Kazanılan Güç

Bitcoin, 2023 yılında küresel olarak en iyi performans gösteren varlıklardan biri olarak liderliğini sürdürüyor. BTC sadece yılbaşından bu yana %140'ın üzerinde değer kazanmakla kalmadı, altına kıyasla iki kattan fazla değer kazandı ve dijital varlık sektörünün geri kalanına karşı hala üstün.

Kazanılan Güç

Genel Özet

 • Bitcoin, psikolojik 40 bin $ seviyesinin üzerine çıkarak yılbaşından bugüne %140'lık etkileyici bir getiri sağladı ve stabilcoin analoğu olan Altın'dan daha iyi bir performans sergiledi.
 • Önceki döngülerle karşılaştırıldığında, BTC getiri profili, toparlanma süresi ve ATH'den bu yana düşüş açısından 2015-17 ve 2018-22 döngülerine ürkütücü bir şekilde benziyor.
 • Bitcoin için böylesine etkileyici bir yılın ardından, Bitcoin yatırımcılarının büyük bir çoğunluğu, birçok ölçütün 'coşkulu yükseliş trendi' bölgesine geçmesiyle birlikte, artık yeniden karlı durumda.
📊
Bu raporda yer alan tüm grafikleri The Week On-chain Dashboard'ta görüntüleyebilirsiniz.

Bitcoin Aralık ayını 40k usd üzerinde bir değerle açarak 2023'ün varlık için ne kadar dikkat çekici olduğunu bir kez daha hatırlattı. Bu haftaki sayımızda, Bitcoin'in 2023'teki ve geçmiş döngülerdeki göreceli performansını diğer varlıklarla karşılaştıracağız. Ayrıca, yatırımcıların piyasadaki bir başka güçlü haftaya verdiği tepkiyle ilgili onchain göstergeleri ile değerlendireceğiz.

Altın da bu hafta USD karşısında 2.110$'ın üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve tüm itibari para birimleri karşısında yeni bir tarihi zirveye ulaştı. Yılın başlangıcına endekslenen BTC, hem USD hem de Altın paydalarından daha iyi performans gösterdi:

 • 🟠 BTC - USD: +141.6%
 • 🟡 BTC - Altın: +106.6%
Live Chart

Bitcoin bu yıl da dijital varlık ekosistemi içinde sürekli olarak en güçlü performansı sergilemiş, Ethereum ve daha geniş Altcoin sektörleri ise yalnızca son aylarda göreceli güçlerinde bir artış yaşamıştır. Bu sektörler için piyasa değerindeki toplam YTD büyümesi aşağıdaki gibidir.

 • 🟠 Bitcoin: +%141,6
 • 🔵 Ethereum: +79.4%
 • 🔴 Altcoinler (ETH ve Stablecoinler hariç): +62.3%
🛠️
Workbench İpucu: Bu grafik, value_at(m1, "2023-01-01") fonksiyonunu kullanarak fiyatları 1 Ocak-2023'e endeksler ve referans tarihteki fiyatı döndürür.
Live Chart

Döngünün en yüksek seviyesinden bu yana BTC için piyasa performansı da hem 2013-17 hem de 2017-21 dönemlerine çarpıcı bir şekilde benzemektedir. Burada, döngü süresini karşılaştırmak için daha iyi bir referans noktası olduğunu savunduğumuz Nisan 2021 piyasa zirvesini döngü zirvesi olarak kullandığımızı unutmayın. Bu, piyasa duyarlılığı, benimseme oranları ve yatırımcı güveninde zirvenin bu olduğuna işaret eden çok geniş bir ölçüm yelpazesine dayanmaktadır.

