Gerçekleşen Fiyatın Altında Ticaret

Bitcoin fiyatları, bir aydan fazla bir süredir Gerçekleşen Fiyatın altında işlem görüyor ve birçok derin ve büyük kapitülasyonun gerçekleştiğine dair birçok sinyal var. Sonuç olarak, çok sayıda sinyal, gerçek dip oluşumunun devam edebileceğini gösteriyor.

Gerçekleşen Fiyatın Altında Ticaret

Bitcoin piyasası bu hafta 18.999 dolardan konsolidasyon aralığının üst ucu olan 21.596 dolara yükselerek yukarı yönlü bir rahatlama yakaladı. Bu, ABD manşetlerindeki TÜFE enflasyonunun kırk yılın en yüksek seviyesi olan %9,1'e ulaşmasıyla hafta başında piyasalarda dalgalı bir tepkinin ardından geldi. Ayrıca, dünyanın birçok ülkesinde artan sivil huzursuzluk, yükselen enerji fiyatları ve kaynak kıtlığı gibi zorlu durumlar mevcut.

Bu bağlamda, Bitcoin ve daha geniş dijital varlık piyasası, tarihlerindeki en ağır ve en hızlı aşağı yönlü fiyatlama olaylarından birini yaşadı. Bu süreç, sistemden büyük ölçüde kaldıraç fazlasını temizledi ve Bitcoin fiyatlarını Gerçekleşen Fiyatın (BTC sahiplerinin tahmini maliyet tabanı) altına çekti.

Bu bültende, çeşitli yatırımcı grupları tarafından hem gerçekleşmemiş (tutulan coinler) hem de gerçekleşen (harcanan coinler) kayıplarının çerçevesinden mevcut Bitcoin piyasa yapısını inceleyeceğiz. Bu çalışmanın amacı, önceki ayı piyasası döngüsü diplerine kıyasla benzer derecede bir satıcı tükenmesinin olup olmadığını ölçmektir. Bu araçlar, bir vakayı ve 20 bin dolar civarında bir ayı piyasası dibi için olasılıkları şekillendirmemize destek olacaktır.


Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Zararda Yaşamak

Bu bölüme girizgah yapabilmek adına, öncelikle Gerçekleşen Değer ve Gerçekleşmemiş Değer ile ne kastedildiğini tanımlayacağız , çünkü bu kavramlar takip eden bilgilerin temelini oluşturacaktır.

 • Gerçekleşen Değer (harcanan coinler) , bir coinin elden çıkarma sırasındaki değeri ile onchainde satın alma sırasındaki değeri arasındaki farktır. Örneğin, bir yatırımcı 40 bin dolardan 0,5 BTC satın alır ve ardından bunu bir borsadan çeker. Yatırımcı daha sonra 20 bin dolardan satış için yeniden yatırır. Burada 0,5 * (20 bin dolar - 40 bin dolar) = - 10 bin dolar gerçekleşmiş zararları vardır.
 • Gerçekleşmemiş Değer (harcanmamış coinler) , bir coinin mevcut değeri ile onchainde satın alma anındaki değer arasındaki farktır. Yukarıdaki örnekte, yatırımcı hala 0,5 BTC'ye sahipse ve fiyat 21 bin dolardan işlem görüyorsa, gerçekleşmemiş 0,5 * (21 bin - 40 bin dolar) = - 9,5 bin dolar zarara sahip olacaktır.

Gerçekleşen Fiyat, en yaygın olarak tanınan Bitcoin onchain modellerinden biri olmasa da, genellikle Bitcoin arzının onchain satın alma fiyatı (maliyet temeli) olarak kabul edilir. Şu anda 21.060 $ 'lık mevcut spot fiyata karşı 22.092 $' dan işlem görüyor ve bu da ortalama Bitcoin yatırımcısını% -4.67'lik gerçekleşmemiş bir kayba sokuyor.

Aşağıdaki grafik, önceki ayı döngülerinin hepsinin nasıl dibe vurduğunu ve Gerçekleşen Fiyatın altında bir konsolidasyon aralığı oluşturduğunu göstermektedir. Gerçekleşen Fiyatın altında geçirilen süre, Mart 2020'de 7 gün ile 2015 yılında 301 gün arasında değişmektedir.Mart 2020'yi (flaş bir olay) hariç tutarsak, Gerçekleşen Fiyatın altında harcanan ortalama süre, saatte sadece 35 gün olan mevcut pazara kıyasla 197 gündür.

