Boğa ve Ayı Senaryosu

Bitcoin piyasalarının oynaklığı tarihi düşük seviyelere sıkıştıkça, Bitcoin için hem boğa hem de ayı durumunu sunuyoruz. Bir madencinin kaldıraç kaybı, onchain zayıf aktivite, borsaların sürekli olarak boşaltılması ve sarsılmaz HODLer inancının 1,5 milyar dolarlık düşüşünü ele alıyoruz.

Boğa ve Ayı Senaryosu

Bitcoin piyasalarının volatilitesi, inanılmaz derecede küçük bir aralıkta işlem görerek (869 $) bir stablecoin'inkine benzer hale geldi. Haftanın en düşük seviyesi olan 18.793$ ile en yüksek seviyesi olan 19.662$'dan sadece %4.6'lık bir fark ayırıyor.

Geçen haftalarda haber bülteninde ele alındığı gibi, Bitcoin için son derece düşük volatilite dönemleri çok nadirdir ve hem daha yüksek hem de daha düşük, aşırı güçle kırılım yaşanan tarihsel örnekler vardır. Bu nedenle, bu hafta bülteninde, aşağıdaki konuları kapsayan, öncelikle onchain perspektifinden hem Boğa hem de Ayı senaryosunu ortaya koyacağız:

  • Onchain aktivite ve ağın kullanımı, sürekli olarak zayıf kalır ve bu da ağ etkisi genişlemesinin cansız olduğunu gösterir.
  • Hazinelerde tutulan 78,2 bin BTC risk altındayken madenciler ciddi bir stresin eşiğinde.
  • Borsa BTC bakiyeleri boşalmaya devam ederken, stabilcoin satın alma gücünde ayda 3 milyar doların fazlası akıyor.
  • HODLer grubu, tüm zamanların en yüksek coin sahipliğine ulaştı ve kripto paraları piyasaya geri salmayı kararlı bir şekilde reddediyor.

Çeviriler

Bu hafta On-chain bülteni İspanyolca, İtalyanca, Çince, Japonca, Türkçe, Fransızca, Portekizce, Farsça, Lehçe, İbranice, Arapça, Vietnamca ve Yunanca'ya çevrilmektedir.

Onchain Haftalık Pano

Haftalık Onchain Haber Bülteni, burada bulunan tüm özellikli çizelgeleri içeren canlı bir panoya sahiptir. Bu gösterge tablosu ve kapsadığı tüm metrikler, her hafta Salı günleri yayınlanan Video Raporumuzda daha ayrıntılı olarak incelenmektedir. Youtube Kanalımızı ziyaret ederek abone olabilir, daha fazla video içeriği ve metrik eğitimi için Video Portalımızı ziyaret edebilirsiniz.


🐻 Ayılar İçin Bir Senaryo

Evde Kimse Yok

Onchain aktivite, ağ kullanımını ölçmek ve modellemek için güçlü bir araç takımıdır. Bunun basit yorumu ise, ağ etkilerinin yapıcı olduğu ve bu nedenle Bitcoin kullanıcı etkinliğinde sürekli ve pozitif bir ivmenin varlık için yapıcı olduğu yönündedir.

Aşağıdaki tablo, kısa vadeli (aylık 🔴) ile uzun vadeli (yıllık 🔵) hareketli ortalamayı karşılaştırarak yeni onchain adreslerin momentumunu değerlendirir. Kasım 2018'de görülebileceği gibi, aylık ortalamanın pozitif ivme elde edememesi, 6 bin dolardan 3,2 bin dolara bir satışın habercisiydi. Tersine, Ocak 2019, piyasaları 4 bin dolardan 14 bin dolara iten yeni bir faaliyet patlamasını temsil etti.

Yeni Cüzdan İvmesi başka bir yükselişin zirvesinde, ancak henüz ikna edici bir 2019 gücü patlaması göstermiyor. Son haftalarda hafif bir kıvrılma ile bu, şu anda cansız bir yeni talep akışı olduğunu gösteriyor.


🔔 Uyarı Fikri : 410k'nın üzerine çıkan yeni Adresler(30D-SMA) , momentumda bir iyileşme ve potansiyel bir pazar toparlanmasının erken bir sinyali olacaktır.

Canlı "Advanced" Grafik

Bakiyesi sıfır olmayan adreslerin büyüme hızı da 2018 Kasım dönemine benzer şekilde Ağustos ayından itibaren durağanlaştı. Bu, günde yaklaşık 400 bin Yeni Adres olmasına rağmen, tüm bakiyelerinin boşaltılmakta olduğunu gösteriyor.


🔔 Uyarı Fikri : Sıfır Olmayan Bakiye Adres Sayısının 42,6 milyonun altına, cüzdanlarda önemli bir tasfiyenin başladığının sinyalini verir ve dağıtım ve piyasa zayıflığına işaret edebilir.