 • 🔴 2013-17: ATH'ye göre -%42 düşüş
 • 🔵 2017-21: ATH'den -%39 düşüş
 • ⚫ 2021-23: ATH'ye göre -%37 düşüş
🛠️
Workbench İpucu: Bu grafik, belirli bir tarih aralığında fiyatı izole etmek ve ardından izleri aynı başlangıç x koordinatına kaydırmak için alt küme ve kaydırma işlevlerinin bir kombinasyonunu kullanır.
Live Chart

Döngü performansını karşı uçtan, yani döngünün en düşük seviyesinden değerlendirirsek, 2015-18 ve 2018-22 döngüleriyle benzer karşılaştırma noktaları görürüz. BTC fiyatları Kasım 2022'deki FTX dip seviyelerinden bu yana +%146 artarak son iki döngü arasında en güçlü ~1 yıllık getiriyi sağladı. Genel performans, aynı toparlanma süresi boyunca geçmiş döngülerle çok uyumlu görünüyor.

 • 🔵 2015-18: +119%
 • 🟢 2018-22: +128%
 • ⚫ 2022-23: +146%
Live Chart

Bu yükseliş trendinin göreceli gücünü değerlendirmek için bir başka çerçeve de en son yerel en yüksek seviyeden geri çekilmelerin derinliğini ölçmektir. 2023'teki en derin düzeltme -%20,1 gibi oldukça sığ bir seviyede gerçekleşmiş ve tarihsel makro yükseliş trendleri arasında en sığ olanı olarak öne çıkmıştır.

2016-17 boğa piyasasında -%25'i aşan düzenli düzeltmeler görülürken, 2019 Temmuz-2019'daki 14 bin $'dan -%62'nin üzerinde geri çekildi. Bu durum, 2023'te 45. hafta ve 46. hafta analizlerinde ele aldığımız giderek sıkılaşan arz dinamikleriyle uyumlu bir temel talep desteği seviyesine işaret ediyor.

📊
Bitcoin ve Ethereum seçilmiş Fiyat Performans Gösterge Tablolarımızda mevcuttur.
Live Chart

Borsa İşlemlerinde Yükseliş

Etkileyici performans dönemlerinin ardından, Borsalarla ilgili işlemleri izlemek, faaliyetlerde veya sermaye akışlarında kayda değer sapmalar olup olmadığını araştırmak ihtiyatlı olacaktır. Şimdiye kadarki güçlü yıla rağmen, Borsalara fon yatıran işlemlerin sayısı son yılların en düşük seviyelerine inmeye devam ediyor ve bu da sezgisel bir gözlem oluşturuyor.

Live Chart

Ancak, önceki döngülerden farklı olarak, artık işlem sayılarını yeni bir blok alanı alıcısı bağlamında değerlendirmeliyiz: Yazıtlar. Her Bitcoin bloğunun kısıtlı bir blok alanı veri limiti olduğundan, Yazıtların daha yüksek ücretler ödediği dönemler, daha düşük ücretler ödeyen borsa yatırma işlemlerini 'fiyatlandırabilir'.

Borsa Para Yatırma işlemlerine tüm işlemlerin yüzdesi olarak bakarsak 🟠, Mayıs ayında yaklaşık %26 iken bugün sadece %10'a düştüğünü söyleyebiliriz. Bununla birlikte, Yazıtlar için ayarlama yaparsak, para yatırma işlemlerini yalnızca yazıtsız işlemlerle karşılaştırırsak 🔵, düşüşün daha mütevazı olduğunu ve yaklaşık %20 olduğunu görürüz.

Bu durum, Yazıtların şu anda Borsa ile ilgili para yatırma işlemlerinden daha yüksek bir öncelik ücreti ödemeye istekli olduğunu göstermektedir.

Live Chart

Buna onchain hacim alanından baktığımızda, Borsalara giren ve çıkan yıllık akışlarının 930 milyon $'dan 3 milyar $'ın üzerine (+%220) önemli ölçüde arttığını görebiliriz. Bu durum, yatırımcıların ticaret yapma, biriktirme, spekülasyon yapma ve hizmetleri için borsaları kullanma konusundaki artan ilgisinin altını çizmektedir.

