HODLer'lar Kararlılıklarını Sürdürüyor

Mayıs ayı başındaki satışların ardından, biriktirme eğilimlerinde kayda değer bir değişim yaşanıyor. Bitcoin HODLer sınıfı kalan tek birikim yapan sınıf olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, birikim davranışları, fiyatlar 30.000 doların altına düştüğünden beri iki katına çıkmış durumda.

HODLer'lar Kararlılıklarını Sürdürüyor

Bitcoin fiyatları, dijital varlık piyasaları ile geleneksel hisse senedi piyasaları arasında ters yönde de olsa potansiyel bir ayrışmanın ilk işaretlerinin ardından bu hafta konsolide olmaya devam etti. S&P500 endeksi bu haftaki dip seviyelerinden %7.4 ve NASDAQ %9.6 yükseldi. Bu arada, Bitcoin 28.261$'a kadar düştü ve sadece Pazartesi günü erken saatlerde toparlanarak haftalık en yüksek 30.710$'a ulaştı. Ethereum da zor bir hafta geçirdi ve Pazartesi sabahı 1.900 dolara geri dönmeden önce değerinin %17.8'ini kaybederek 1.700 dolara düşürdü.

Ayın başlarında LUNA'nın öncülük ettiği satış etkinliğinden sonra, Bitcoin onchain birikim trendlerinde belirgin bir davranış değişikliği oldu. Özellikle, 100 BTC'den az bakiyesi olan ve 10 bin BTC'den fazla bakiyesi olan cüzdanlar önemli biriktiriciler oldu. Kalan cüzdan grupları da net distribütörlerden tarafsız hale geldi. Bu, aralıklı birikim ve dağıtım olan Şubat-Mayıs ortası dönemine kıyasla, belirsizliği ve dönen sermayeyi yansıtan kayda değer bir davranış değişimini gösteriyor.

Onchain aktivite, mevcut HODLer tabanının dışındaki varlığa çok az yeni ilgi sinyali vererek son derece yumuşak kaldı. Bununla birlikte, kalan HODLer'lar, fiyatlar düştükçe kararlılıklarını ve inatlarını sürdürüyor ve zararda olsalar dahi kripto paralarını harcamak istemiyorlar.


Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Sadece HODLer'lar Kaldı

Son aylarda, Bitcoin için onchain aktivitenin hem cansız hem de istikrarlı kaldığını vurgulamıştık. Bu durum, ağın işlem faaliyetine, fiyata çok daha duyarsız olan HODLer sınıfının hakim olduğu geçmiş ayı piyasalarının tipik bir özelliğidir.

Aşağıdaki grafikte gördüğümüz gibi, yakın dönemdeki düşük fiyat performansı, Mayıs 2021'dekiyle aynı ölçekte olmasa da cüzdan büyümesini kısa vadeli bir duraklamaya soktu.

Canlı Grafik

LUNA'dan başlayan satışlar gibi oldukça değişken olaylar sırasında, yatırımcılar panikledikçe, satarken veya başka bir şekilde marj ve pozisyonları kapatmak için coinleri hareket ettirdikçe, onchain aktivitede genellikle bir artış görüyoruz. Mart 2020 ve Kasım 2018'de, satış sonrası aktivitedeki bu artış, sonraki boğa koşularını başlattı.

Bu olasılık göz ardı edilemezken, hem Aktif Adreslerin hem de Varlıkların aktivitedeki tüm bu artışı 'geri verdiğini' ve Eylül 2021'den bu yana kurulan aralığa geri döndüğünü görebiliriz. Başka bir deyişle, son satışlar ve düşük fiyatlar henüz sektöre yeni kullanıcıların akınına ilham vermedi ve sadece HODLer'lar kaldı.

Birikim Davranışında Değişim

Elbette on-chain aktivite hikayenin sadece bir kısmı. Cüzdan büyümesi ve aktif varlıklar durgun olsa da, bu analiz kalan yatırımcıların ve cüzdanların ekonomik değerini hesaba katmaz. Fiyatlar düştükçe, HODLers'ın dolar başına daha fazla BTC edinme yeteneği artar ve bu da bizi arz dinamikleri alanını araştırmaya yönlendirir.

