Baskı Altında: SEC Binance ve Coinbase'i Suçladı

ABD'deki düzenleyici ortam, SEC'in Binance ve Coinbase'i menkul kıymet ihlalleri nedeniyle suçlamasıyla bu hafta düşmanlığını sürdürüyor. Bu sayımızda, yatırımcı tepkisini borsa girişleri penceresinden ve hangi yatırımcı gruplarının paniklediğini ve hangilerinin sakin kaldığını değerlendiriyoruz.

Baskı Altında: SEC Binance ve Coinbase'i Suçladı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) en büyük iki borsa olan Binance ve Coinbase'e karşı arka arkaya yasal suçlamalarda bulunmasıyla, dijital varlıklar için düzenleyici ortamda bir kez daha çalkantılı bir hafta yaşandı. Her iki şikayet de SEC'in kayıtsız menkul kıymetler olarak gördüğü tokenlerin listelenmesi ve alım satımının yanı sıra sunulan kazanç ve stake hizmetlerinin de menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği iddialarıyla ilgiliydi. Binance için suçlamalar daha da genişleyerek, kuruluşun wash trading(yatırımcıların aynı finansal araç için aynı boyut ve fiyattan, herhangi bir mali kazanç sunmayacak şekilde ve çoğunlukla aynı anda verdikleri alım ve satım emirlerine denir) yaptığını ve müşteri fonlarını deniz ve deniz aşırı kuruluşlar arasında karıştırdığını iddia ediyor.

Binance suçlamalarına ilişkin haberlerin 5 Haziran'da ortaya çıkmasıyla birlikte dijital varlık piyasaları düşüşe geçti ve ETH %-5,4, BTC ise %-6,8 değer kaybetti. Coinbase suçlamalarına ilişkin haberlerin 6 Haziran'da gelmesiyle her iki varlık da bu kayıpları telafi etti. Ancak, hafta sonunda ETH -%8,2 düşüşle daha da satılırken, BTC -%6,4 ile biraz daha iyi durumda kaldı.


En büyük iki borsaya yönelik suçlamaların ciddiyeti ve giderek daha düşmanca bir hal alan ABD düzenleyici ortamı göz önüne alındığında, borsa faaliyetlerine özel bir mercek tutarak yatırımcı tepkilerine odaklanacağız. Borsa faaliyetlerinin dağılımını inceleyerek, yatırımcı duyarlılığında herhangi bir olumsuz değişim olduğunu gösteren kanıtlar arıyoruz.


🪟 Bu raporda yer alan tüm grafikleri Zincirde Bu Hafta Panosunda görüntüleyin.
🔔 Bu sayıda sunulan Uyarı Fikirleri Glassnode Studio'dan ayarlanabilir.

Live Chart

Exchange Outflows

Binance manşetlerinin atılmasının hemen ardından, kripto paralar borsadan dışarı akmaya başladı. Aşağıdaki grafik, Binance'in başlıca varlıklar için borsa rezervlerinin 2 haftalık görünümünü göstermektedir; BTC, ETH ve sabit coinler (USDT, USDC, BUSD).

Son 7 gün içinde, yatırımcılar varlıklarını istikrarlı bir hızla geri çekti ve toplam stablecoin bakiyeleri 1,6 milyar doların üzerine çıkarak toplam Binance bakiyesinin %20,9'una denk geldi. BTC ve ETH rezervleri ise sırasıyla %5,7 ve %7,1 oranında daha ılımlı bir düşüş gösterdi.

Live Professional Chart

Binance'de net çıkışlar meydana gelmiş olsa da, borsanın hala zincir üstündeki herhangi bir varlığın en büyük rezervlerinden bazılarına sahip olduğunu ve BTC ve ETH bakiyelerinin hala oldukça önemli olduğunu unutmamalıyız.

Binance stablecoin rezervleri, Kasım 2022'de 26,0 milyar doların üzerindeyken bugün sadece 6,5 milyar dolara düşerek (%75'lik bir düşüş) en büyük düşüşü sergilemektedir. Bu durum kısmen BUSD'ye yönelik önceki SEC şikayetlerinden kaynaklanmakta olup, ihraççı Paxos'un yalnızca itfa moduna girmesine neden olmuştur (14. Hafta Makalesi)

Live Professional Chart

Coinbase için net rezerv değişiklikleri çok daha az büyüklüktedir; stabilcoin bakiyeleri hafta boyunca sabit kalırken BTC bakiyeleri sadece 2.300 BTC (toplamın %0,5'i) azalmıştır.