Live Chart

Borsa hacimlerinde böylesine büyük bir artış yaşanırken, Borsalara yatırılan paraların ortalama büyüklüğünün analizinden ilginç bir gözlem ortaya çıkıyor. Bu metrik, önemsiz olmayan bir yükseliş yaşadı ve mevduat başına 30 bin $ olan önceki ATH'den sadece utangaç bir şekilde tırmandı.

Buradan, borsa mevduatlarının şu anda giderek daha büyük miktarlarda para taşıyan yatırımcıların hakimiyetinde olduğu anlaşılmaktadır. Bu durum, Ocak 2024'te önemli ETF karar tarihleri yaklaşırken kurumsal ilginin arttığının bir işareti olabilir.

Live Chart

Borsalara yapılan ve borsalardan yapılan işlemlerin sayısı nispeten düşük olsa da, giriş/çıkış hacimleri tüm zincir üstü hacmin %72,2'sinden sorumludur ve bu oran bir önceki ATH ile aynıdır. Bu durum, yatırımcılar artan boyut ve hacimde para yatırıp çektikçe, zincir üstündeki işlem hacminin önemli bir kısmının borsa faaliyetleriyle nasıl ilişkili olduğunu vurgulamaktadır.

Live Chart

Arz Kara Geçiyor

2023 rallisi, Bitcoin'in fiyatını kararlı bir şekilde iki önemli zincir üstü fiyatlandırma seviyesinin üzerine çıkardı:

 1. Ocak ayındaki Gerçekleşen Fiyat, ortalama BTC birimini kara geçirir (eski ve kayıp coinleri içerir).
 2. Ekim ayında Gerçek Piyasa Ortalama Fiyatı, ortalama aktif yatırımcıyı tekrar kara geçirdi.

Piyasanın şu anda Gerçek Piyasa Ortalama Fiyatının (31 bin $) anlamlı bir şekilde üzerinde işlem görmesiyle birlikte, Bitcoin sahiplerinin çoğu portföylerinin 2022 ayı piyasasından toparlandığını görecektir. Tarihsel olarak bu durum, daha coşkulu bir boğa piyasasına doğru olumlu bir geçişin sinyallerini vermiştir.

🕰️
Gerçek Piyasa Ortalama Fiyatı, Bitcoin onchain analitiği için yeni bir çerçeveyi kapsayan Cointime Economics raporumuzun bir parçası olarak geliştirilmiştir.
Live Chart

Uzun Vadeli Yatırımcılar açısından bakıldığında, 2023 rallisi, karda tutulan varlıklarının oranının %56'dan %84'e yükseldiğini görmüştür. Bu oran, tüm zamanların ortalama değeri olan %81,6'nın üzerine çıkmıştır.

Bu seviyenin üzerindeki önceki kırılmalar tarihsel olarak güçlü yükseliş trendine sahip piyasalara geçişle aynı hizaya gelmiştir ve yukarıdaki gözlemle örtüşmektedir.

Live Chart

Kısa Vadeli Yatırımcılar grubunun neredeyse tamamı karda olup varlıklarının %95'inden fazlası mevcut spot fiyatın altında bir maliyet tabanına sahiptir. Bu okuma, bu metrik için uzun vadeli +1 standart sapma seviyesinin üzerindedir ve yine tarihsel olarak coşkulu yükseliş trendleriyle ilişkilidir.

Live Chart

Gerçekleştirilen Marjin Karlar

Birkaç yatırımcı grubunun tekrar kara geçtiğini tespit ettiğimize göre, bir sonraki mantıklı adım bu grupların kar elde etme ve harcama yapma eğilimlerinde fark edilebilir bir değişim olup olmadığını değerlendirmektir. Bunun için, maruz kalınan ortalama kar veya zarar katsayısına ilişkin bir görünüm sağlayan SOPR metriğini kullanabiliriz.