Accumulation Trend Score(Birikim Eğilim Puanı), davranışta kayda değer bir değişiklik gördü. Neredeyse 2 hafta boyunca, 0,9'un üzerinde mükemmele yakın bir puana ulaştı. Bu, ağdaki mevcut kişilerin birikim yaparak ellerindeki varlıklara önemli ölçüde katkıda bulunduğunu gösterir. Bu, nispeten düşük inanç birikimi olarak makul bir şekilde sınıflandırılabilecek Ocak-Nisan konsolidasyon aralığı (turuncu) sırasında geri dönen aralıklı puanlardan açık bir ayrılış/kopuştur.

Sürekli yüksek birikim eğilimi puanlarının önceki örnekleri iki gruba ayrılır:

 • Bir boğa koşusu sırasında (mavi) yüksek puanlar - akıllı para, bakiyelerini dağıttıkça genellikle üst bölgelerin yakınında meydana gelir, ancak daha az deneyimli yeni alıcıların daha büyük bir akışıyla eşleştirilir.
 • Düşüş trendleri sırasındaki yüksek puanlar (yeşil) - bu da genellikle fiyattaki çok önemli düzeltmelerden sonra, yatırımcı psikolojisi belirsizlikten değer birikimine kaydıkça tetiklenir. Dikkate değer bir istisna olarak, Aralık 2021'deki ATH sonrası dönemdir ve burada 'dip' bölgenin aslında dip olmadığı ortaya çıktı ve bu coinlerin birçoğu zararla daha düşük bir seviyeye yeniden dağıtıldı.
Canlı Grafik

Bu yüksek birikim puanına katkıda bulunan çeşitli cüzdan gruplarını incelersek, iki özel grup belirleyebiliriz: <100 BTC'ye sahip varlıklar ve > 10 bin BTC'ye sahip varlıklar.

İlkini incelediğimizde, son satışların ardından toplam cüzdan varlıklarının gradyanının arttığını görebiliriz. Ayrıca, bu grubun toplam bakiyesi, LUNA Foundation Guard tarafından tasfiye edilen net 80.081 BTC'ye oldukça benzer şekilde 80.724 BTC arttı ( ayrıntılar burada ). Gerçekte, < 100 BTC kuruluşlarından daha düşük fiyatlarla artan talep, UST sabitleyicisini savunma girişiminde LFG tarafından tasfiye edilen arzda dengelenmiştir.

Canlı Çalışma Tablosu

Yüksek Birikim Trend Puanına katkıda bulunan diğer grup, > 10 bin BTC'ye sahip balinalardır. Mayıs ayı boyunca, bu kuruluşlar bakiyelerine 46.269 BTC ekledi ve buna LFG cüzdanından 80k BTC dağıtımının da dahil olduğunu unutmamalıyız.

Canlı Çalışma Tablosu

Bu gözlemler, cüzdan grupları metriğine göre Birikim Eğilimi Puanı dökümünün incelenmesiyle büyük ölçüde doğrulanabilir. Burada, satıştan bu yana, 100 BTC ve 10 bin BTC'< > sahip kuruluşların, son haftalarda dengelerinde önemli bir artışa işaret eden mavi sinyaller döndürdüğünü görebiliriz.

Bu, satışa giden yol boyunca nispeten zayıf değerlerden (sarı-kırmızı) kayda değer bir kaymadır, özellikle Balinalar büyük ölçekli distribütörlerdir. 100-10k BTC'li kalan cüzdan grupları, 0.5 civarında daha tarafsız bir derecelendirmeyi korudu ve bu da varlıklarında nispeten az net değişiklik olduğunu gösteriyor.

Bir sonraki bölümde, gözlemlerimizi daha da hassaslaştırmak için Uzun Vadeli Cüzdan Sahiplerinin davranışlarını araştıracağız.


Glassnode Engine Room'dan Canlı Metrik

Ürün Lansmanı: Glassnode Engine Room

Profesyonel ve Kurumsal üyelerimiz için yeni bir ürün sürümü olan Glassnode Engine Room'a hoş geldiniz . Bu özel görüntü metrikleri paketi, perde arkasında gerçekleşen araştırma, yenilik ve deneylere içeriden bir bakış sağlar. Engine Room metrikleri, giderek artan pazar ve ağ verisi segmentlerini incelemek üzere tasarlanmıştır. Örnekler:

 • URPD'yi Yaş, Cüzdan ve LTH-STH gruplarına ayırma.
 • Grup ve yaşa göre Kar ve Zarar bantları.
 • Cüzdan grubuna göre Birikim Trend Puanı.

