Ayının En Karanlık Aşaması

Bitcoin fiyatının 20 binlerin ortalarına düşmesiyle birlikte, çok sayıda makro gösterge, pazarın bu ayı döngüsünün en derin ve karanlık aşamasına girdiğini gösteriyor. Temel göstergeler kötüye işaret etmekte ve Uzun Vadeli Sahipler bile artık önemli kayıplar yaşıyor.

Ayının En Karanlık Aşaması

Bitcoin ve dijital varlıklar, 31.693 $'lık açılış seviyesini kaybederek ve 25.150 $'lık yeni seviyesiyle yılın en düşük değerinde işlem görerek, aşağı yönlü fiyat hareketinin kaotik bir haftasını daha yaşadı. Makro ters rüzgarlar büyük ölçekli bir itici güç olmaya devam ediyor, en son açıklanan ABD TÜFE oranının %8,6 beklentilerin üzerinde olmasının baskısı ve Pazartesi günü erken saatlerde meydana gelen 2y-10y ABD Hazine Bonosu getiri eğrisi tersine çevrildi. Bitcoin 11 hafta içinde 10. kırmızı mumuyla kapandığı için bu, DXY'de büyük bir ralli ile karşılandı.

Bitcoin ağ kullanılabilirliği, RVT gibi makro metriklerin keşfedilmemiş düşüş bölgesine girmesiyle zayıflamaya devam ediyor. Karidesler (< 1BTC) ve Balinalar (> 10k BTC) arasında devam eden biriktirme eğilimine rağmen, Bitcoin fiyatları bir destek seviyesi bulabilmekten çok uzak görünüyor. Aşırı satım koşullarını göstermeye devam eden birçok makro değerleme metriğine rağmen, Bitcoin, fiyatların buna göre bozguna uğramasıyla küresel marketlerle bağlantılı olmaya devam ediyor.

Bu bültende, mevcut ayı piyasasının, önceki ayıların en derin ve en karanlık aşamalarıyla uyumlu bir aşamaya nasıl girdiğini araştırıyoruz. Ortalama olarak piyasa, maliyet tabanının biraz üzerinde ve Uzun Vadeli Sahipler bile artık sahiplik mertebesinden atılmaya çalışılıyor.

Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Gerçekleşen Fiyata Ziyaret

20 bin doların orta bölgelerinde market alım satımı ile, en önemli ve temel onchain metriklerden birine, Gerçekleşen Fiyata yaklaşıyor. Bu metrik, arzdaki her bir coinin onchain üzerinde en son harcandığı zamanda değerlenen ortalama fiyatını temsil eder.

Gerçekleşen Fiyat (23.430 $), ayı piyasalarının en derin ve en son aşamaları dışında nadiren spot fiyatlar tarafından ziyaret edilir. Mart 2020 ve 2018 ayı piyasasının sonu, piyasanın toplamda gerçekleşmemiş bir zarara sahip olduğu son örneklerdi.

Canlı Grafik

MVRV Z-Skoru bir osilatör elde etmek için Bitcoin'in bu spot değerini Gerçekleşen Fiyat ile karşılaştırır. Bu araç, bu 'içsel değerden' istatistiksel olarak anlamlı sapmaları tanımlamaya yardımcı olabilir ve aşırı ve düşük değerli koşulları değerlendirmek için kullanılır.

Ortalamaya (siyah çizgi) eşit değerler tipik olarak bu derin ve karanlık geç aşama ayılarıyla hizalanır. Mevcut piyasa şu anda ortalamanın üzerinde sadece +0.26 standart sapmaya düştü, bu da tarihsel olarak bir değer bölgesi olarak kabul edilirdi, özellikle de Z-skorunda ağırlıklı olarak yukarı doğru bir hareket olduğunda.

Bununla birlikte, geçmiş ayı döngüleri, negatif MVRV-Z değerlerinin genellikle bir ayı piyasası sona ermeden önce görüldüğünü ve bir süre bu durumda devam edebileceğini göstermiştir (2018'deki ayların sırasına göre 2015'te bir yıl).