Gelişmiş Canlı Tablo

Piyasa fiyatı ile gerçekleşen fiyat arasındaki oranı alarak MVRV oranını vererek Bitcoin ağı içindeki toplam Gerçekleşmemiş Kar/Zararı görselleştirebiliriz.

 • Yüksek MVRV Oranları (> 1.0 🟠 ) , sistem içinde daha yüksek düzeyde gerçekleşmemiş kar tutulduğunu gösterir. Tarihsel olarak 3.0'ı aşan değerler, aşırı ısınan boğa piyasalarına işaret etti.
 • Azalan MVRV Oranları ( 🔵 ) sistemdeki karlılığın azalmasını ifade eder. Bu, hem düşen fiyatların (düşük MV) hem de yatırımcıların kar elde etmesi ve daha ucuz fiyatlarla elde edilen coinleri daha yüksek fiyatlarla (daha yüksek RV) yeni alıcılara satması nedeniyle paranın yeniden dağıtımının sonucudur. Bu mekanizmanın bir sonucu olarak (mavi renkle gösterilmiştir) Nisan ve Kasım 2021 ATH'leri arasında büyük bir düşüş eğilimi görülebilir.
 • Düşük MVRV Oranları (< 1.0, 🔴 ) , piyasa fiyatının ortalama yatırımcıların onchainde satın alma fiyatının altında olduğunu gösterir. Bu durum, geç aşama ayı piyasalarının tipik bir örneğidir ve genellikle dip oluşumu ve konsolidasyon ile ilişkilendirilir.

MVRV Oranı şu anda 0,953'te (-%4,67 gerçekleşmemiş kayıp) işlem görüyor ve bu, önceki ayı döngülerinde görülen 0,85 ortalama (-15% gerçekleşmemiş kayıp) kadar derin değil. Bu durum, dip oluşturmak için daha fazla olumsuzluk ve/veya konsolidasyon süresi gerektiği anlamına gelebilir. Bununla birlikte, bu ayı döngüsünde daha fazla yatırımcı desteğinin mevcut olduğuna da işaret edebilir.

🔔 Alarm Fikri : MVRV'nin 1.0'ın üzerine çıkması, Fiyatın Gerçekleşen Fiyatın üzerine çıktığını işaret ederek potansiyel piyasa gücünü gösterir.
Gelişmiş Canlı Tablo

Gerçekleşen Fiyata ek olarak, geç aşamadaki ayılar sırasında spot fiyatların ilgi çekici olma eğiliminde olan bir dizi destekleyici onchain fiyatlandırma modelimiz bulunmaktadır.

 • Delta Fiyatı (14,215 $, 🟤 ) 'yarı temel, yarı teknik' hibrit fiyatlandırma modelinin bir şeklidir. Gerçekleşen Fiyat ile tüm zamanların Ortalama Fiyatı arasındaki fark olarak hesaplanır. Delta fiyatı daha önce ayı piyasalarının dip fitillerini yakalamıştı.
 • Dengeli Fiyat (17.554 $, 🔴 ) , Gerçekleşen Fiyat ile Aktarılan Fiyat ( ağırlıklı coin günü zamanı ) arasındaki farkı alır. Bu, ödenen (gerçekleşen, maliyet esaslı) ve harcanan (aktarılan) arasındaki farkı yakalayan bir 'gerçeğe uygun değer' modeli olarak düşünülebilir.

Hem 2015 hem de 2018 ayı piyasasının en düşük seviyeleri, Delta Fiyatına (yeşil bölge) kadar kısa vadeli bir fitil ile belirlendi. Bununla birlikte, her iki konsolidasyon aralığı da dip oluşum sürecinin çoğunu, mavi ile gösterildiği gibi Dengeli Fiyat (düşük aralık) ve Gerçekleşen Fiyat (yüksek aralık) arasında geçirdi.