Önceden ayarlanmış gösterge tabloları listenizde Bitcoin kategorisinin altında bulunan Glassnode Engine odasını bulacaksınız . Engine Room'a yarı düzenli olarak yeni metrikler, araştırmalar ve kavramlar yayınlamayı ve Forum'daki Professionals Lounge Salonunda geri bildirimlerinizi duymayı sabırsızlıkla bekliyoruz .


Uzun Vadeli Zararlar

Şimdi, onchainde son birikime katılan çeşitli cüzdan boyutu grupları için bir vaka çalışması oluşturduk. Daha sonra, yatırımcı inancını ve kararlılığını ölçmek için volatilite sırasında harcama yapma olasılığı en düşük olan Uzun Vadeli Sahiplere odaklanacağız. Uzun Vadeli Sahip statüsüne geçişin yaklaşık 155 gün önce olduğunu ve fiyatların yaklaşık 47 bin dolar olduğu Aralık ayı sonlarında olduğunu aklımızda tutalım.

LUNA satışından önce 1 Nisan-2022'deki URPD metriğine bir göz atarsak, 2021-22 döngüsüne odaklanarak coin dağıtım profilini haritalandırabiliriz.

Canlı Grafik

1 Nisan profilini görüyoruz ve bugünün URPD'si ile aşağıda mavi renkli olarak kaplıyoruz. Bundan coin dağılımındaki değişikliği değerlendirebilir ve aşağıdaki gözlemleri yapabiliriz:

 • Büyük ölçüde 42 bin ila 49 bin dolar aralığındaki alıcılardan, mevcut 26,7 bin ila 33 bin dolar aralığındaki alıcılara kadar 1,5 milyon BTC'lik büyük bir mal değişimi gerçekleşti.
 • Başka yerlerdeki kripto para dağılımı, 1 Nisan profiline oldukça benzer kalıyor, bu da nispeten fiyata duyarsız HODLer grubunun Bitcoin yatırımcı profiline hakim olmaya devam ettiğini gösteriyor.
Canlı Grafik

3 aydan daha genç kripto paralardaki mevcut düşüş eğilimi bu gözlemi desteklemektedir. 3 aylık geçmişe bakıldığında, son konsolidasyon aralığının ortası olan 1-Mart'tan sonra en son harcanan tüm kripto paraları yakalar. 3 milyon eski HODL dalgalarında bir düşüş eğilimi olduğunda, net bir şekilde coin arzının daha üst düzey yaş bantlarına geçtiği anlamına gelir.

Bu iki ölçümden elde edilen en önemli sonuç, Kasım ATH'sinden sonra biriken coin sahiplerinin nispeten fiyata duyarsız görünmesidir. Fiyatta devam eden düşüşlere ve 80k+ BTC'lik büyük bir spot tasfiye olayına rağmen, kripto  paralarını bırakmak konusunda isteksizler.

Canlı Grafik

Uzun Vadeli Sahip eşiğinin Aralık ayı sonlarında bulunduğunu hatırlayarak, toplam LTH arzının son zamanlarında düzlük haline gelmesi sürpriz olmadı. Son birkaç aydır, LTH eşiği Kasım-Ocak ayları arasında seyretmekte olan düşüş trendi boyunca ilerliyordu.

Tipik olarak, arz birikimi yatay hareket fiyat aralıklarında meydana gelir. Bu, yaklaşık 1 aylık bir süre içinde, LTH eşiğinin 33.000 ila 42.000 USD arasında belirlenen önceki konsolidasyon aralığına gireceği anlamına gelir. URPD profiline dayanarak, Ocak ve Nisan ayları arasında burada çok büyük bir arz hacmi elde edildi.

