Toparlanma Yolu

1 yıldan daha eski olan arzın, tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasıyla, Bitcoin piyasaları bu hafta bir ralli yaşadı. Bu analizde, toparlanmaya giden uzun vadeli yolu ve düşüş piyasaları bir sonuca varırken arz dinamiklerinin tarihsel olarak nasıl sinyal verdiğine odaklanıyoruz.

Toparlanma Yolu

Bitcoin piyasası önceki haftalara kıyasla daha güçlü bir hafta gördü, 40.710 dolarlık dip seviyelerinden itibaren yükseldi ve konsolidasyon aralığından 47.649 dolarlık yeni bir yerel yüksek seviyeye çıktı. Bu, aylarca süren yatay dalgalı fiyat hareketinden sonra ilk sürekli ralli.

Son birkaç ay içinde, Bitcoin'in piyasa yapısını muhtemelen Mayıs 2021'e kadar uzanan bir ayı piyasası olarak tanımlayan çeşitli durumları ve açıları özetlemiştik. Ancak piyasada bir söz vardır; ayı piyasaları, önündeki boğanın mimarıdır.

Bir ayı piyasasında dip oluşumu ve yatırımcı kapitülasyonu süreci genellikle uzun ve sancılı bir süreçtir ve Bitcoin henüz düşüş eğiliminden çıkmış değil. Bununla birlikte, bu bültende, uzun vadede olumlu bir toparlanmanın devam edip etmediğini gösteren işaretleri anlayabilmek için daha fazla araştırma yapmaya çalışıyoruz.

Yönetici Özeti

 • 1 yaş üstü kripto para arzı oranı, 2021 boğa piyasasının ilk çeyreğinde biriken kripto paralar yatırımcı cüzdanlarında harcanmadığı için hızla ATH seviyelerine yaklaşıyor.
 • Bu genellikle, birçok makro ve jeopolitik rüzgara rağmen, Bitcoin yatırımcılarının varlığa güçlü şekilde inancının sürdürdüğünü gösterir.
 • Bu arz dinamiklerini geçmiş döngülerle karşılaştırırsak, Bitcoin'in ayı piyasasının ikinci yarısında olması muhtemeldir.
 • Bununla birlikte, daha olgun coin sahipleri tarafından düşük miktarlarda harcamalar yapılıyor (muhtemel akıllı paranın elden çıkarılması), ancak satış tarafındaki baskıyı emerek 35 bin ila 42 bin dolar arasında yoğun birikim gerçekleşmiş gibi görünüyor.

Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce ve Farsça'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Eski Arz Yeni Zirvelere Yaklaşıyor

Onchain analizde yatırımcının davranışını değerlendirmek için kullandığımız temel araçlardan biri coinin ömrüdür (veya coinin yaşıdır). Kullanım ömrü, genel olarak, kripto paranın son hareketinden bu yana geçen süre (UTXO'nun oluşturulmasından bu yana geçen süre) olarak tanımlanır.

İstatistiksel olarak konuşursak , bir coin ne kadar uzun süre hareketsiz kalırsa, öyle kalma olasılığı o kadar artar. Bitcoin'in karakteristik oynaklığı göz önüne alındığında, uzun bir süre boyunca coin tutan yatırımcıların sert fiyat dalgalanmaları yaşama olasılığı daha yüksektir ve bu nedenle deneyimlenme ve daha yüksek inançlı HODLer'lar olma olasılıkları daha yüksektir.

1.Çeyrek-2022'nin sonuna yaklaşırken, son 8 ayda dolaşımdaki arzın %9,4'ü artan 1 yaş ve üzeri kripto paraların oranında olağanüstü bir artış görmekteyiz. Bu coinler büyük ölçüde boğa piyasasının 1.çeyrek-2021 aşamasında biriken BTC hacimlerini yansıtıyor ve bu nedenle mal sahipleri iki %50 + düşüş ve üç sefer de tüm zamanların en yüksek seviyesini yakaladı. Bu toparlanma, ölçek ve süre olarak 2018-19 toparlanmasına oldukça benziyor.

Canlı Grafik

Yukarıdaki grafik, dolaşımdaki arzın bir oranı olarak > 1 yıllık BTC hacmini gösterse de, bu kripto paralarda ne kadar USD cinsinden 'servet' tutulduğunu bilmek de yararlıdır. Çoğu yatırımcının, fiat cinsinden değeri ve maliyet esası ve dolayısıyla orantılı USD değeri ile ilgili olarak portföy tahsislerine ilişkin kararlar aldığı gerçeği çok önemlidir.