Canlı Çalışma Tablosu

Bitcoin HODLer'lar Kırılganlaştı

Kasım ayından bu yana devam eden düşüş trendinde, çeşitli davranışsal aşamalar ve Bitcoin harcama davranışının gerçekleştiğini gördük. Bu değişiklikleri davranıştaki toplu yatırımcı duyarlılığının nasıl değiştiğini ölçmek için kullanabiliriz.

Birikim Trend Puanı , onchain aktivitedeki Bitcoin bakiyesinin büyümesinin veya daralmasının büyüklüğünü ve süresini değerlendirerek bu değişiklikleri gözlemlemek için kullanılan faydalı bir araçtır. Tüm topluluklar için ağırlıklı toplam birikimi/dağılımını görüntülemektedir.

 • Aralık 2020 - Ocak 2021 - Yatırımcılar piyasaya girdikçe ve o zamanki 64 bin dolarlık ATH'ye yükseliş dürtüsü yarattıkça boğa piyasasını satın aldı.
 • Ocak 2021 - Ekim 2021 - Kısmen GBTC premiumun düşüşle beraber azalan spot talebin bir sonucu olarak kırılganlaşan topluluklar ve genel dağıtım ( buradaki raporumuzda ele alınmıştır )
 • Ekim 2021 - Ocak 2022 - Daha sonra yeniden dağıtılan ATH satın alma isteği sonrası ( 9. Hafta 2022'de anlatıldığı gibi )
 • Ocak 2022 - Mayıs 2022 - LUNA-UST'nin öncülük ettiği satışlarla sonuçlanan kesintili birikim ve dağıtım ( 20. Hafta 2022'de ele alındığı gibi ).

Mevcut piyasada, 0,8'in üzerinde bir Birikim Trend Puanı ile bir ay gördük, bu da piyasa genelinde yüksek pozitif değişikliklerini gösteriyor. Bu, LUNA satışından önceki aralıklı birikimden kayda değer bir kaymadır ve 30.000 $ 'lık ve altındaki fiyatlarda yatırımcının değer algısının arttığını gösterebilir.

Canlı Çalışma Tablosu

HODLing veya dağıtım davranışında pazar tercihini anlamak için Liveliness metriğine de bakabiliriz. Liveliness, toplam Para Günü İmhası(CDD) ve Para Günü Oluşturma arasındaki dengeyi tanımlar. Bu nedenle yıkım ve birikim rejimleriyle birleşmeyi sağlamak için kullanılabilir.

Liveliness, 21 Ağustos'tan bu yana bir düşüş trendinde kaldı. Bitcoin, HODLing'in baskın olduğu bir toplu Para Günü Yaratma trendi içindedir. Bununla birlikte, önceki bültenlerde incelediğimiz gibi, yalnızca HODLer sınıfı kaldığında, talepler mevcut satış tarafını içeremeyecek kadar hafif kalmaktadır.

Canlı Grafik

Liveliness için 3 aylık konum değişikliğini (aşağıda mor renkle gösterilmiştir) değerlendirerek bunu teyit edebiliriz. Temmuz 2021'deki Büyük Madenci Göçünden bu yana genel bir birikim aralığı da vurgulanabilir. Ancak, bu Madeni Para Günü Oluşturma rejimi ivme kaybediyor ve mevcut eğilime dayalı bir denge konumuna doğru ilerliyor. Bu, piyasalardaki genel belirsizliği yansıtır ve bu da yatırımcıların spot pozisyonlarda riskten kurtulmasının artmasına neden olur.

Canlı Çalışma Tablosu

HODLer net pozisyon değişikliği bu gözlemleri arz alanına getirir ve HODLer tabanının biriktirdiği veya dağıttığı coin hacminin büyüklüğünü tahmin etmek için kullanılabilir. Bu metrik, şu anda coinlerin durgunluk derecesine bağlı olarak, ayda yaklaşık 15 bin ila 20 bin BTC'nin Bitcoin HODLer'larının eline geçtiğini gösteriyor. Bu, Mayıs ayının başından bu yana yaklaşık %64 oranında düşerek, birikim tepkisinin zayıfladığını gösteriyor.

