Hash Oranında Yeni Zirve

Küresel hisse senedi ve tahvil piyasaları zorlu bir zeminde yürümeye devam ettikçe, Bitcoin hashrate olasılıklara meydan okuyor ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıyor. Bu yazıda, madenci kapitülasyonunun bitip bitmediğini değerlendirmek için madencilik sektörünü inceliyoruz.

Hash Oranında Yeni Zirve

Küresel hisse senedi ve tahvil piyasaları, bu hafta devlet borcu ve döviz piyasalarında artan stres ile zorlu bir zeminde yürümeye devam ediyor. Özellikle dikkat çekici olan, tahvil getirilerinin yükseldiği, İngiliz sterlininin ABD Doları karşısında tüm zamanların en düşük seviyelerine düştüğü ve İngiltere Merkez Bankası'nın piyasaları yeniden canlandırmak için niceliksel gevşemeyi yeniden kurduğu Birleşik Krallık Gilt piyasasında yaşanan yer değiştirmeydi.

Bu tür aşırı uçların ortasında, Bitcoin fiyatları 19.921 ila 20.239 dolar arasında giderek daha dar bir aralıkta konsolide olarak oldukça istikrarlı kaldı. Bu tür sessiz dönemler, Bitcoin için hem Kasım 2018'deki düşüş öncesine hem de Mart 2019'daki ralli öncesine benzemektedir ve nadiren oluşur.

Ciddi fiyat düşüşlerine ve küresel makro kargaşaya rağmen, Bitcoin hashrate bu hafta tüm zamanların en yüksek seviyesine dikkat çekici bir şekilde ulaştı. En son Haziran ayında Bitcoin Madenciliği sektöründe gelişen stresi ele aldık (23. hafta ve 25. hafta analizlerinde). Bu hafta, Bitcoin'in üretim tarafını derinlemesine gözden geçireceğiz, ki bu da takip eden aylarda tarihsel olarak yapıcı olan bir sinyal olan oldukça iyi bir şekilde toparlanıyor gibi görünüyor.


Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice, Arapça ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Madencilik Rekabeti Artıyor

Ayı piyasası tüm hızıyla devam ederken, Bitcoin hash oranı saniyede 242 Exahash ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ölçek için bir benzetme yapmak gerekirse, bu, her biri saniyede yaklaşık 30 Milyar kez SHA-256 karma hesaplamasını tamamlayan dünyadaki 7.753 Milyar insanın tümüne eşdeğerdir. Bunlar olağanüstü büyük sayılardır.

Canlı Grafik

Bitcoin hash şeritleri, Ağustos ayının sonlarında bir gevşemeye başladı ve madencilik koşullarının iyileştiğinin ve hashrate'in tekrar çevrimiçi hale geldiğinin bir göstergesi oldu. İlginçtir ki, mevcut ortam henüz fiyatların toparlandığını görmedi, bu hashrate artışının sinyali, çevrimiçi hale gelen daha verimli madencilik donanımı ve / veya hash gücü ağının daha büyük bir payına sahip üstün bilançolara sahip madencilerden kaynaklanıyor.

Hemen hemen tüm tarihsel hash-ribbon gevşemeleri, takip eden aylarda daha yeşil piyasalardan önce geldi.

Canlı "Advanced" Grafik

Madencilik Nabzı, 600 saniyelik hedefe göre ortalama blok aralığını ölçerek madenci etkinliğini izlemek için başka bir araç sağlar.

  • Daha düşük değerler , blokların 600 saniyeden daha hızlı olduğunu, sinyalleme hash oranının, düzenleme zorluk ayarının yetişebileceğinden daha hızlı büyüdüğünü gösterir.
  • Daha yüksek değerler , blokların 600 saniyeden daha yavaş olduğunu ve genellikle kapitülasyon olayları gibi sektör şoklarına yanıt olarak hash hızının devre dışı kaldığını gösterir.