Realized Cap HODL dalgaları bu değerlendirme için ideal araçtır ve aşağıdaki tablo aynı 1 yıldan eski madeni paralar için filtrelenmiştir. Aşağıdakileri görebiliriz:

 • 2021'in 2. ve 4. çeyreği, 1 yıllık kripto paralarda tutulan toplam servetin Mayıs'tan Aralık 2021'e kadar minimum bir döngüye ulaştığı geçmiş ayı piyasalarıyla pek çok benzerliğe sahip.
 • Ayı Aşama 1: Servetin düşük bir oranı daha eski, daha deneyimli yatırımcılar tarafından tutulduğunda, bunun tersi doğrudur ve servetin çoğu, en iyi oluşum ve ayı piyasası materyali olan daha yeni, daha az deneyimli yatırımcılar tarafından tutulur.
 • Ayı Aşaması 2: Daha fazla kripto para 1 yaş + yaş gruplarına geçtikçe ve daha yüksek maliyet esasına sahip daha fazla servet HODL edildiğinde (son döngüden daha yüksek bir taban değeri ayarlayarak) bu servet eşitsizliği güçlü bir şekilde toparlanıyor.

Mevcut piyasa toparlanma sürecindedir (Aşama 2), ancak geçmiş döngülerde görmekteyiz ki, bu sürecin bir fiyat tabanının tam olarak oluşması ve sürekli yukarı yönlü ivme bulması aylar alabilir.

Canlı Grafik

Onchain analistleri, aşağıdaki nedenlerden dolayı genellikle "eski coinlerin" bolluğunu piyasa gücünün ve inancın bir işareti olarak göreceklerdir:

 • Coin arzının toplam ömründeki makro artışlar, değişken fiyat dalgalanmalarına rağmen BTC'yi elinde tutma arzusunu gösteriyor ve bu da daha yüksek yatırımcı inancına ve gelecekteki değer beklentilerine işaret ediyor.
 • 'Daha akıllı para' alıcılarının tarihsel birikiminin bir sonucu olarak, marjinal alıcıların satın alabileceği 'likit' kripto para arzında genel bir azalmayı yansıtır.

RHODL Oranı, bu davranışı tek bir osilatörde yakalar. 1 haftalık ve 1 yaşındaki Realized Cap HODL Wave bantları arasındaki oran olarak hesaplanır. Yeni yatırımcılar (piyasa tepeleri) tarafından maksimum bir USD serveti tutulduğunda zirve yapacak ve servetin daha fazlası 1 yıllık gruplar tarafından tutulduğunda (piyasa dipleri) dibe vuracak.

Burada, metrik paydaya hareket eden 1 yıllık + kripto paralardaki büyümeyi yansıtan bir makro düşüş trendinin şu anda masada olduğunu görebiliriz. RHODL şu anda yeni ve deneyimli HODLers arasında, geç aşama ayı piyasaları ve ayrıca erken aşama boğa piyasaları ile çakışan bir dengeyi göstermektedir. Bununla birlikte, yalnızca 2012'de RHODL'nin bir makro düşüş eğiliminde olduğunu ve piyasa fiyatlarının bir boğa piyasasında olduğu unutulmamalıdır.

Canlı Grafik

Büyük miktarda yatırımcı psikolojisini yakalayan bir diğer osilatör, tek bir sihirli dokunuşla Rezerv Riskidir. Bu metrik, yoğun yatırımcı birikimi olduğunda ve HODLing tercih edilen piyasa stratejisi olduğunda düşük seviyelerde işlem görecektir. Tersine, bu deneyimli yatırımcılar pozisyonlarından çıktıklarında son derece yukarıya eğilimlidir (bir log ölçeği gerektirir).

Rezerv Riski, 2015-17 ve 2018-20'de görülen çok yıllı dönemlerden çok daha kısa olmasına rağmen, şimdiye kadar 77 gün boyunca tarihsel olarak düşük değerlenmiş seviyelerde işlem gördü. Bununla birlikte, Rezerv Riskinin genellikle, HODLer'lar tipik olarak yalnızca yeni bir fiyat ATH belirlendikten sonra dağıtıma başladıkları için boğa piyasasına düşük değerleme sinyali verdiğini unutmayın ( burada daha ayrıntılı olarak incelenmiştir ).

Canlı Grafik

Daha fazla bilgi için Rezerv Riski metriği kullanıcı kılavuzumuzu veya aşağıdaki video eğitimini ziyaret edin.


Kısa Vadeli Destek, Uzun Vadeli Harcamalarla Buluşuyor

Yukarıdaki ölçümlerde görüldüğü gibi, ayıdan boğaya geçiş nadiren belirgindir ve genellikle uzun zaman alır. Bunun altında yatan sebep, en güçlü ellerin bile, sermaye verimliliğini korumak ve maksimize etmek için ayı piyasası rallileri sırasında çıkış likiditesi alabilmesidir.