Canlı "Advanced" Grafik

Transfer hacmi (USD) de bu döngünün en düşük seviyelerine doğru çöktü ve 19.2 milyar $ / gün'e düştü. Bu şimdi Aralık 2017'de görülen transfer hacmi zirvesinin altındadır ve Mayıs-Temmuz 2021'deki en düşük seviyelerden sadece marjin olarak daha yüksektir.

Bu, Bitcoin ağında önemli derecede ilgisizlik olduğunu gösterir; son derece sessiz onchain aktivite, ağ kullanımı, dikkat ve kullanıcı tabanı büyümesi hakkında cansız bir okuma olduğunu gösterir.

Onchain çok sessiz.


🔔 Uyarı Fikri : Değişiklik Ayarlı Aktarım Hacmi (7D-EMA) 18 milyar doların altına düşerek , ağ yerleşim hacminde kayda değer bir düşüşe işaret eder ve daha fazla pazar zayıflığına işaret edebilir.

Canlı "Advanced" Grafik

Bununla birlikte, mempool'da gözlemlenebilen yeni bir karakter değişikliği dikkat çekicidir. Düğümlerimize mempool'a çarpan işlemlerde aktarılan kripto paraların hacmi, Eylül ayından bu yana sürekli bir patlama gördü.

Canlı "Advanced" Grafik

Aynı şey, ödenen ortalama ücret oranında çok mütevazı bir artışla gönderilen işlem sayısında da görülebilir. Çok erken ve doğası gereği kısa vadeli olsa da, bu yıllık ortalamaya yaklaşan Yeni Adres Momentumu ile uyumludur.

Bu metrikler, gerçek bir piyasa toparlanma olasılığını artırmak için bir yükseliş trendinin oluşturulmasını ve sürdürülmesini gerektirse de, değişen bir gelgitin potansiyel bir görünümünü sağlar. Bunların sadece geçici olaylar olduğu ortaya çıktığında, yukarıda açıklanan makro olumsuz eğilimlerin hakim olma olasılığı daha yüksektir.

Canlı "Advanced" Grafik

Kaos Ortamında Madenciler

Madencilik endüstrisi son zamanlarda spot ışıklar altındaydı, hashrate ve zorluk tüm zamanların en yüksek seviyelerine geldi. (40. Hafta Analizde ele alındı). Bu, hash başına madenci gelirlerinin tüm zamanların en düşük seviyelerine düşmesine rağmen, BTC üretiminin maliyetini artırmaya çalışıyor.

Zorluk Regresyon Modeli, tahmini ortalama bir üretim maliyetidir ve yazma sırasındaki 19.3k dolarlık spot fiyatla çakışmaktadır. Düşüş eğilimi en son 2018'in ortalarında görüldü ve kısa bir süre sonra büyük bir madencilik endüstrisi kapitülasyonu yaşandı ve birkaç ay boyunca devam etti.

Canlı "Advanced" Grafik

Gerçekten de, madencilik Hash Fiyatı bu hafta tüm zamanların en düşük seviyelerine ulaştı ve madenciler uygulanan Exahash başına sadece 66.5.5 bin $ / gün kazandılar. Hash Fiyatının şu anda 2020 sonrası yarılanma düşüklerinin altına düşmesiyle, kripto para fiyatlarının ~ 2x olmasına rağmen, bu, hashrate rekabetindeki son artışın ne kadar aşırı hale geldiğini gösteriyor.

Canlı "Advanced" Grafik

Madencilerin hazinelerini dağıtma riskini ölçmek için, önce Bitcoin madencilerinin etiket kapsamını gösteren bir metriğe başvurmamız gerekiyor. Burada, hash hızının bir proxy ölçümü olarak Madenci Blok Sübvansiyonunu kullanıyoruz. Varsayım, blok sübvansiyonunun %10'unu kazanan herhangi bir etiketli madencinin blokların %10'unu kazandığı ve dolayısıyla muhtemelen hash oranının %10'una sahip olduğudur.

Mart 2020 sonrası dönemde, etiketli madenciler 🔴 ağ hash gücünün %95'inden fazlasını kapsıyor (özellikle Mayıs 2021 Çin'den Büyük Göç'ten bu yana). 'Diğer' 🟡 olarak etiketlenen bilinmeyen madenciler, kalan < %5'i oluşturur.

Bu nedenle, madenci hazinelerinde risk altındaki coin hacmine ilişkin bir gösterge sağlamak için Patoshi ve 'Diğer' hariç tüm madencilerin elindeki bakiyeyi makul bir şekilde değerlendirebiliriz.