🔔 Alarm Fikri : Fiyatın 17.545$'ın altına düşmesi, Dengeli Fiyatın altında bir kırılmaya ve potansiyel piyasa zayıflığına işaret eder.
Gelişmiş Canlı Tablo

Paralar El Değiştiriyor: Gerçekleşmemiş Kayıp

Piyasa dibi oluşumu genellikle gerçekleşmemiş kar ve zararda büyük pozitif dalgalanmalara sahiptir. Bu durum, artık fiyat dalgalanmalarına daha az duyarlı olan yeni alıcılara kapitülasyon ve coinlerin yeniden dağıtılmasının bir sonucudur.

Bu nedenle, toplam USD değerini hesaplamak için yalnızca gerçekleşmemiş bir kayıp (2021-22 döngü alıcıları) tutan coinleri izole ederek başlayabiliriz. 17,6 bin ile 21,8 bin dolar arasındaki piyasa ticaretiyle, toplam Gerçekleşmemiş Zarar -165 milyar dolar ile -198 milyar dolar arasında değişti.

Kasım-ATH dönemindeki toplam gerçekleşmemiş kaybın, fiyatların 29 bin dolarda (🔵 ile gösterilmiştir) olduğu zamanlarda bile Mayıs-Temmuz 2021 dönemine kıyasla nasıl çok daha büyük olduğuna dikkat edin. Bu durum, Ağustos-Kasım rallisi sırasında ve sonrasında coinlerin yeniden dağıtımının bir sonucudur ve düşüş eğilimi gösteren MVRV ayrışmasını yaratan mekanizmanın aynısıdır.

Genel olarak, Ağustos-Kasım rallisinin, boğa piyasasının yeniden başlamasından çok bir 'ayı piyasası rahatlama' rallisine benzediğini doğruluyor.

Canlı Gelişmiş Tablo

Aşağıdaki grafik, bu toplam gerçekleşmemiş kaybı, boyuta göre normalleştirmek için mevcut piyasa değerinin bir oranı olarak göstermektedir. Burada, toplam gerçekleşmemiş kayıpların, Mart 2020'den daha büyük olan ve 2018 ayı piyasasının en düşük seviyesinden farklı olmayan piyasa değerinin yaklaşık %55'ine eşdeğer olduğunu görebiliriz.

Bu metriğin (🟢 ile gösterilen) büyük ölçüde yatay, konsolidasyon tarzı fiyat hareketi sırasındaki kademeli düşüş eğilimi, sahip karlılığının arttığının göstergesidir:

 • Coinler, kapitülasyon etkinlikleri sırasında satılır ve daha kısa vade tercihli alıcılar tarafından satın alınır.
 • Gerçekleşmemişten gerçekleşene geçişteki kayıplar
 • Böylece coinler, yeni bir sahiple yeni ve daha düşük bir maliyet esasına göre yeniden değerlenir.

Fiyatlar yükselmeye başladığında, bu yeni edinilen coinler gerçekleşmemiş bir kayıptan gerçekleşmemiş bir kara geçer ve genellikle yükseliş döngüsünü yeniden başlatır.

Canlı Gelişmiş Tablo

Toplam BTC arzını karda incelemek bu argümanı destekleyebilir. Fiyatlar 17,6 bin dolara düştüğünde, toplam 9.216 milyon BTC gerçekleşmemiş bir kayıp barındırıyordu. Ancak, 18 Haziran kapitülasyonundan, bir aylık konsolidasyondan ve 21.2 bin dolara yükselen fiyattan sonra bu hacim 7.680 milyon BTC'ye düştü.

Bu durum bizlere, 1.539 milyon BTC'nin en son 17.6.6.000 ila 21.2.2 bin dolar arasında işlem gördüğünü (maliyet temeline sahiptir) göstermektedir. Bu, dolaşımdaki arzın yaklaşık% 8'inin bu fiyat aralığında el değiştirdiğini göstermektedir.

Canlı Gelişmiş Tablo

Ayrıca, bu kez Uzun ve Kısa Vadeli Sahiplerin penceresinden, gerçekleşmemiş bir kar tutan coinleri de inceleyebiliriz. Piyasa, alım fiyatlarının çok altına düştüğü için, önceki tüm ayı piyasası düşüklerinin, karda hiçbir Kısa Vadeli Sahip'in fiilen olmadığı bir noktaya ulaştığını görebiliriz.

