Kâr Almak

Bitcoin fiyatı 73 bin $'lık yeni ATH'den -%15,4 oranında geri çekilerek 61 bin $'a kadar düştü. Bu, önceki 2018-21 döngüsüyle uyumludur.Göstergeler, 2,6 milyar doların üzerinde kâr alma işlemlerini gösteriyor.Genel Bitcoin piyasası, önceki ATH kırılmalarıyla çeşitli benzerliklere sahiptir.

Kâr Almak

Executive Summary

  • Bitcoin fiyatı 73 bin $'lık yeni ATH'den -%15,4 oranında geri çekilerek 61 bin $'a kadar düştü. Bu fiyat hareketi, önceki 2018-21 döngüsüyle oldukça uyumludur.
  • Zincir üzerindeki çeşitli göstergeler, piyasa dirence ulaştığında 2,6 milyar doların üzerinde gerçekleşen kâr ile kâr alma işlemlerinde bir artışa işaret etti.
  • Genel Bitcoin piyasası, özellikle Uzun Vadeli Yatırımcı grubunun satış baskısı yönüyle, önceki ATH kırılmalarıyla çeşitli benzerliklere sahiptir.
💡
Bu yazıdaki tüm grafiklere ulaşmak için: The Week On-chain Dashboard.

Bitcoin piyasası son iki haftadaki güçlü yükseliş trendinden bir nefes aldı ve düzeltme yaparak 61 bin doların üzerinde konsolide oldu. BTC fiyatları, 13 Mart'ta ulaştığı 73,1 bin $'lık yeni ATH'den -%15,4 geri çekildi ve 70 bin $'a geri dönmeden önce 20 Mart'ta 61,8 bin $'lık yerel düşük seviyeye geriledi.

Nisan 2021 ATH'den (ayı piyasası algısının başladığını düşündüğümüz yer) bu yana fiyat performansını (siyah) endekslersek, önceki döngüyle (mavi) dikkate değer bir benzerlik görebiliriz. Hem süre hem de Nisan 2021 zirvesine olan mesafe açısından piyasa, 2018-21 döngüsüne kıyasla Aralık 2020 ile neredeyse aynı noktada bulunuyor.

Güncel Grafik

Geçen haftaki video raporumuzda, Bitcoin piyasasının Gerçekleşmemiş kar bağlamında istatistiksel olarak anlamlı birkaç seviyeye nasıl ulaştığını incelemiştik. MVRV ve AVIV Oranı gibi ölçütler uzun vadeli ortalamalarından +1 standart sapmaya ulaştı.

Geçmişte görülen benzer durumlarda, piyasanın belli bir dirençle karşılaştığı ve bazı yatırımcıların kârlarını realize etmeye başladığı görülmüştür.

Canlı Grafik

Fiyatlar ATH'den son zamanların en düşük seviyesi olan 61,2 bin $'a kadar düşerken, toplam 2,0 milyon BTC 'kârda' durumundan 'zararda' durumuna geçti. Bu, daha pahalıya satın alınan coinlerin hacmine dair bir gösterge sağlamaktadır.

Piyasa 66,5 bin $'a geri döndüğünde, yaklaşık 1,0 milyon coin 'kârlı' duruma geri döndü. Bu iki gözlemden yola çıkarak şunu söyleyebiliriz:

  • Yaklaşık 1,0 milyon BTC'nin maliyeti 61,2 bin ila 66,5 bin dolar arasındadır.
  • Yaklaşık 1,0 milyon BTC, 66,5 bin $ ile 73,2 bin $'lık ATH arasında bir maliyete sahiptir.

Bu, 2022'nin en düşük seviyelerinden bu yana geri çekilmeler sırasında karşılaşılan büyük 'arz kümelerinden' biridir ve son aylarda zincir üzerindeki coin hacimlerinde bir hızlanma olduğunu göstermektedir.

💡
İlgili Dashboard: Kâr/zarardaki arz yüzdesiyle ilgili çeşitli metrikler ve grafikler bu gösterge tablosunda görülebilir.

Canlı Grafik

Kazancı Realize Etmek

Şu anda 61,2 bin $'ın üzerinde bir maliyete sahip olan bu 2,0 milyon BTC'nin büyük bir kısmı yakın zamanda el değiştirmiş ve önceki sahibi bunları kârını realize etmek için satmıştır. Aşağıdaki grafik, bu gerçekleşen kâr davranışını tanımlayan SOPR metriği için bir dizi varyant sunmaktadır.

SOPR, dikkate alınan grup tarafından realize edilen ortalama gerçekleşmiş kar/zarar katsayısını tanımlar ve MVRV'nin (ortalama gerçekleşmemiş kar/zararı ölçen 'harcanmamış') 'harcanmış' kardeşidir. Dört varyant da göreceli olarak en yüksek seviyelere ulaşmış olup, Entity-Adjusted varyantımız 2021 boğa piyasasının zirvesinde görülen seviyelere yaklaşmaktadır.