Maviyle gösterildiği gibi, son madenci kapitülasyonu, Mayıs ayı sonlarında başlayan ve Ağustos ayı başlarında başlayan toparlanma ile birkaç aylık bir olay oldu. Pembe ile gösterildiği gibi, önceki ayı piyasaları, hash gücünde ciddi ve hızlı düşüşlerle tipik olarak daha dramatik bir olayla sona erdi.

Bunun daha bastırılmış, ancak uzun süreli kapitülasyon olayının sadece iştah açıcı olup olmadığı veya hash gücünün daha fazla sermayeye sahip halka açık madencilik şirketleri tarafından tutulduğu için yeni bir dinamiği yansıtıp yansıtmadığı görülecektir.

Canlı "Advanced" Çalışma Tablosu

Yeni Ürün Güncellemeleri: Eylül

Eylül, Glassnode için son derece heyecan verici bir aydı ve mühendislik, veri bilimcileri ve analistlerden tüm ekibimizi yepyeni bir Ethereum Merge ve Proof-of-Stake metrikleri paketini devreye sokmak için bir araya getirdi. 8x Analiz Raporu, 16x Metrik, 19x Çalışma Tablosu ve 2x Dashboard yayınladık .

Eylül ayı Ürün Güncelleştirmelerimizi okuyabilirsiniz

Üretim Fiyatı

Hash oranı tekrar çevrimiçi olurken, Madencilik Zorluğu, Mayıs 2021'deki Büyük Madenci Göçü zirvesinden bu yana %27,9 artan yukarı yönlü harekete yeniden başladı.

Daha yüksek protokol zorluğu, ağa daha fazla hash gücü rekabeti girdikçe BTC birimi başına artan üretim maliyeti anlamına gelir. Bu, teorik olarak madencilik endüstrisinde yüksek gelir stresi yaratması gereken düşük kripto para fiyatları nedeniyle madenci gelirlerinin zaten stres altında olduğu bir zamanda meydana geliyor.

Canlı Grafik

Gerçekten de, Exahash başına kazanılan gelirin kalıcı ve uzun vadeli bir düşüş eğiliminde olduğunu ve BTC cinsinden ödülün şu anda EH başına günde 4.06 BTC ile tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğunu görebiliriz.

USD cinsinden bu, günlük EH başına 78 bin ila 88 bin ABD doları arasında gelire eşittir. Bu durum, 2020 yarılanma olayından sonra olan ve BTC fiyatlarının yaklaşık 10.000 dolar (şu anda ~ 20.0000 $) olduğu Ekim-2020 seviyelerine geri döndü. Bundan, Ekim-2020'den bu yana Zorluk ve Hashrate'deki% 66'lık bir artışın, hash başına gelirde yaklaşık bir yarılanmaya karşılık geldiğini görebiliriz.

Canlı "Advanced" Çalışma Tablosu

BTC için ağ çapındaki üretim maliyetini değerlendirmek ve tahmin etmek için çok sayıda model önerilmiştir ve bunların çoğu Zorluğu temel bir girdi parametresi olarak görmektedir. Zorluk, bir sonraki bloğu çözmek ve ödülü kazanmak için tüm engel oranlarının protokol tanımlı bir ölçüsünü etkin bir şekilde temsil eder.

Zorluk Regresyonu modeli, bunun oldukça basit bir yorumudur ve Zorluk ve Piyasa Değeri arasında bir log-log regresyonu olarak hesaplanır ve 0,944'lük son derece yüksek bir R2 katsayısına sahiptir. Bu model en son, Haziran 2022 satışlarının en düşük seviyelerinde 17.840$ civarında spot fiyatlar ile kesişti. Şu anda 18.300 dolar civarında seyrediyor ve bu haftanın piyasa dip seviyelerinin hemen altında.

Bu durum, madencilerin şiddetli bir gelir stresinin zirvesinde olduğunu gösterir.