Güçlü bir pazar toparlanması için analistler, fiyatların konsolidasyon aralığının dışına çıkması durumunda kardaki STH hacminin hızla artıp artmadığını izleyebilir. Buna benzer bir olay, her büyük ayı piyasası tabanını (yeşil) takip etti, çünkü kapitülasyona uğrayan yatırımcılar, coinlerini daha düşük ve dolayısıyla fiyata daha az duyarlı maliyet esasıyla yeni alıcılara aktardı.

Canlı Profesyonel Tablo

Derin Kapitülasyon: Gerçekleşen Kayıplar

Bir piyasa tabanının oluşturulabilmesi için Bitcoin yatırımcılarının tipik olarak geniş kapsamlı bir kapitülasyon olayı yaşaması gerekir. Bu, kalan tüm marjin ve zorlanmış-yorulmuş satıcıları temizlemeye çalışır ve etkili bir şekilde satıcı tükenmesine neden olur.

Mayıs ve Haziran 2022, hem LUNA çöküşü sırasında hem de fiyatların 18-Haziran 2017 döngüsü ATH'sinin altına düştüğünde bu tür iki olay gördü. 30 günlük bir alt bölgede, bu olaylar 30 günlük bir pencerede sırasıyla 27.77 milyar dolar ve 35.5 milyar dolarlık toplam gerçekleşen zararı tetikledi. Gösterildiği gibi, bunlar tarihsel olarak USD bazında görülen her şeyi gölgede bırakıyor.

Canlı Gelişmiş Tablo

Aynı şey, o kadar büyük olan BTC cinsinden kayıplar için de söylenebilir ki, benzerini bulmak için BTC'nin 3 doların altında işlem gördüğü 2011 yılına bakmamız gerekiyor. LUNA çöküşü sırasında harcanan 538k BTC ve 18 Haziran'da harcanan başka bir 480k BTC ile, Mayıs ve Temmuz arasında gerçekleşen bir kayıpta kilitlenmiş şaşırtıcı bir BTC hacmi mevcut.

Canlı Profesyonel Tablo

aSOPR metriğinin yapısı da piyasa kapitülasyon olaylarıyla birçok benzerlik göstermektedir. Karlılık azaldıkça (mavi), yatırımcılar son bir kapitülasyon anı (kırmızı) gerçekleşene kadar giderek daha büyük kayıplara maruz kalmaya başlar. Pazar sonunda satıcı tükenmesine ulaşır, fiyatlar düzelmeye başlar ve yatırımcının sıkıntısı azalmaya başlar (🟢).

aSOPR'ın yeniden (ve ideal olarak 1.0'ın üzerinde) toparlanması, rekabet halindeki kapitülasyonun gerçekleştiği, birikimin devam ettiği ve piyasanın iyi bir şekilde toparlandığı yönündeki yukarıdaki gözlemleri desteklemeye yardımcı olacaktır.

🔔 Alarm Fikri : 14 günlük SMA'da 1.0'ın üzerine çıkan aSOPR, karlı harcamalara geri dönüşü ve potansiyel bir pazar toparlanmasını işaret ediyor.
Canlı Gelişmiş Tablo

Transfer hacminin kardaki oranı da önceki ayı piyasası diplerine benzer bir piyasa yapısına sahiptir. 2015 ve 2018 kapitülasyon aşamalarında, transfer hacminin %58'inden fazlası bir kayıp yaşıyordu ve aylarca süren düşüş eğiliminin ardından momentum sıkışmıştı.

Piyasa dibe vurmaya başladığında, coin hacminin daha büyük bir kısmı daha düşük bir maliyet tabanına sahipti ve harcamalara artık panik satışları ve/veya satmaya zorlanan satıcılar hakim değildi.

Şu anda transfer hacminin %54'ü zararda (karda %46), bu da 2015/18 toparlanma seviyelerine çok yakın. aSOPR'a benzer şekilde, bu metriğin yukarı doğru toparlanması, satıcının tükenmeye ulaşmış olabileceğine ve toparlanmanın devam edebileceğine dair sinyal sağlayacaktır.