Harcanan Hacim Yaş Bantlarına (SVAB) bakarsak, 6 aylık + yaşlı kripto paraların büyük bir bölümünün Mart ayı boyunca harcamalarını artırdığını görebiliriz. Tüm on-chain işlem hacminin yaklaşık %2'si, nispeten önemli olan bu coinlerle ilişkilidir.

Canlı Grafik

Bu, son 30 gün içinde her gün 1 yaş üzeri 7 bin ila 10 bin BTC'nin harcandığını gösteren Canlanan Arz 1 Yıl+'a bakılarak doğrulanır. Bundan iki adet hap bilgi üretebiliriz:

 • Bu fiyat konsolidasyonu sırasında daha eski coinler hareket halindedir, bu da bir dereceye kadar yatırımcı belirsizliğine işaret eder ve riskten kaçınma gerçekleşir. Bu muhtemelen absorbe edilmesi gereken bir genel gider kaynağı yaratacaktır.
 • Bu ek satış baskısına rağmen piyasa fiyatları yeni düşük seviyelere inmedi, bu da bu harcamayı karşılamak için yeterli talebin olduğunu gösteriyor.
Canlı Grafik

Realized Cap HODL dalgalarını geri döndürerek, şimdi 1 aylık ve daha küçük olan daha genç kripto para bantlarına bakacağız. Burada, Bitcoin'de depolanan USD servetinin yaklaşık %16,23'ünün şu anda bu genç yaş gruplarında tutulduğunu görebiliriz. Bu bantlar yalnızca yukarıdaki eski paralar harcandığında ve daha yeni alıcılara el değiştirdiğinde şişer.

Geç aşama ayılar sırasında, kalan tüm spekülatörler ve piyasa turistleri alanı terk ettiğinden ve daha akıllı para daha ucuz fiyatlarla coin biriktirdiğinden, bu yaş grupları nispi minimum değerlere ulaşma eğilimindedir. Bu yaş gruplarında tutulan değer oranı 2012, 2016 ve 2019-20 'inanç kaybı ve likiditeden çıkış' dönemlerine benzer.

Canlı Grafik

Yukarıdaki gözlem grubunu destekleyen mevcut UTXO setinin Gerçekleşen Fiyat Dağılımı'na sahibiz (TA analojisi: onchain hacim profili). Bu sürüm, URPD'nin Uzun Vadeli ve Kısa Vadeli Sahip topluluklarına bölünmüş, yayınlanmamış bir sürümüdür.

İki önemli gözlemi görebiliyoruz:

 1. Uzun Vadeli Sahipler, hala daha yüksek fiyatlarla (> 45 bin $) elde edilen arzın çok büyük bir bölümünü elinde tutmaktadır . Bu coinler gerçekleşmemiş bir kayıp tutuyor ve muhtemelen birkaç aydır böyle. Bu yatırımcıların henüz tasfiye edilmemiş olması, güçlü duyarlılığın devam ettiğini düşündürüyor.
 2. Kısa Vadeli Sahipler, arzın büyük bir kısmını 38 bin ile 45 bin dolar arasında biriktirdi. Bu, birçok yatırımcının mevcut konsolidasyon aralığını bir değer bölgesi olarak gördüğünü gösteriyor ve bu, 2021 Mayıs-Temmuz 2021 ( 29. Haftada incelendi) 30 bin ila 40 bin dolar aralığına benzer özelliklere sahip.

Bu alıcıların herhangi bir aşağı yönlü oynaklığa karşı hassas olma riskleri devam etmektedir. Bununla birlikte, özellikle dünyada değişen makro ve jeopolitik riskler karşısında, bu konsolidasyon aralığında gerçekleşmiş görünen birikim derecesi, Bitcoin'de gerçekten bir güç ve inanç işaretidir.

Glassnode Engine Room'dan Yayınlanmamış Metrik

Uzun Vadeli Kazanç için Kısa Vadeli Ağrı

Bitcoin ayı piyasaları tarihsel olarak son bir büyük çıkışla sona erdi. En sert HODLer'ları bile sarsan bir kapitülasyon olayı. Örnekler arasında, Bitcoin fiyatlarının sadece birkaç gün içinde %50'nin üzerinde düştüğü Ocak 2015, Kasım 2018 ve Mart 2020 sayılabilir.

Bu olaylar sırasında, kalan tüm satıcılar tükenir ve genellikle hem kârlı coinler hem de zarardaki paralarının büyük ölçekte satıldığını görürüz. Aşağıdaki tablo, özellikle borsalara gönderilen (büyük olasılıkla satışlar için) kripto paralarda gerçekleşen kâr/zararın derecesini göstermektedir.