Canlı Çalışma Tablosu

Bu hafta analist kuntah tarafından üretim maliyeti ile Zorluk ve İhraç girdi parametreleri arasında doğrusal olmayan bir ilişkiye uyan yepyeni bir değerleme çerçevesi gösterildi. Model, yalnızca en güçlü madenci bilançolarının ve operasyonlarının karlı olduğu ayı piyasalarının en altında yer alarak maksimum madenci verimliliği noktasını yakalamayı amaçlamaktadır.

Bu model 3 sonuca ulaşıyor:

  • 🔴 Son piyasa döngüsü tarihsel merkezi ve 2020-21 boğa koşusunun oluşumu etrafında yer alan 12.140$'lık Mevcut Tahmini Üretim Maliyeti. Bunun, ayı piyasası kapitülasyonlarının en düşük seviyelerine uygun bir taban fiyat modelini yansıttığını unutmayın.
  • 🟣 2024 Yarılanması Sonrası Üretim Maliyeti 24.230$ (sürekli zorluk varsayarsak).
  • 🟠 Yukarıda bahsedilen iki izin geometrik ortalaması 17.080 $, şiddetli madenci gelir stresinin en olası fiyatının bir ölçüsünü sağlar.

Zorluk Regresyon Modeline benzer şekilde, 17 bin dolar ile 18 bin dolar arasındaki fiyat aralığı, Haziran ayında madenci stresini tetikleyen bir alan olarak kesişiyor ve çok sayıda üretim maliyeti tahminiyle uyumlu.

Canlı "Advanced" Çalışma Tablosu

Madenci Kapitülasyon Riski Geçti mi?

Madenci karlılığı ve gelir stresi ile ilgili fiyat ilgi alanlarını belirledikten sonra, bu olayları tanımlamaya yardımcı olan bir dizi metriği gözden geçirebiliriz.

İlk olarak, mevcut günlük madencilik gelirini yıllık ortalamalarıyla karşılaştıran döngüsel bir osilatör olan Puell Multiple. Puell Multiple, Haziran ayında yaklaşık 0.33 olan mevcut en düşük seviyelere ulaştı ve madencilerin yıllık ortalama gelirlerinin sadece% 33'ünü kazandıklarını gösteriyor. O zamandan beri 0.63 civarına geri döndü, bu da bir dereceye kadar stres rahatlaması ve bu yeni fiyatlandırma rejimine uyum anlamına geliyor.

Önceki tüm ayı döngüleri, gerçek bir ayı piyasası düşüklüğü kurulduktan sonra kısa vadeli fiyat rahatlaması ile ilişkili olan Puell Multiple'daki düşük seviyelerden güçlü bir ralli yaşadı.

Canlı "Advanced" Metrik

Puell Multiple ve üretim maliyeti modelleri, madenci gelirlerinin baskı altında kalabileceği (böylece ek coin dağıtımını gerektiren) fiyatları tahmin ettiğimiz stres modelleridir. Bu durumu , yalnızca hash gücü piyasalarındaki gözlemlenebilir değişikliklere tepki veren Hash şeritleri veya Zorluk Ribbon Sıkıştırması gibi açık stres modellerini kullanarak destekleyebiliriz .

Aşağıdaki model, Puell Multiple'ın zımni gelir stresini, Zorluk Şeridi Sıkıştırmasının açık stres gözlemi ile birleştirir. Bu makalenin yazıldığı esnada, bu model sadece madenci kapitülasyonunun istatistiksel olarak muhtemel olduğu seviyelerden çıktı.

Bununla birlikte, önceki tüm ayı piyasalarında, bunun geçici olarak gerçekleştiği birkaç gün olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle tam onay henüz belirlenmemiştir, ancak daha sürdürülebilir bir iyileşme için izlenmesi gereken bir şeydir.