Ancak Ether bakiyelerinde, toplam bakiyenin yaklaşık %8,0'ine denk gelen 291 bin ETH'lik çok büyük bir düşüş görüldü. Bu durum belki de sunulan stake hizmetlerinin saldırı altında kalmasıyla ilgili olarak daha belirgin bir yatırımcı tepkisine işaret ediyor.

Live Professional Chart

Breakdown of Exchange Deposits by Cohort

Borsadan para çekme işlemlerinin USD büyüklüğüne göre dağılımı incelendiğinde, bu hafta yatırımcı davranışında ilginç bir ayrışma olduğu görülüyor:

  • Büyüklüğü 10 milyon doların altında olan işlemlerde sürekli geri çekilmeler görüldü ve tüm hafta boyunca günde 130 milyon doların üzerinde net çıkış devam etti.
  • İşlemlerin büyüklüğü 10 milyon doların üzerinde, günde 15 milyon dolar ile 30 milyon dolar arasında değişen giriş oranlarıyla istikrarlı girişler görüldü.

Bu durum, çok büyük yatırımcıların (kurumlar gibi) daha küçük yatırımcılara kıyasla SEC haberlerinden daha büyük ölçüde etkilendiğini göstermektedir. Bunun önümüzdeki haftalarda daha sürekli bir eğilim haline gelip gelmeyeceğini göreceğiz.

📊
İlgili Gösterge Tablosu: Borsalara giriş ve çıkışlar hakkında daha fazla bilgi için Bitcoin, Ethereum ve Stablecoins için Borsa gösterge tablolarımızı ziyaret edin.
Live Professional Chart

Aşağıdaki grafik BTC borsa para yatırma ve çekme hacimlerini üst üste bindirerek, her iki yöndeki akışların birbirini nasıl çok yakından takip etme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Bu hafta da bir istisna olmadı; giriş ve çıkışlar yaklaşık %70 artarak günde 845 milyon $'a ulaştı.

Bu hafta toplam para çekme işlemlerinin para yatırma işlemlerini yaklaşık %10 oranında geride bırakması, kişisel saklama yönteminin genel olarak yatırımcılar için tercih edilen bir strateji olmaya devam ettiğini göstermektedir. Benzer bir dinamik, FTX'in çöküşü olan borsayla ilgili son büyük haberde de gözlemlendi.

Live Advanced Chart

Toplam mevduat hacimlerine odaklanarak, yatırımcı türüne göre bir dağılım oluşturabiliriz. Böylece hangi yatırımcı gruplarının haberlere en önemli tepkiyi verdiğini tespit edebiliriz:

  • 🔴 Kısa Vadeli Sahipler giriş hacminin %76,4'ünü oluşturuyor (23,0 bin BTC)
  • 🔵 Uzun Vadeli Sahipler giriş hacminin sadece %1,9'unu oluşturuyor (570 BTC)
  • 🟢 Borsalar Arası Transferler giriş hacminin %21,7'sini oluşturuyor (6,53 bin BTC)

STH'ler tarihsel olarak borsalara akışlarının istikrarlı bir şekilde ~%60'ını oluşturuyor ve bu da son alıcıların bu hafta en aktif olanlar olduğunu gösteriyor. Borsalar arası akışlar tipik olarak %35 civarındadır; bu da marjdaki yatırımcıların coinleri farklı bir borsaya aktarmak yerine kişisel saklama yolunu tercih ettiklerini göstermektedir.

Live Professional Chart

Aşağıdaki grafik, STH grubunun bu hafta toplam bakiyelerinin %0,93'ünü borsalara göndermesiyle ilk gözlemi doğrulamaktadır. Henüz yüksek volatilite olaylarıyla ilişkili olarak sıklıkla gördüğümüz %1 eşiğinin üzerinde olmasa da, 2021-22 döngüsü taban çizgisine göre kayda değer bir artış.

📊
İlgili Gösterge Tablosu: Kısa süre önce borsalara Uzun ve Kısa Vadeli Holder akışlarına odaklanan yeni bir Profesyonel araç olan Yatırımcılar ve Borsalar'ı yayınladık.
Live Professional Chart

Öte yandan Bitcoin Uzun Vadeli Sahipleri oldukça sakin ve haberlere karşı belirgin bir tepki göstermiyor. Bu haftaki borsa giriş hacmi, toplam varlıklarının yalnızca %0,004'ü kadardı ve tüm işlem günlerinin %66'sında daha büyük bir göreceli giriş görüldü.