🔔 Alarm Fikri : 90 günlük bir EMA'da %48'in üzerine çıkan bir Karda Yüzde Transfer Hacmi, karlılıkta bir toparlanma ve potansiyel pazar gücü sinyali verecektir.
Canlı Profesyonel Tablo

Arz Dinamikleri Üzerindeki Etkiler

Bu bölümü sonlandırmadan önce, Bitcoin'de depolanan USD servetinin çeşitli yaş gruplarına göre dağılımını gösteren Realized Cap HODL dalgalarını inceleyeceğiz. Bunu iki gruba ayırdık; 3 aylık veya daha az eski coinler (Hot Money-Sıcak Para) ve 3 aylık veya daha eski Coinler (HODLer Money).

'Sıcak Para'da tutulan toplam USD değeri bir düşüş trendinde ve şimdi %20'nin altına düştü. Bu durum iki teoriyi açıklığa kavuşturur:

 1. Eski paralar harcamalarını büyük ölçüde yavaşlattı, aksi takdirde bu genç yaş grupları ısınacak ve yükselecekti (boğa piyasalarında olduğu gibi, uzun vadeli yatırımcılar kar elde ettiğinden). Bu, yüksek HODLer inancının bir işaretidir.
 2. Uzun vadeli yatırımcılar yavaş yavaş 'Hot Coins' biriktiriyor ve onları piyasadan çekerek soğuk depoda yaşlanmalarına ve olgunlaşmalarına izin veriyor (27. hafta analizimizde görüldüğü gibi tarihsel olarak büyük borsa çıkışlarıyla ).
Canlı Gelişmiş Tablo

Son olarak, eski coinler grubunu inceleyerek, USD servetinin %80'inden fazlasının artık 3 aydan daha eski olduğu (LUNA çöküşünden önce satın alındı) ayna görüntüsünü görebiliriz. Bu eğilim, 6ay-1yıl ve 1yıl-2yıl gruplarının güçlü bir şekilde yönlendirdiği şekilde artmaya devam ediyor. Bu durum, kapitülasyonun büyük bir çoğunluğuna ve satıcıların bu 6ay-2yıl gruplarından olmasına rağmen gerçekleşiyor. ( 26. Haftada üzerinden geçtiğimiz gibi ).

Yine, bu durumlar Bitcoin pazarının satıcı tükenmesine yaklaşmasının sayısız belirleyici özelliğine sahiptir.

Canlı Gelişmiş Tablo

Sonuçlar ve Özet

Bitcoin piyasası, 2022'de aşırı kaldıracın azalması ve çok sayıda zorunlu satıcı ve tasfiye nedeniyle sert ve hızlı bir şekilde düzeltme yaşadı. Nispeten 7 aylık kısa bir dönemde BTC, bir ATH'den ayı piyasası tabanına benzeyen bir noktaya kadar işlem gördü.

Yukarıdaki anlattığımız bölümlerde, satıcı tükenme sinyallerini arayarak Urealized ve Realed Loses penceresinden mevcut piyasa yapısını araştırdık. Yukarıda incelenen hemen hemen tüm metrikler arasında ortak bir konu veya bir süre bileşeni olmamasına rağmen, geçmişteki ayı piyasasının en düşük seviyelerine benzeyen bir eğilim olduğunu gördük.

Son derece zorlu makroekonomik ve jeopolitik kargaşa zemininde, Bitcoin, yüksek inançlı HODLer'lar tarafından en yüksek yatırımcı doygunluğuna ulaşıyor ve gerçek bir dip oluşumunun devam edebileceği oldukça makul hale geliyor.


Ürün Güncelleştirmeleri

Referans olması için tüm ürün güncellemeleri ve iyileştirmeler, metrikler, verilerdeki manuel güncellemeler gibi tüm değişiklikler günlüğümüze kaydedilir.

Bizi Twitter'dan takip edebilirsiniz.

 • Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.
 • Analizler ve detaylı çalışmalar için Glassnode Forum'u ziyaret edebilirsiniz.
 • Onchain metrikleri ve grafikler için Glassnode Studio'ya göz atabilirsiniz.
 • Borsaların onchain metrikleri ve aktiviteleri hakkında otomatik bildirimler için Glassnode Alerts Twitter'ı ziyaret edebilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.