Uzun Vadeli Sahip arzı yakın zamanda 13.048M BTC'lik ATH'ye geri döndü. Bu nedenle, önemli miktarda coin yeniden dağıtımı gerçekleşmediği sürece, bu arz metriğinin önümüzdeki 3-4 ay boyunca tırmanmaya başlamasını bekleyebiliriz, bu da HODL'cıların kademeli olarak arzı sürdürmeye devam ettiğini gösterir.

Canlı Grafik

Bununla birlikte, ileriye dönük olumlu görüşe rağmen, şu anda kripto para harcayan ve kayıpları gerçekleştiren bir LTH alt grubu var. LTH-SOPR metriği, LTH grubunun her gün gerçekleştirdiği ortalama kar çarpanı olarak görülebilir ve nadiren 1.0'ın altında işlem görür.

Bu hafta, ortalama LTH'nin kripto para edinme noktasına kıyasla% 27'lik bir kayıpla coin kilitlemek için harcadığını gördük. Geçmişteki bu tür olaylar sadece 2015, 2018 ve kısaca Mart 2020 gibi ayı piyasalarının son kapitülasyon diplerinde meydana geldi.

Canlı Grafik

Gerçekleştirilen kar çarpanı olarak LTH-SOPR kavramıyla, harcanan LTH coinlerinin 'geldiği' yerden, Harcanan Fiyat olarak adlandırılan ortalama fiyatı türetebiliriz. LTH Harcanan Fiyat (pembe) nadiren piyasa fiyatının üzerinde işlem görüyor, ancak şu anda 7 günlük hareketli ortalama bazında 32.8 bin dolardan işlem görüyor. LTH'lerin en son bu şekilde kayıplara kilitlenmesi, Mart 2020 satış olayını kısaca takip ediyordu. 2018 ayı durumunda, bu durum aylarca süren LTH kayıplarından önce geldi ve %50'lik ek bir fiyat düşüşüyle ​​sonuçlandı.

Canlı Grafik

Özet ve sonuçlar

Bitcoin için onchain durağan aktivitesi Eylül 2021'den beri etkin durumda ve henüz bu değişen rotanın birkaç işareti var. Bunun gösterdiği şey, HODLer sınıfı, son çare Bitcoin alıcıları ve geriye kalan son grup oldu. Bu aynı zamanda, şu anda bir kayıpta tutulsa bile, elde tutulan arzı harcama isteksizliğinde de gözlemlenebilir.

LUNA'nın neden olduğu satışların ardından onchain birikim trendlerinde kayda değer bir kayma meydana geldi. < 100BTC'ye sahip kuruluşlar, Luna Foundation Guard tarafından sıkıntıda satılana eşdeğer bir coin hacmini emmiş görünüyor. Uzun Vadeli Sahiplerin çoğunluğunun yanı sıra, giderek daha büyük bir BTC hacmi HODL edilmiş ve bu miktar bu düşük fiyatlarla elde edilmiş görünüyor. Bu eğilimin, kesintiye uğramadığı sürece, önümüzdeki aylarda Uzun Vadeli Sahip arzını ATH'sinin üzerine taşıması beklenebilir.

Gözümüzü dört açıp Bitcoin'in içinde kaldığı makro ortama bakarsak, dijital varlıklar ve hisse senetleri arasında bir ayrışma sinyalleri olduğunu görebiliriz. Yenilenen korelasyonun getirilerinin olup olmadığı ve piyasaların parasal sıkılaştırmaya tepki olarak nihai yönü görülmeye devam ediyor. Bununla birlikte, kayda değer ölçekte riskler önemli bir şekilde devam ediyor, aynı zamanda fiyata duyarsız Bitcoin HODLer'ların popülasyonu da öyle.


Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.


Yeni Araştırma: Etherverse'in Kısa Tarihi

Ethereum izin gerektirmeyen bir platformdur ve bu nedenle uygulanabilir bir doğal amacı yoktur. Anlaşılabilir bir şekilde, izinsiz bir platform, kullanımıyla deneysel olarak tanımlanır. En son analizimiz, onchain işlemler ve gaz tüketimi ile ilgili çeşitli kullanım durumları tarafından yakalanan pazar payı perspektifinden Etherverse'i araştırıyor.

En son analizimizi buradan okuyun.

Etherverse'in Kısa Tarihi

 • Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.
 • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
 • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
 • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
 • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.