Bu durum, piyasanın spot piyasalarda kâr alma hacmini ve büyüklüğünü hızlandırdığına işaret ediyor.

Canlı Grafik

Piyasa 73,2 bin $ ATH'ye ulaştığında, zincir içi harcamalar yoluyla 2,6 milyar $'ın üzerinde Gerçekleşen kâr elde edildi. Bu kâr alımının yaklaşık %40'ı, GBTC Trust'tan elden çıkaran yatırımcıları da içeren Uzun Vadeli, Yatırımcı grubuna atfedilebilir.

Geriye kalan 1,56 milyar $'lık Gerçekleşmiş kâr, tüccarların akan likidite ve piyasa momentumundan faydalanmasıyla Kısa Vadeli Yatırımcılar tarafından elde edildi. Her iki kategori tarafından elde edilen gerçekleşmiş kâr, 2021 boğa piyasası zirvesine benzer bir büyüklüğe ulaştı.

Canlı Grafik

Uzun Vadeli Yatırımcıların hakimiyetinin tüm kâr alma olaylarına oranla arttığını da görebiliyoruz. Bu durum, piyasa yeni ATH'lere ulaştıkça LTH satışlarında bir artış olduğunu belirttiğimiz önceki raporumuzla (WoC-11) uyumludur.

Bu davranış biçimi, önceki bir raporda belgelediğimiz önceki tüm Bitcoin döngülerinin tipik bir örneğidir; Akıllı Parayı Takip Etmek Buradan hareketle analistler, ileriye dönük satış tarafı arz baskısının büyüklüğünü değerlendirirken LTH'leri giderek daha önemli bir grup olarak görmeye başlayabilirler.

Canlı Grafik

Son olarak, arz kümelerini zaman içinde ve coin yaşına göre çizen biraz çekici bir grafiğe başvurabiliriz. 'Kırmızı sıcak arza' doğru belirgin bir geçişi katalize eden yeni bir ATH fiyatına önceki kırılmaları mavi renkle gösterdik.

Bu daha sıcak renkler, eski arzın büyük bir kısmının işlem görmeye, el değiştirmeye ve mevcut spot fiyata kadar yeniden değerlenmeye başladığını göstermektedir. Bu durumun, önceki Bitcoin boğa piyasalarının 'Coşku Aşaması'nı karakterize etme eğiliminde olduğunu ve şu ana kadar çok benzer modellerin ortaya çıktığını görebiliriz.

Buradan, daha yüksek fiyatların daha fazla atıl arzı aktif hale getirme eğiliminde olduğu ve eski likit olmayan arzı tekrar likit dolaşıma soktuğu sonucuna varabiliriz. Bu, uzun vadeli yatırımcıların arzı kâr amacıyla elden çıkardığı ve yeni gelen talep dalgalarını karşıladığı bir servet transferi olayını yansıtmaktadır.

Canlı Grafik

Özet ve Sonuçlar

Bitcoin piyasası 73 bin $'ın üzerinde yeni bir ATH'ye yükseldi ve Uzun Vadeli Yatırımcılar grubunun kâr elde etme işlemlerinde bir artışı tetikledi. Piyasada şu anda günde 2,6 milyar doların üzerinde gerçekleşen kâr görülüyor ve bu da birçok yatırımcının kâr almaya başladığını gösteriyor. Ancak bu alışılmadık bir piyasa davranışı değildir ve önceki tüm ATH kırılmaları sırasında gözlemlenen piyasa modelleriyle çok yakından uyumludur.


Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.

Gösterilen borsa bakiyeleri Glassnode'un hem resmi olarak yayınlanan borsa bilgileri hem de tescilli kümeleme algoritmaları aracılığıyla toplanan kapsamlı adres etiketleri veritabanından elde edilmiştir. Borsa bakiyelerini temsil ederken en yüksek doğruluğu sağlamaya çalışsak da, özellikle borsalar resmi adreslerini açıklamaktan kaçındığında, bu rakamların her zaman bir borsanın rezervlerinin tamamını kapsamayabileceğini unutmamak önemlidir. Kullanıcıları bu ölçümleri kullanırken dikkatli ve tedbirli olmaya davet ediyoruz. Glassnode herhangi bir tutarsızlık ya da olası yanlışlıktan sorumlu tutulamaz. Borsa verilerini kullanırken lütfen Şeffaflık Bildirimimizi okuyun.


Çeviriler

Zincirde bu hafta bülteni İspanyolcaİtalyancaÇinceJaponca, Türkçe, FransızcaPortekizceFarsçaLehçeİbraniceArapçaVietnamca ve Yunanca'ya çevrilmiştir.

📽️ Daha fazla video içeriği ve metrik eğitim için Youtube Kanalımızı ziyaret edin ve abone olun veya Video Portalımızı ziyaret edin.


Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:


Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.