2018-20 ayı döngüsüne göre oldukça küçük olmasına rağmen, son 12 ayda bu tür iki olay yaşadığımızı görebiliriz. Bu süre içinde iki %50 düşüş göz önüne alındığında, bunun makro aşamada geçerli bir varlık olarak Bitcoin'e artan yatırımcı güvenini yansıtması daha olasıdır.

Glassnode Engine Room'dan Yayınlanmamış Metrik

'Gerçekleşen değer' kavramı, tamamıyla Kısa Vadeli ve Uzun Vadeli Sahip grupları için toplam yatırımcı maliyet esasını yansıtan Gerçekleşen Tavan içinde ele alınmaktadır. Aşağıdaki çizelge şunları göstermektedir:

 • Kısa Vadeli Sahip Gerçekleşen Değer (pembe) daha değişkendir ve tipik olarak bir ayı piyasasında direnç sağlar (yatırımcılar maliyet bazında satış yapar). Şu anda 45.9 bin dolardan işlem görüyor. Bu, piyasanın onu kırıp tutabilmesi durumunda izlenmesi gereken kilit bir seviyedir ve bu da daha yeşil günlere doğru bir trend değişikliğine işaret edebilir.
 • Uzun Vadeli Sahip Gerçekleşen Değer (mavi) çok daha yavaş hareket eder, standart Gerçekleşen Fiyatın (turuncu) ~155 gün gerisinde kalır ve nadiren aşağı doğru eğilim gösterir.

LTH Gerçekleşen Üst Sınırdaki düşüş eğilimi, toplam LTH maliyet esasının azalmakta olduğunu gösterir. Bu sadece ne zaman olabilir derseniz:

 1. En üstteki kapitülasyonu satın alan LTH'ler veya
 2. 155 gün önce LTH'ler daha ucuz fiyatlarla büyük coin hacimleri biriktirdiğinde.

155 gün önce Ekim ATH'si olduğu göz önüne alındığında, bu, 1. noktayı daha olası bir sonuç olarak gösterir, bu da LTH'lerin kapitülasyon sürecine sahip olduğunu veya oldukça iyi durumda olduğunu gösterir.

Canlı Çalışma Tablosu

Bu gözlemi sonuçlandırmak için, LTH Gerçekleşen Üst Sınır Net Konum Değişikliği Z-Skorunu tanıtıyoruz. Bu metrik:

 • Bu topluluğa USD cinsinden sermaye girişi/çıkışı için bir gösterge olarak LTH gerçekleşen üst sınırındaki 30 günlük değişikliği hesaplar.
 • USD değerlemelerinin çok daha küçük olduğu geçmiş döngülerle karşılaştırmaya olanak sağlamak için bir Z-Skoruna dönüştürür.
 • Yüksek Değerler , büyük hacimli USD değerinin LTH statüsüne olgunlaştığını ve toplam maliyet temellerini yükselttiğini gösterir.
 • Düşük Değerler , yukarıdaki 1) ve/veya 2) noktalarından kaynaklanan LTH maliyet esasının önemli ölçüde düştüğünü gösterir.

Gördüğümüz şey, Z-Skorunun ortalamanın 2.33 standart sapma altında işlem görmesiyle LTH'lerin şu anda toplam maliyet bazında tarihteki en büyük düşüşü yaşadığıdır. URPD metriği ve borsalar için Kar/Zarar bantları metriği ile birleştiğinde, bu, coin arzının daha yüksek fiyatlardan 38 bin ila 45 bin dolar arasında yeni bir taban aralığına çok sağlıklı bir şekilde yeniden dağıtılmasını tanımlar.

Canlı Grafik

Özet ve sonuçlar

Bitcoin ayı piyasaları uzun, sancılı ve yıpratıcı olabilir, ancak nihai sonucu arz mülkiyetini daha zayıftan daha güçlü ellere doğru yeniden düzenlemektir. Bitcoin, 35 bin dolar ile 42 bin dolar arasında oldukça yoğun bir birikimin meydana geldiğini gördü, bu da birçok yatırımcının mevcut konsolidasyon aralığında bir değer bölgesi gördüğünü gösteriyor.

Son birkaç hafta içinde, çoğu zararda tutulan madeni paralarla küçük çaplı harcamalar yapılıyor. Sonuç olarak, hem Uzun hem de Kısa Vadeli sahiplerin toplam maliyet esasları düşüşte, ilki tarihsel olarak önemli ölçüde. Şimdiye kadar Bitcoin boğaları yeterli desteği sağladı.


Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

 • Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.
 • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
 • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
 • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
 • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.