcı sınıfının servetini tahmin etmek için kullanılabilir.

Şu anda, genç kripto paralar tarafından tutulan USD serveti tüm zamanların en düşük seviyesinde ve ağın Gerçekleşen Değerinin sadece %10'unu temsil ediyor. İkili bir sistem sayesinde, bu, 3 aydan daha eski olan servetin, ağın Gerçekleşen Değer'inin hem göreceli hem de mutlak terimlerinde bir ATH'ye ulaştığı anlamına gelir. Bu, HODLer grubunun şimdiye kadarki en baskın grup olduğunu gösteriyor ve küresel sermaye piyasalarındaki sürekli zorluklara rağmen harcamayı ve satmayı büyük bir redde işaret ediyor.

Canlı "Advanced" Grafik

Daha sonra, makro ölçekli bir osilatörde genç ve olgun kripto paralar arasında tutulan bu servet dengesini karşılaştırmak için Gerçekleşen HODL Oranını kullanabiliriz. Bu, aşağıdaki çerçevede değerlendirilebilir:

 • RHODL Oranındaki yükseliş eğilimi, yeni spekülatif alıcılar tarafından tutulan USD servetinin artan hakimiyetini gösteriyor ve boğa piyasaları ve Bitcoin piyasası zirveleri için benzer.
 • RHODL Oranındaki düşüş eğilimi, eski kripto paralarda tutulan USD servetinin artan hakimiyetini gösterir ve artan HODLing ve uzun vadeli birikim davranışına işaret eder.
 • Düz, aralığa bağlı bir RHODL Oranı , yaşlı ve genç baskınlık arasındaki değişim oranının bir dengede olduğunu gösterir. Bu bir geçiş dönemi, genellikle dağıtımcı piyasaların tepe noktaları ve birikim tabanları gibi piyasa bükülme noktaları etrafında gözlemlenir.

Kasım ATH'sinden bu yana düşüş eğilimi gösteren bir rejimde kaldıktan sonra, RHODL iniş açısı yumuşamaya başlıyor, bu da genç ve eski coin serveti arasındaki dengenin bir denge bulduğunu gösteriyor. Bu model, 2018-19 piyasanın en düşük seviyesinde gözlemlenene benzer seviyelerde ve sürede meydana geliyor.

Canlı "Advanced" Grafik

💡 Yeni Pano Yayınlandı

Çeşitli yaş gruplarında olgunlaşan Bitcoin arzını araştıran yeni bir HODL Wave Dynamics panosu yayınladık.

Bitcoin gösterge tabloları paketimiz Glassnode üyelerinin sorunları çözmesine ve piyasadaki önemli soruları yanıtlamasına yardımcı olmak için yeniden tasarlanıyor. Yeni gösterge panolarımız, bağlamsallaştırılmış Studio metrikleri setlerini, özel çalışma tablo yapılarını ve Bitcoin alanındaki ana konular için analist notlarını içerir.

HODL Wave Dynamics

Toplam satış teşviki ile uzun süredir uykuda olan coinlerin gerçekleşen harcamaları arasındaki dengeyi ölçen döngüsel bir osilatör olan Düzeltilmiş Rezerv Riski metriğini (yazar @hansthered tarafından yeni bir değişken ) kullanabiliriz.

 • Düzeltilmiş Rezerv Riskindeki artış trendleri, satış teşvikinin arttığını ve karların gerçekleştirilmesinin piyasada birincil mekanik haline geldiğini gösteriyor.
 • Düzeltilmiş Rezerv Riskindeki düşüş eğilimleri, algılanan HODLing fırsatının arttığını ve dolayısıyla HODLing'in piyasada baskın mekanik haline geldiğini gösteriyor.

Bir birikim dibinin oluşumu, aşağıdaki altyapı altında Düzeltilmiş Rezerv Riski metriği ile açıklanabilir:

 • 🟥 Aşama 1: Satış teşviği, düşüş sonrası fiyat hareketinin yanı sıra çökerek, tüccarlar piyasasının aniden sona erdiğini gösterir. Zamanla, kademeli birikim ve HODLing baskın mekanik haline gelir.
 • 🟧 Aşama 2: HODLing davranışı en yüksek yoğunluğa ulaştığı ve ayı piyasasının en kötüsü geçtiği için, kripto para harcamanın piyasa tarafından algılanan fırsat maliyeti maksimuma yaklaşır.
 • 🟩 3. Aşama : Yeni talep girdikçe, karlar alınırken ve dip oluşumu gerçekleştikçe, satış teşviki ilk toparlanma emarelerini göstermeye başlar.