Canlı Grafik

Son 18 ayda yatırımcı inancının ve harcama davranışının değişen aşamalarını gördük. Özellikle, her iki durumda da 30 bin dolar seviyesinde (Mayıs-Temmuz 2021 ve şu anda), yatırımcının satın alma tarafı duyarlılığının bu döngüdeki diğer fiyat seviyelerinden daha güçlü göründüğünü belirledik.

2 Parçaya Ayrılmış Bir Market

Yatırımcıların, bu talebin şu ana kadar fiyat desteği sağlamada yetersiz olmasına rağmen, 30 bin doların altındaki bölgede değer algıladıklarını tespit ettik. Daha sonra, bu gözlemleri daha da hassaslaştırmak için hangi toplulukların birikime katıldığını inceleyeceğiz.

Topluluklar tarafından Trend Birikim Puanı, cüzdan boyutundaki toplulukların hangi cüzdan boyutunda toplandığı / dağıtıldığı ve ne dereceye kadar olduğu konusunda daha ayrıntılı bir değerlendirme sunmamıza olanak sağlar.

 • Karidesler (<1 BTC) ve Balinalar (>10 bin BTC, borsalar ve madenciler hariç) toplulukları, fiyat 25 bin ila 32 bin dolar aralığına düştüğünden beri agresif bir şekilde birikiyor. Bu, depresif fiyatların son 2 ayı boyunca etkisini sürdürüyor.
 • Yengeçlerden Köpekbalıklarına (1 ila 100 BTC) toplulukları, mevcut satış sırasında tarafsız bir durumdan dağıtım aşamasına geçti. Bu durum potansiyel bir güven düşüşünü işaret ediyor.

Bu nedenle, son haftalarda Birikim Trend Puanında görülen 0,9+'lık mükemmele yakın puanlar, çok büyük (>10k BTC) ve nispeten küçük (<1 BTC) topluluklar tarafından yönlendiriliyor. Balina varlıklarının 45 bin ila 35 bin dolar seviyelerinde (Bölge A) itici satışçılar olduğunu ve şu anda 25 bin ila 32 bin dolar aralığındaki (B Bölgesi) ana akümülatörlerden biri olduklarını belirtmek ilginçtir.

Glassnode Engine Room'dan Canlı Metrik

Ardından, 1 BTC'den az olan karides adresleri tarafından tutulan 30 günlük arz değişim oranını değerlendirebiliriz. 30 günlük değişim oranı, bu daha küçük ve muhtemelen retail düzeyindeki yatırımcı topluluğunun elindeki coinlerin sayısındaki pozisyon değişikliğine dair fikir veriyor.

Mevcut bakiye büyüme oranı azalsa da, Bitcoin'in son 18 aydaki ilk yükselişinden sonraki en agresif ve tutarlı birikim döneminden önce geldi. Bu küçük adres sahipleri, 9 Mayıs Luna çöküşünden bu yana +20.863 Bitcoin'lik net bir bakiye büyümesi gördüler ve bu da topluluğun Birikim Trend Puanı ile birleşmesini sağladı.

Canlı Çalışma Tablosu

Mutlak büyüklük bazında, Karidesler Kasım ATH'den bu yana varlıklarına +96.3k BTC ekledi. Bu, dolaşımdaki arzın %0.451'ine ve aynı dönemde yeni coin ihracının %48.6'sına eşittir.

Karideslerin sahip olduğu arzın yükselen pozitif gradyanını gözle görülür şekilde görebiliriz. Bu küçük para sahipleri, sürekli olarak spot BTC biriktirmeye devam ettikleri için, doğru veya yanlış olduğunu gözetmeksizin, hakim düşüş trendinden etkilenmemiş görünüyorlar.

Canlı Grafik

Değerlendirilecek diğer önemli odaklanacağımız grup, 10k+ BTC Balina topluluğudur. Adreslerinin aylık pozisyon değişikliğine baktığımızda, grubun 25 bin - 32 bin dolar fiyat aralığında biriktiğine dair önceki gözlemlerimizi destekleyebiliriz. Bu grubun aylık pozisyon değişikliği zirvesi yaklaşık 140 bin BTC/ay'dır ve Kasım 2021 ATH'den bu yana +306.358 BTC ekleyerek bakiyelerini arttırmıştır.