Canlı "Advanced" Çalışma Tablosu

Madenci bakiyelerinin toplam büyüklüğüne bakarsak, etiketlediğimiz madenciler tarafından tutulan yaklaşık 78.4 bin BTC'nin kaldığını görebiliriz (mevcut hashrate'in ~% 96'sını oluşturur). 'Diğer' etiketsiz madencilerin topluluğu yaklaşık 660.000 BTC'de çok daha büyüktür, ancak bu, Bitcoin'in ilk yıllarından itibaren madencilerden biriken (ve muhtemelen kaybolan kripto paraları) içerir.

Bu, gelir stresi altında kalabilecek madenciler tarafından tutulan yaklaşık 78.4 bin BTC ile riskin bir göstergesini sağlar.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

Analizimizin sonlarına yaklaşırken, hazine bakiyeleri üzerindeki etkileri görmek için madencilerin gerçek coin dağıtım modellerine bakıyoruz. Aşağıdaki grafik, madenci cüzdanlarındaki 30 günlük değişimdir ve dağıtım yavaşlamış olsa da, ayda yaklaşık 4,5 bin BTC seviyesinde kalmaktadır. Ancak bu, Eylül ayının başındaki zirveden bu yana %50'lik bir düşüş.

Canlı "Professional" Grafik

Bununla birlikte, daha detaya inersek, cari harcamaların büyük çoğunluğunun Poolin ile ilişkili madencilerden kaynaklandığını tespit edebiliriz. Aşağıdaki turuncu eğri, tüm madencilerin 30 günlük değişimini gösterirken, mavi eğri Poolin'e özgüdür ve neredeyse tüm harcamaların bu grupla ilişkili olduğunu gösterir.

Canlı "Professional" Çalışma Tablosu

Poolin, çok yakın zamana kadar sektördeki en büyük madencilik havuzlarından biriydi ve 2020 başlarında hash oranının %15'inden fazlasını ve Eylül başında %12'sini oluşturuyordu. Poolin'in 'likidite sorunları' yaşadığına dair bir duyurudan sonra , havuza yönelik tahmini hash gücü düştü ve bugün hashpower ağının sadece %3,7'sini temsil ediyor.

O sırada yayınlanan bir Market Pulse raporunda , belirli bir madencilik havuzunun hash oranını tahmin etmek için Glassnode araçlarının nasıl kullanılacağını gösterdik. Metodoloji, toplama göre blok ödül gelirindeki payını bir vekil olarak kullanır ve madencilerin sıkıntı zamanlarında hash oranını ne kadar hızlı yönlendirebileceğini görselleştirmemizi sağlar.

Canlı "Advanced" Çalışma Tablosu

Özet ve sonuçlar

Geleneksel piyasalardaki küresel kaosun ortasında, Bitcoin fiyatları 18.000 ila 20.000 dolar arasındaki çok aylık bir konsolidasyonda oldukça istikrarlı kalmaya devam ediyor. BTC fiyatlarının uzun süre bu kadar sabit kalması son derece nadirdir, bu da ufukta volatilite olasılıklarının arttığını göstermektedir.

Bitcoin madenciliği hashrate'i bu hafta tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı ve madenci gelirlerinin son kapitülasyondan yeni yeni kurtulduğu bir zamanda BTC için üretim maliyetini artırdı. Çok sayıda modelle, BTC üretiminin ortalama maliyetinin mevcut fiyatların hemen altında kaldığını tahmin ediyoruz, böylece herhangi bir önemli fiyat düşüşü, zımni bir gelir stresini şiddetli ve açık strese dönüştürebilir.

Bu risk, ikinci aşama madenci kapitülasyonu olarak ortaya çıkabilir ve yaklaşık 78.4 bin BTC hala madenci hazinelerinde tutulmaktadır. Bu tam miktarın dağıtılması pek te olası değildir, ancak eldeki potansiyel riskler hakkında bir üst sınır göstergesi sağlar.


Çeviriler

Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.