Halihazırda, Düzeltilmiş Rezerv Riski, yukarıda gözlemlenen HODLing davranışındaki zirve ile uyumlu olarak ve artan satış teşvikleri rejimine doğru potansiyel bir geçişi işaret ederek Aşama 3'e girmiş görünüyor. Başka bir deyişle, uzun süreler boyunca coinleri elinde bulunduranların, önümüzdeki yolda satış tarafı baskısının baskın kaynağı olmaları muhtemeldir (2021-22 döngüsünden potansiyel satıcı tükenmesinin bir işareti).

Canlı "Advanced" Çalışma Tablosu

İlgi patlaması

Bitcoin işlem alanında küçük, ancak gözle görülür derecede tutarlı bir değişiklik meydana geliyor, çünkü transfer edilen toplam coinlerde daha yüksek bir dürtü düğümlerimiz Mempool'a çarpıyor. Karakterdeki bu gözlemlenebilir değişiklik, talepte potansiyel olarak yapıcı bir değişimin ilk işaretlerini sağlar.

Bu eğilim emekleme döneminde kalır, ancak izlenmesi gereken bir eğilimdir.

Canlı "Advanced" Grafik

Herhangi bir günde Bitcoin ağı tarafından belirlenen transfer hacmi analiz edildiğinde, Ocak-Mayıs 2021 arasındaki yuvarlak tepe sırasındaki 13 milyar dolarlık zirveden, bugün 3 milyar dolarlık bir döngünün hemen altındaki düşük bir döngüye önemli bir düşüş oldu. -%77 düşüş

Bununla birlikte, ilk istikrar belirtileri görmeye başlıyoruz ve belki de günlük hacimde Eylül'ün en düşük seviyelerinden yerleşen ve şu anda 3 milyar ila 4 milyar dolar arasında salınan bir artış görüyoruz.

Canlı "Professional" Grafik / Gelişmiş Varyasyonda

Yukarıda vurgulandığı gibi, genellikle retail yatırımcılarla aynı anlamda olan genç kripto paraların varlığı, Mayıs 2021 satışlarından bu yana azaldı. Bu, her gün yapılan küçük boyutlu transfer değerindeki düşüşle de belirgindir.

0'dan 10 bin dolara kadar olan işlemler, Ocak 2021'de 430 milyar dolar/günden şu anda 220 milyar dolara, -%49'luk bir düşüşle keskin bir düşüş gördü. Bununla birlikte, yukarı yönlü bir rallinin ortaya çıkmasına hızlı ve erken tepki verme eğiliminde olan bu daha küçük boyutlu varlıkların transfer hacmi katkısında yer alan erken istikrar belirtilerini görebiliriz.

2018 dip oluşum döneminde de mevcut olan bu özellik.

Canlı "Professional" Grafik

Buna karşılık, büyük katılımcıların toplam hacminin düşmeye devam etmesiyle 1 milyon $ + değerindeki işlemlerde tam tersi bir yapının oluştuğunu görüyoruz. Bu, transfer hacminde istikrar oluşmadan önce yükseliş eğiliminin düzgün bir şekilde kurulmasını bekleyen daha büyük yatırımcıların işlem hacimlerinin aslında oldukça yavaş olduğu 2018 dip seviyesiyle benzerlikler gösteriyor.

Canlı "Professional" Grafik

Bu gözlemi Küçük ve Büyük Varlıkların Göreceli Etkinliği metriği aracılığıyla doğrulayabiliriz. Bu metrik, USD cinsinden Bitcoin işlem hacimlerindeki gözlemlenebilir pozitif çarpıklığı hesaba katar. Burada, 7 günlük MA ile 365 günlük medyan (küçük varlıklar, 🔵) ve ortalama (büyük varlıklar, 🔴) işlem hacimleri arasındaki oranı karşılaştıran bir osilatör oluşturduk.

2018 dip döneminde küçük ve büyük yatırımcıların faaliyetleri arasındaki yapı benzerliğini bir kez daha vurgulayabiliriz. Fiyat hareketindeki nihai kapitülasyonun ardından, küçük yatırımcıların faaliyeti arttı ve 2019 ve 2020 yükseliş dürtülerini etkin bir şekilde önden yürüttü, bu da küçük boyutlu işlemlerin bir akınına ve dolayısıyla geri dönen talebin ilk işaretini gösterdi.

Canlı "Professional" Grafik / Gelişmiş Varyasyonlar

Yukarıda bahsedilen tez, Medyan RVT Oranı ile analiz edilerek daha fazla araştırılabilir. Bu metrik, Gerçekleşen Değer ile gösterilen ağ değerlemesi ile Medyan Transfer Hacmi tarafından temsil edilen retail katılım düzeylerinin mevcudiyeti arasındaki dengeyi karşılaştırır. Bu, mevcut ağ değerlemesine eşdeğer “paketin ortasında” işlemlerin sayısı olarak düşünülebilir.