Canlı Çalışma Tablosu

Cüzdan grubuna göre Entity-Adjusted Harcanmamış Gerçekleşen Fiyat Dağılımı, bu arz dağılımının en son işlem gördüğü fiyat noktalarını ve hangi cüzdan grubu tarafından olduğu incelenir.

30 bin dolar ve 40 bin dolarlık fiyat bölgeleri civarında, çeşitli cüzdan gruplarıyla ilişkili önemli arz kümeleri görebiliyoruz, bu da bu iki fiyat aralığının önemli miktarda arzın el değiştirdiğini gösteriyor. Bununla birlikte, 27.0000 ila 20.000 $ arasında işlem gören çok az kripto para hacmi var, bu da yüksek volatilite bölgesi ve potansiyel olarak çok az destek olarak ortaya çıkabilir.

Glassnode Engine Room'da Canlı Metrik

Temellerin Bozulması

RVT Oranı , Gerçekleşen Sermayeyi onchainde yerleşik günlük hacimle karşılaştırır, bu durum ağın günlük kullanımına (On-Chain hacim) kendi gerçek değerine (Gerçekleştirilmiş Üst Sınır) göre içgörü sağlar . RVT'nin yorumlanması için genel bir çerçeve:

 • Yüksek değerler ve yükseliş trendleri , zayıf kullanımı ve ağ içi kullanımın yavaşladığını gösterir.
 • Düşük değerler ve düşüş eğilimleri , yüksek kullanımı ve ağ içi kullanımın arttığını gösterir.
 • Stabil Yatay yönlü değerler , mevcut kullanım eğiliminin muhtemelen sürdürülebilir ve dengede olduğunu gösterir.

Kırmızı bant, 80 veya üzeri bir RVT oranını belirtir ve ağ değerlemesinin artık belirlenen günlük değerden 80 kat daha büyük olduğunu gösterir. Bu, tarihsel olarak uzun süreli düşüş fiyatı hareketinin bir sonucu olan ve maliyete duyarlı katılımcıları ağdan uzaklaştıran kısır bir onchain etkinlik ortamının göstergesidir.

Geçmiş ayı döngülerinde, az kullanılan bir ağ, ayı piyasası dipleriyle birleşme sağlamıştır. Ağ kullanımı artarsa ve RVT daha düşük seviyelere inmeyi başarırsa, temellerin iyileştirilmesine işaret edebilir. Bununla birlikte, RVT oranı şu anda 2010'dan bu yana en yüksek değerindeyken, devam eden bir kırılma, ağ değerlemesinin ağ etkinliğine göre daha da 'aşırı değerlendiği' biraz belirsiz düşüş bölgesine girecektir.

Canlı Çalışma Tablosu

The Entity Adjusted Dormancy Flow modeli, ağda harcanan ortalama coin yaşı perspektifinden Piyasa Değerlemesini ağ kullanımıyla karşılaştırmak için de kullanılabilir. Dormancy, işlem yapılan coin başına ortalama CDD miktarını ölçer. Dormancy Akışı daha sonra Market Capitalisation to Dormancy ile (USD cinsinden) karşılaştırır, böylece piyasa değerine göre harcama davranışındaki sapmaları yakalar.

Dormancy flow tarihi düşük seviyelerde işlem görmeye devam ediyor, bu da piyasa değerlemesinin zaman ağırlıklı onchain işlem hacmine göre düşük olduğunu gösteriyor. Bu seviyelerde önceki Dormancy Flow örnekleri, tipik olarak ayı piyasası kapitülasyon olayları ve maksimum acı dönemleriyle çakıştı.

Zayıflayan Liveliness ve HODLer performansına paralel olarak, bu, en eski Bitcoin sahiplerinin bile ağdan temizlendiği bir senaryo ile uyumludur.

Canlı Grafik

En Güçlü Ellerin Bile Temizlenmesi

Uzun Vadeli Sahipler ve Kısa Vadeli Sahipler farklı konulara önem vermeleri sebebiyle doğaları gereği ikiye ayrılırlar.

