Yaklaşan Arz Keşfi

Bitcoin yatırımcıları, sabır ve inançlarının karşılığını aldılar; BTC fiyatı 50 bin doların üzerine çıkarak son yılların en yüksek seviyelerine ulaştı. Zararına tutulan arz miktarı da hızla azalıyor, yalnızca %13'ü bu kategoriye giriyor.

Yaklaşan Arz Keşfi

Bitcoin yatırımcıları, sabır ve inançlarının karşılığını aldılar; BTC fiyatı 50 bin doların üzerine çıkarak son yılların en yüksek seviyelerine ulaştı. Zararına tutulan arz miktarı da hızla azalıyor, yalnızca %13'ü bu kategoriye giriyor.

Yönetici Özeti

  • Uzun vadede elinde BTC tutanlar, arzları Kasım 2023'te zirveye ulaştığından beri yaklaşık 300k BTC harcadı. Bunların yarısından biraz fazlası GBTC çıkış hacimlerini yansıtıyor.
  • Piyasanın 50 bin doların üzerinde son yılların en yüksek seviyelerinde işlem görmesiyle birlikte, zararda tutulan arz hacmi azalıyor ve küresel toplamın yalnızca %13'üne ulaşıyor.
  • Ocak-Şubat aylarındaki ETF haberi sonrası satış düzeltmesi, Kısa vadede BTC tutanların gözünden bakıldığında klasik bir 'boğa piyasası düzeltmesinin' birçok özelliğinı taşıyor

💡 Bu raporda yer alan tüm grafikleri  The Week On-chain Dashboard.

 Azalan Arz

 Bitcoin yatırımcıları, BTC piyasasının $50.2k yeni çok yıllık zirvelere ulaşmasıyla güçlü ve pozitif bir yılın tadını çıkarıyor ve YTD getirisini +%18.5'e taşıyor. 2021'de yalnızca 141 gün, günlük kapanış fiyatının $50.2k'dan yüksek olduğunu gördü, bu da Bitcoin tarihinin yalnızca %2.84'ünü temsil ediyor.

Bitcoin ayrıca son 12 ayda +%130 ve Kasım 2022 düşük seviyelerinden beri +%207 artışla şimdi ATH'sinden yalnızca %-28.6 aşağıda işlem görüyor. Piyasa 2021 zirvelerine daha da yaklaştıkça, bu seviyenin üzerinde maliyeti olan BTC arzı giderek azalıyor.

Bu durum, piyasayı yatırımcıların büyük çoğunluğunun elindeki BTC’nin kârda olduğu bir aşamaya yaklaştırıyor. Bu aşamada uzun vadeli yatırımcılar elindeki BTC’lerı satmaya başlıyor.

Piyasa ocak ayındaki spot ETF onayları öncesinde spekülasyonlarda önemli bir artış görüldü. Buna karşılık olarak, birçok Uzun Vadeli Yatırımcı (LTH) kar elde etmek ya da belki de varlıklarını yeni ETF ürünlerinden birinde yeniden dengelemek için coinlerini elden çıkardı.

 Toplamda, LTH Arz bakiyesi, metriğin geçen yıl Kasım ayında zirveye ulaşmasından bu yana (14,996 milyon BTC'de) yaklaşık 299,5 bin BTC azaldı.

 Bununla birlikte, 2021 yılı boyunca 661 binin üzerinde BTC akışı gören ve elde tutulan arzı 'Uzun Vadeli Yatırımcı' statüsünde sınıflandıran GBTC ürününü de dikkate almalıyız. GBTC'nin yaklaşık 151,5 bin BTC değerinde çıkış yaşadığı göz önünde bulundurulduğunda, bu durum geriye kalan 148 bin BTC değerindeki LTH Arzının LTH yatırımcılarının coinlerini harcamasına bağlanabileceği anlamına gelmektedir. Bu durum, LTH'lerin piyasa ATH fiyatına yaklaştıkça satışa başlama eğiliminde olduğunu gösteren önceki araştırmamızla uyumludur.

Live Chart

 Arz Keşfi

 Piyasa yükseldikçe, BTC'nin büyük çoğunluğu artık kârlı bir duruma geçti. Aslında, toplam arzın yalnızca %13'ü 48 bin doların üzerinde satın alınmış ve bu nedenle zarar durumunda tutulmaktadır.

 Aşağıdaki grafik, BTC arzının satın alındığı maliyet bazında bir dağılımını göstermektedir. Coinlerin büyük çoğunluğunun (%87) 48 bin doların altında satın alındığını ve 40 bin ila 45 bin dolar arasında yer alan çok büyük bir Kısa Vadeli Yatırımcı (STH) grubu olduğunu görebiliyoruz. Uzun Vadeli Yatırımcılar, 2021'de yukarıda bahsedilen 141 işlem günündeki alıcıların çoğunluğunu oluşturarak, kayıpta tutulan bu arzın %13'ünde ağırlıktadır .

GN Engine Room

Toplamda, zararda tutulan LTH Arzının şu anda 777.8k BTC olduğunu ve fiyatlar yükseldikçe azalarak sıfıra doğru yaklaştığını görebiliriz. Dolayısıyla, toplam LTH arzının yalnızca %6.5'i zararda tutulmaktadır.

 LTH grubunun benzer bir coin hacmini zararla tuttuğu önceki durumlar, erken boğa piyasası koşullarıyla (2019 bir istisna olarak tartışılabilir) eşleşiyor.

Live Chart

Bunu görselleştirmenin bir başka yolu da LTH'lerin zararda tuttuğu tüm arzın oranıdır. Ayı piyasalarının dibinde, LTH'ler gerçekleşmemiş kayıpların çoğunu taşıma eğilimindedir, çünkü spekülatörler piyasadan atılır ve nihai kapitülasyon, coin sahipliğinin yüksek inanç sahiplerine büyük ölçüde aktarılmasıyla sonuçlanır.