Şu anda, birkaç SOPR varyantı 1,0'ın üzerinde işlem görüyor ve bu da ortalama harcanan coin'in birçok yatırımcı grubunun karda olduğunu gösteriyor:

 • 🟠 Daha Geniş Pazar: SOPR = 1,09 (ortalama +%9 kar)
 • 🔴 Kısa Vadeli Yatırımcılar: STH-SOPR = 1,01 (ortalama +1% kar)
 • 🔵 Uzun Vadeli Yatırımcılar: LTH-SOPR = 1,46 (ortalama +%46 kar)
🛠️
Workbench İpucu: Burada, SOPR metriğinin 3 varyantının da başabaş seviyesi olan 1.0.'ın üzerinde olduğu dönemleri vurgulamak için bir if-then koşullu ifadesi kullanıyoruz.
Live Chart

Üç SOPR varyantının da 1,0'ın üzerinde işlem gördüğü ardışık günlerin sayısını izleyerek bu içgörüyü genişletebiliriz. Mevcut ralli, bu durumun ortalama 17 günlük süreden daha uzun olan 44 gün boyunca devam ettiğini ve aynı zamanda Kasım 2021 ATH'den bu yana en uzun süre olduğunu gördü.

Genel olarak bu durum, Bitcoin sahiplerinin büyük bir çoğunluğunun karda olduğunu ve dağıtılan arzı karşılamak için yeterli talebin geldiğini göstermektedir.

Live Chart

Piyasa genelinde USD cinsinden gerçekleşen net kar 324 milyon $/gün seviyesine ulaşmış olup, bu rakam 2021 boğa piyasasının ilerleyen dönemlerinde yaşanan zirvelerin (günlük 3 milyar $'ı aşan) bir miktar altında kalmaktadır.

Bu durum, piyasa performansının güçlü olmasına ve yatırımcıların anlamlı karlar elde etmesine rağmen, bunun geç aşamadaki bir boğa piyasasından ziyade erken aşamadaki bir piyasanın sınırları içinde kaldığını göstermektedir.

Live Chart

Özet ve Sonuçlar

Bitcoin, 2023 yılında küresel olarak en iyi performans gösteren varlıklardan biri olarak liderliğini sürdürüyor. BTC yılın başından bu yana %140'ın üzerinde değer kazanmakla kalmadı, altına kıyasla iki kattan fazla değer kazandı ve dijital varlık sektörünün geri kalanı üzerinde hala bir avantaja sahip.

Böylesine güçlü bir performansla, Bitcoin sahiplerinin büyük çoğunluğu kara döndü ve küçük bir kısmı bu kazançları gerçekleştirdi. Onchain perspektifinden çeşitli ölçümler, son rallinin piyasayı 'geçiş dönemi toparlanma bölgesinden' çıkardığını ve artık 'çılgın bir boğa piyasasına' daha çok benzediğini gösteriyor.


Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.

Gösterilen borsa bakiyeleri Glassnode'un hem resmi olarak yayınlanan borsa bilgileri hem de tescilli kümeleme algoritmaları aracılığıyla toplanan kapsamlı adres etiketleri veritabanından elde edilmiştir. Borsa bakiyelerini temsil ederken en yüksek doğruluğu sağlamaya çalışsak da, özellikle borsalar resmi adreslerini açıklamaktan kaçındığında, bu rakamların her zaman bir borsanın rezervlerinin tamamını kapsamayabileceğini unutmamak önemlidir. Kullanıcıları bu ölçümleri kullanırken dikkatli ve tedbirli olmaya davet ediyoruz. Glassnode herhangi bir tutarsızlık ya da olası yanlışlıktan sorumlu tutulamaz. Borsa verilerini kullanırken lütfen Şeffaflık Bildirimimizi okuyun.


Çeviriler

Zincirde bu hafta bülteni İspanyolcaİtalyancaÇinceJaponca, Türkçe, FransızcaPortekizceFarsçaLehçeİbraniceArapçaVietnamca ve Yunanca'ya çevrilmiştir.

📽️ Daha fazla video içeriği ve metrik eğitim için Youtube Kanalımızı ziyaret edin ve abone olun veya Video Portalımızı ziyaret edin.


Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:


Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.