 • Kısa Vadeli Sahipler , maliyet esaslarının mevcut spot fiyata çok daha yakın olması nedeniyle fiyat volatilitesine istatistiksel olarak daha duyarlıdır.
 • Uzun Vadeli Sahipler genellikle nispeten fiyata duyarsız olan HODLer grubunu temsil eder. Bu grubun, uzun vadeli değer peşinde koşarken volatiliteyi ve fiyat düşüşlerini atlatması daha olasıdır ( geçen hafta bülteninde ele alınmıştır ).

Harcanan Fiyat, her gün harcanan kripto paraların ortalama maliyet temelini temsil eden bir modeldir. Bu, harcama davranışları arasındaki farklılıkları belirlemek için LTH ve STH bileşenlerini analiz etmek üzere ayrışabilir. LTH grubunun, kardeş STH topluluğundan daha yüksek bir ortalama maliyet esasına sahip coinleri harcaması nadirdir, ancak bu, en güçlü ellerin bile temizlendiği derin bir kapitülasyon bölgesine girerken ortaya çıkar.

Aşağıdaki grafik, LTH'nin harcanan fiyatını STH ile karşılaştırmaktadır ve LTH'lerin şu anda STH'lerden daha yüksek bir maliyet esasına sahip coinleri harcadığını görebiliriz. Bunun önceki örnekleri, 52 gün (2020) ile 514 gün (2014-15) arasında süren ve fiyatta -%40 ila -%65 arasında ek düşüşlerin eşlik ettiği derin ayı piyasası bitişleriyle uyuşmaktadır.

Canlı Çalışma Tablosu

Toplam piyasa maliyeti temelinin (Gerçekleşen Fiyat) LTH-Maliyet Temeli ile karşılaştırılması, ikisinin şu anda yakınsadığını göstermektedir. LTH grubu genellikle en düşük onchain maliyet esasına sahiptir ve bu, değer bölgelerinde düşük fiyatları satın alma trade ideolojileriyle doğrudan bağlantılıdır, dolayısıyla toplam alımları daha düşüktür.

Bu nedenle, LTH maliyet esasının toplam maliyet esasına (aşağıdan) yaklaşmasıyla birlikte, 'akıllı para' grubunun mevcut varlıklarının daha geniş pazarda sonuçlanmadığının bir göstergesidir. LTH Gerçekleşen Fiyatın toplam Gerçekleşen Fiyattan daha yüksek olduğu önceki örnekler de bir ayı piyasasının en derin aşamalarıyla benzeşmektedir.

Canlı Grafik

Özet ve sonuçlar

Bitcoin piyasası, geçmişin en derin ve en karanlık ayı döngülerine benzeyen bir aşamaya girdi. Fiyatlar, Gerçekleşen fiyat tarafından yakalanan toplam maliyet esasının zar zor üzerinde kalıyor ve onchain hacim esasları daha da kötüleşiyor. Tarihsel olarak, bu aşamanın geçmesi 8 ila 24 ay gibi bir süreyi aldı ve piyasa son bir dibe vurdu.

Uzun Vadeli sahiplerin şu anda Kısa Vadeli sahiplerinden daha yüksek maliyet esaslı varlıklarını harcaması ve bunların maliyet esasının toplam piyasadan çok az daha karlı olması önemli bir durumdur. Geçmişte bu, kalan tüm satıcıların son ve sancılı arınma aşamasının başlangıcına işaret etmişti, ne yazık ki buna ek olarak %40 ila %64'lük bir fiyat düşüşü eşlik etmiştir.

Şimdi tüm gözler Bitcoin HODLer sınıfı tarafından sağlanan inanç ve desteklerde.


Ürün Güncellemeleri

Tüm ürün güncellemeleri, iyileştirmeler ve metriklere ve verilere yapılan manuel güncellemeler,referansınız için değişiklik günlüğümüz .

 • Profesyonel kullanıcılar için yeni kontrol paneli yayında: GN engine room
 • 5yGösterge tablosu metrik kartlarına zoom seçeneği eklendi.
 • ifWorkbench işlevine uygulanan iyileştirmeler.
 • saveWorkbench sayfasında basitleştirilmiş eylemler ve eklenen on-click Priceseçeneği.
 • Uncharted Newsletter Edition #17 yayınlandı.

 • Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.
 • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
 • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
 • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
 • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.