Live Professional Chart

Gerçekleşen İlgi Kaybı

Yukarıdaki grafikler, bu hafta borsalara coin gönderen yeni alıcıların bir alt kümesine işaret ederken, daha derin resim daha da ilgi çekicidir. Aşağıdaki grafik, borsaya girişler tarafından toplam Gerçekleşen Kar veya Zararı göstermektedir ve görebildiğimiz şey, her iki tarafın da nispeten küçük olduğudur.

Borsalara akan tüm coinlerin çok azı kayda değer bir kar ya da zarar elde etmektedir. Diğer bir deyişle, borsalara gönderilen coinlerin çoğu mevcut spot kura çok yakın bir fiyattan satın alınmış ve Kısa Vadeli Sahiplerin hakimiyeti göz önüne alındığında muhtemelen yakın zamanda satın alınmıştır.

Bu durum hem bir dereceye kadar güvene (yatırımcılar toplamda haberlerle sarsılmadı) hem de ilgisizliğe (mevcut fiyat aralığı harcama yapmak için yeterli teşvik değil) işaret ediyor.

📊
İlgili Gösterge Tablosu:Yatırımcıya Göre Ayarlanmış Gerçekleşmiş Kar ve Zarar için Profesyonel gösterge tablomuz konuyla ilgili en gelişmiş verilerimizi sağlar.
Live Professional Chart

Gerçekleşen kar veya zararın bu denli düşük olmasıyla birlikte, satış tarafı risk oranı tüm zamanların en düşük seviyesine gerilemiştir. Bu metrik, piyasa tarafından kilitlenen toplam kar/zararı varlık büyüklüğüne (Gerçekleşen Değer) göre karşılaştırır.

Kilitlenen kar ve zararın toplam değeri, 391 milyar $'lık mevcut Bitcoin Gerçekleşmiş Değerine kıyasla son derece küçüktür. Satış Tarafı Risk Oranının düşük değerleri, tarihsel olarak yatırımcı ilgisizliğinin arttığı dönemlerde, tipik olarak derin düşüş eğilimlerinin arka tarafında meydana gelmiştir.

Live Professional Chart — (Advanced Variant)

Toplam transfer hacminin de konjonktürün en düşük seviyelerinde işlem gördüğünü görüyoruz. Bu hafta toplam transfer hacminde kayda değer bir artış görülmedi ve 2,85 milyar $/gün civarında kaldı.

Live Professional Chart

Satış Tarafı Risk Oranına benzer şekilde, gerçekleşen kar ve zarar miktarını da Gerçekleşen RVT Oranı aracılığıyla bu transfer hacmiyle karşılaştırabiliriz. Bu metrik de, ilgisizlik ve bıkkınlığın hakim olduğu düşüş eğilimlerinde tipik olarak görülen güçlü bir düşüş trendindedir.

Ayı piyasasının arka tarafındaki süre ve zaman sancısı birçok varlık ve piyasanın karakteristik özelliğidir ve burada bu iki metrikte de bu durumu görselleştirebiliriz.

Live Professional Chart — (Advanced Variant)

Özet ve Sonuçlar

ABD'deki düzenleyici ortam, SEC'in en büyük iki borsa olan Binance ve Coinbase'e karşı çok önemli suçlamalarda bulunmasıyla saldırgan olmaya devam ediyor. Bu iki borsadaki ana varlıkların bakiyeleri, müşterilerin bir kısmının endişeyle geri çekim yapması nedeniyle bu hafta düşüş gösterdi. Binance'deki stabilcoinler haricinde, düşüşler tipik kalıplar içinde ve her iki dava da sonuçlandıkça yatırımcıların nasıl tepki vereceği görülecek.

Yakın vadede, son BTC satın alanların (STH'ler) pozisyonlarının riskini azaltmak için coinlerini muhtemelen satmak üzere borsalara gönderdiği görülüyor. Ancak daha genel olarak, uzun vadeli sahiplerin neredeyse hiç tepki vermemesi ve kilitlenen kar ve zararın oldukça düşük olması, birçok yatırımcının bu haberlere pek de şaşırmadığını gösteriyor.


Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.


Çeviriler

Zincirde bu hafta bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice, Arapça, Vietnamca ve Yunanca'ya çevrilmiştir.

📽️ Daha fazla video içeriği ve metrik eğitim için Youtube Kanalımızı ziyaret edin ve abone olun veya Video Portalımızı ziyaret edin.


Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:


Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.