Canlı "Advanced" Grafik

Aşağıdaki grafik, madenci bakiyelerinin 2019'dan bu yana 10 kat arttığını ve bugün toplam 78.2 bin BTC'nin tutulduğunu gösteriyor. Bu, giderek daha sıkıntılı bir endüstri için önemsiz olmayan bir çıkış olan 19.3 bin dolarlık bir fiyatla 1.509 milyar dolar değerinde.

Bunun büyük çoğunluğu BinancePool, Poolin, Lubian ve F2Pool ile ilişkili madenciler tarafından tutuluyor. Hepsi 2022'de bakiyelerinde bir durgunluk gördü, bu da 40 bin doların altındaki fiyatların gelir stresi yarattığını ve davranışsal bir değişimi motive ettiğini gösteriyor.

Canlı "Professional" Grafik

Genel olarak, onchain aktivite ve ağ katılımı ile ölçüldüğü üzere Bitcoin talep tarafı, oldukça cansızdır. Mempool'da bazı yeşil umut filizleri var, ancak son derece sıkıntılı bir bölgede bulunan madencilik topluluğu tarafından tutulan 1.5 milyar dolarlık kripto para çıkışı var.

Madencilerin kaldıracını azaltan bir olay, ince sipariş defterlerine ( 42. Hafta Analizi ), tarihsel olarak hafif talebe ve kalıcı makroekonomik belirsizlik ve likidite kısıtlamalarına yol açabilir.


🐂 Boğalar İçin Bir Senaryo

Borsalar Boşaltılıyor

Çok ta etkileyici olmayan onchain kullanım profiline rağmen, gerçekleşen işlemlerin net etkisi yapıcı bir alt bölgeyi korumaktadır.

Ekim ayında çoğu cüzdan topluluğu tarafından bakiye değişikliği davranışında belirgin bir değişim görüldü. Karidesten (< 1BTC) Balinalara (10 bin BTC'ye kadar) kadar olan gruplar, davranışlarını net bakiye düşüşü ve dağılımından 🟥 ve net birikim ve bakiye artışına 🟦 doğru değiştirdi.

Verilen fiyatların sabit kaldığı ve düşük volatiliteye sahip olduğu göz önüne alındığında, bu, düşük aralıklarda sabırlı bir birikime yönelik bir eğilim olduğunu göstermektedir.

Canlı "Professional" Grafik (Glassnode Engine Room)

Bu, Kısa Vadeli Sahipler (STH'ler, 🔴) ve Uzun Vadeli Sahipler (LTH'ler, 🔵) olarak ayrılmış URPD tablosunda görselleştirilebilir. Yakın zamanda yeni alıcılara (STH'ler) el değiştiren kripto paraların hacminin, özellikle 18 bin ila 20 bin dolar arasındaki fiyatlarda arttığını görebiliriz ve yukarıdaki gözlemleri güçlendirir.

Çok az coin hacminin işlem gördüğü 12 bin ila 18 bin dolar arasında önemli bir “hava boşluğu” var ve bu nedenle, boğaların çizgiyi tutamaması durumunda aşağı yönlü fiyat hareketi oldukça değişken olabilir.

Ayrıca, LTH'ler tarafından 30 bin doların oldukça üzerindeki fiyatlarda tutulan çok büyük bir kripto para dağılımı da görülüyor. Önceki makalelerde (39. Hafta Analizi) ele aldığımız gibi, bu Bitcoin sahipleri fiyata en az duyarlı olanlardır ve bu aşamada, tutulan gerçekleşmemiş kayıplarıyla barış içinde oldukları söylenebilir.

Canlı "Professional" Grafik (Glassnode Engine Room)

Borsalarda tutulan rezervler de aralıksız düşüşünü sürdürdü, Ekim ayı boyunca birkaç yılın en düşük seviyelerine geriledi ve Ocak 2018 seviyelerine geri döndü. Aslında, son döngünün zirvesinden bu yana borsalara akan tüm kripto para hacmi, şimdi borsa dışı ilişkili bir cüzdana çekildi.

Yalnızca Ekim ayında, dolaşımdaki arzın %0,86'sına eşdeğer 123,5 bin BTC çekildi. Borsa rezervleri tek başına kendi başlarına bir sinyal olmasa da, yukarıda ve aşağıda verilen bağlamda, yapıcı bir zemin sağlar.

Canlı "Advanced" Grafik

Coinbase, bu hafta -41.6 bin BTC'lik çok büyük ölçekli bir net çıkış gördü ve Mart 2020 sonrası bakiye zirvesinden toplam düşüşü %-48.4'e getirdi. Bu çıkışların en iyi tahmin cüzdan kümelerimize dayandığını ve hem yatırımcı cüzdanlarına hem de kurumsal düzeyde saklama çözümlerine akan coinlerin bir kombinasyonu gibi göründüğüne dikkat etmek önemlidir.