Buna karşın, bir boğa piyasasının ilk aşamalarında, yükselen piyasa yükselip tüm LTH arzını kâra geçirdikçe bu metrik sürekli olarak daha düşük seviyelere ulaşma eğilimindedir. Bu metrik şimdiye kadar benzer bir modeli takip ediyor gibi görünüyor, son $38K düzeltmesi sırasında kısa bir süre için %60'ın altına düştü

📊İlgili dashboard: The Percent Supply in Profit/Loss dashboard piyasa karlılığını takip etmek için kullanılabilecek çeşitli metrikler bulundurmaktadır.

Live Chart

Kısa Vadeli Sıfırlama

Kısa Vadeli Yatırımcı (STH) grubu için, ETF'ler piyasaya sürüldükten sonra yaşanan 'haber sat' düzeltmesi birkaç metriğin sağlıklı bir şekilde sıfırlanmasıyla sonuçlandı.

İlk olarak, kârdaki STH arzının yüzdesinin ~%100'lük zirvesinden tüm zamanların ortalaması olan %57,5'e gerilediğini görebiliriz. Bu, tüm STH arzının neredeyse yarısının fiyatlarının satın alma fiyatlarının altına düştüğü ve sağlıklı bir düzeltme yapıldığı anlamına geliyor. Tarihsel olarak bu durum, piyasa makro ölçekli bir yükseliş trendi içindeyken yerel diplerin oluşmasıyla ilişkili olma eğilimindedir.

Live Chart

Bir sonraki grafikte, STH Arzının kârda (turuncu) ve zararda (kırmızı) tutulan hacmini kırılımlı olarak görebiliriz. Bu, yüksek risk dönemlerini, olağan düzeltmelerden ve geri çekilmelerden ayırt etmemize ve görselleştirmemize yardımcı olur.

  • Olağan Düzeltme Koşulları  -  Zarardaki STH Arzı arttığında, ancak varlıklarının ~%60'ını aşmadığında. Bu, yeni yatırımcıların bir kısmının elverişsiz bir maliyet tabanı ile kapana kısıldığını, ancak daha düşük fiyatlardan coin satın alan ve hala elinde tutan birçok kişi tarafından dengelendiğini göstermektedir.
  • Yüksek Risk Koşulları  - STH Arzının Zararda olduğu miktar dramatik bir şekilde arttığında, genellikle toplamının büyük bir çoğunluğuna ulaştığında, bu 'ağırlıklı olarak üst kısımda' bir piyasa olduğunu gösterir.Birçok yatırımcı şimdi avantajlı olmayan bir maliyet fiyatıyla sıkışıp kalmıştır.

Bu metriğe göre, ETF'nin 'haberleri sat' düzeltmesi, olağan bir düzeltme ile daha uyumlu özelliklere sahip görünmektedir.

Live Chart

Son olarak, Kısa Vadeli Yatırımcıların (STH) karda ve zararda olduğu oranı alırsak, başabaş seviyesi olan 1'in (50:50 Kâr/Zarar bölüşümü) yüksek doğrulukla yeniden test edildiğini tespit edebiliriz. Sağlam ve dirençli yükseliş trendleri sırasında, bu dengeli STH arz kârlılığı noktaları genellikle destek oluşturma eğilimindedir.

Analistler, bu seviyenin altında yaşanan derin düşüşleri ve özellikle bu seviyenin dirence dönüştüğü noktaları takip edebilir, bu durum daha yüksek risk koşullarının devrede olduğunu gösterir.

Live Chart

Özet ve Sonuçlar

 Uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları sabırlarının ve inançlarının karşılığını hem 2023 hem de bugüne kadarki yılın son derece olumlu olmasıyla aldı. BTC fiyatları hala ATH'lerinin %28 altında olsa da, zararına tutulan arz miktarı hızla azalıyor ve sadece %13'ü bu kategoriye giriyor.

 GBTC davranışını hesaba katarsak, Uzun Vadeli Yatırımcıların geçen yılın Kasım ayından bu yana yaklaşık 148 bin BTC işlemi gerçekleştirdiğini görüyoruz. Bu durum, bazı coinlerin harcanması ve kâr elde etme eğiliminin artmaya başlamasıyla birlikte yatırımcı davranışlarında bir geçiş yaşanabileceğine işaret ediyor.


Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.

Gösterilen borsa bakiyeleri Glassnode'un hem resmi olarak yayınlanan borsa bilgileri hem de tescilli kümeleme algoritmaları aracılığıyla toplanan kapsamlı adres etiketleri veritabanından elde edilmiştir. Borsa bakiyelerini temsil ederken en yüksek doğruluğu sağlamaya çalışsak da, özellikle borsalar resmi adreslerini açıklamaktan kaçındığında, bu rakamların her zaman bir borsanın rezervlerinin tamamını kapsamayabileceğini unutmamak önemlidir. Kullanıcıları bu ölçümleri kullanırken dikkatli ve tedbirli olmaya davet ediyoruz. Glassnode herhangi bir tutarsızlık ya da olası yanlışlıktan sorumlu tutulamaz. Borsa verilerini kullanırken lütfen Şeffaflık Bildirimimizi okuyun.


Çeviriler

Zincirde bu hafta bülteni İspanyolcaİtalyancaÇinceJaponca, Türkçe, FransızcaPortekizceFarsçaLehçeİbraniceArapçaVietnamca ve Yunanca'ya çevrilmiştir.

📽️ Daha fazla video içeriği ve metrik eğitim için Youtube Kanalımızı ziyaret edin ve abone olun veya Video Portalımızı ziyaret edin.


Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:


Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.