 • Medyan RVT Oranındaki artışlar, dengeye ulaşılana kadar retail mevcudiyetinin devam eden bir sınır dışı edilişini gösterir.
 • Medyan RVT Oranındaki düşüşler, genellikle retail katılımının arttığını gösterir.
 • Sabit bir Medyan RVT Oranı , hem retail katılımı hem de ağ değerlemesi sabit olduğunda ortaya çıkar ve bu da ağ kullanımı dengesini gösterir. Bu tarihsel olarak makro ölçekli geçiş dönemleriyle ilişkilendirilmiştir.

LUNA-UST çöküşüyle ​​noktalanan satışın ardından, perakende ölçekli yatırımcıların mevcudiyeti Realized Cap ile dengedeydi, bu da spekülatif, düşük inançlı yatırımcıların detoksunun meydana geldiğini gösteriyor. Bununla birlikte, 2019 önceliği ile karşılaştırıldığında, süre bileşeni mevcut rejimde eksik görünmektedir.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

Ürün Güncellemeleri

Accointing.com'u satın aldığımızı duyurduğumuz ve yeni metrikler, çalışma tablosu yapıları, gösterge panoları ve daha fazlasını yayınlamaya devam ettiğimiz için Ekim, Glassnode'da heyecan verici bir aydı. Genel bir bakış için Ekim ayı en son Ürün Güncellemelerimize göz atabilirsiniz.

Ekim Ürün Güncellemesi

Maliyet Bölgesi Yeni Direnç

Ağ genelinde çok erken talep belirtileri ortaya çıktığından, özellikle uzun vadeli yatırımcıların satıcı olarak meşgul olabileceği durumlarda, ileride olabilecek piyasa faiz seviyelerini değerlendirmek tutarlı olur. Bu nedenle, Uzun Vadeli Sahipler, Kısa Vadeli Sahipler ve daha geniş pazar için onchain maliyet esasını değerlendirebiliriz.

 • Hem Kısa Vadeli Sahip Maliyet Esası 🔴 hem de Gerçekleşen Fiyat 🟠 , piyasanın şu anda rekabet ettiği yaklaşık olarak aynı 21,1 bin $ seviyesinde işlem görüyor.
 • Uzun Vadeli Sahip Maliyet Temeli 🔵 daha yüksek olmaya devam ediyor, 23,5 bin dolardan işlem görüyor ve son dalgalanmalardan kurtulan, ancak gelecekte istikrardan emin olmayan yatırımcılar için bir ilgi alanı olacak.

44. Hafta Onchain Bülteninde tartışılan önemli miktarda kripto para yeniden dağıtımı nedeniyle, son haftalarda Kısa Vadeli Sahip maliyet bazında kayda değer bir düşüş gözlemlenebilir . Bu, ortalama Kısa Vadeli Sahip edinme fiyatını piyasa değerine yaklaştırır ve piyasaya yeni girenler için giderek daha avantajlı bir konuma işaret eder.

İkinci önemli gözlem, bu üç onchain maliyet esasının bu kadar yakın bir şekilde kümelenmesidir. Bu, ortalama Bitcoin yatırımcısı için, tutma süresinden bağımsız olarak, yatırımcı grubunu biraz daha homojen hale getiren (tabii ki yatırımcı psikolojisinin sıfırlanması) bir maliyet bazlı yakınsamaya işaret ediyor.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

Özet ve sonuçlar

Fiyata duyarsız HODLer topluluğu, coinler HODL'er toplu hazinelerine akmaya devam ettikçe ve varlıklarını yeni ATH'lere iterek sabit kalmaktadır. HODLer sınıfının sahip olduğu servet te ATH'lere ulaştı ve potansiyel olarak karları gerçekleştirme teşviki büyümeye başladığında HODLer gücünde bir zirveye işaret ediyor.

HODLer'lar bir taban fiyatı sürdürmeye çalışırken, kilit seviyelerin istikrara kavuşmasına yardımcı olmak için sisteme organik sermaye enjekte etmesi gereken Kısa Vadeli Sahiplerdir. Bu, hem Mempool etkinliğindeki yapısal değişimle hem de küçük yatırımcılardan gelen faaliyetlerin artmasıyla kanıtlanmaktadır, çünkü işlemsel doğrulama ve ağ kullanımı talebi yavaş ama kesinlikle artmaktadır.

Küresel piyasalardaki benzeri görülmemiş koşullara rağmen, Bitcoin'in yapısal fiyat hareketi, fiyat hem piyasa genelindeki maliyet temeline hem de Kısa Vadeli Sahip maliyet esasına doğru ilerlediği için önceki döngülere benzer kalıyor. Bu kilit seviyelere verilen tepkinin önümüzdeki haftalarda izlenmesi zorunlu olacaktır, çünkü bu direnç seviyelerinin doğrulanmış bir şekilde çevrilmesi, önümüzdeki uzun, zorlu yolda toparlanmanın ilk parıltılarını göstermektedir.

Çeviriler

Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:


Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.


Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.