En azından bu cüzdanlar, borsayla ilgili diğer cüzdanlarla kesişmedi ve bu nedenle el değiştirmeyi yansıtması yüksek olasılık.

Canlı "Advanced" Grafik

Borsalarla ilgili bir diğer gözlem, iki büyük varlığın, BTC ve ETH'nin 30 günlük net akışları ile en büyük dört stabilcoin USDT, USDC, BUSD ve DAI'nin birleşik 30 günlük net akışı arasındaki dengedir.

Bu metrik iki bileşenden oluşur:

  1. BTC ve ETH'nin borsalara akışı pozitif olduğunda (yani iki ana varlığın net USD cinsinden girişleri) çubuklar 🟠 dönecektir.
  2. Net pozisyon değişikliği, sabit paraların borsalara akışı BTC ve ETH'nin USD değerinden (pozitif satın alma gücü) daha büyük olduğunda geri dönecek ve tersine, sabit paralardan daha fazla BTC ve ETH değeri aktığında (negatif satın alma gücü) geri dönecektir.

Şu anda, BTC ve ETH'nin 30 günlük net akışının geri çekildiğini ve eş zamanlı olarak, stabilcoinlerde ayda 3 milyar doları aşan bir miktarın borsalara aktığını ve göreceli satın alma gücünü artırdığını görebiliyoruz.

USD rezervleri artarken, satın alınabilecek kripto paralar azalıyor.

Canlı "Advanced" Grafik

HODLer'lar Hodl Ediyor

Borsalardaki net akışların kayda değer bir birikime doğru yükseliş eğilimi gösterdiği görülürken, mevcut uzun vadeli sahipler arasında herhangi bir inanç kaybı olup olmadığını değerlendirebiliriz.

BTC'de tutulan ve her bir kripto paranın son işlemi sırasında değerlenen toplam USD serveti, şimdi orantısız bir şekilde uzun vadeli sahiplerine çarpıtılmıştır. Son 3 ayda hareket eden coinlerde tutulan servet oranı şu anda tüm zamanların en düşük seviyesinde. Karşılıklı gözlem, 3 aydan daha eski kripto paraların (HODLers tarafından giderek daha fazla tutulan) sahip olduğu servetin şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğudur.

Canlı "Advanced" Grafik

Bu, iki temel gözlemi çıkarabileceğimiz İkili Canlılık metriği ile doğrulamasını yapabiliriz:

  1. Canlılık düşüşünün dikliği hızlanıyor, bu da pazarın HODLing tarzı davranışla çok uyumlu olduğunu gösteriyor. Eski eller basitçe harcamaz.
  2. Son dikliği 30 günlük bir temel çizgiyle karşılaştıran İkili Canlılık osilatörü aşırı düşük seviyede. Bu tür olaylar, genellikle erken-orta aşama ayı piyasası birikimi (ezilme) sırasında ve boğa dönüşlerinden hemen önce (bir arz sıkışması) görülen aşırı HODLing davranışıyla çakışır.
Canlı "Advanced" Grafik

Makalenin sonlarına yaklaşırken, uzun vadeli sahip arzının eğilimini ve büyüklüğünü gözlemleyerek yukarıdaki gözlemlerin yükseliş eğilimi olduğunu doğrulayabiliriz. Burada gösterilen iki konu var:

  • 🟣 Dolaşımdaki arzın %72'sini temsil eden, şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 13,82 milyon BTC'de olan LTH-Arzının gerçek izini gösteriyor.
  • 🟠 LTH-Supply'a uygulanan ve onu 155 gün geriye taşıyan bir denge. Bu, orijinal edinimin bu topluluk tarafından nerede gerçekleştiğini modellemeye yönelik bir girişimdir.

İkinci 🟠 eğrisini incelediğimizde, LTH satın alma davranışı açısından 2018'e çok benzer bir ayı piyasası modelinin ortaya çıktığını görebiliriz. Bununla birlikte, en ilgi çekici olanı, Mayıs 2021'deki LUNA çöküşü boyunca son derece güçlü yukarı doğru yörünge ↗️.

O zamandan beri fiyatların %56'dan fazla, 40 bin dolardan 18 bin doların altına düşmesine, endüstri çapında bir kaldıraç azaltma etkinliğine ve tarihi küresel makro-ekonomik çalkantıya rağmen, LTH grubu bu dönem boyunca varlıklarına önemli ölçüde katkıda bulundu.

Canlı "Professional" Grafik

Şu anda Bitcoin için yükseliş durumu, HODLer grubu tarafından sarsılmaz bir inanç ve kalıcı bakiye büyümesidir. Likit coinler borsalardan akmaya devam ediyor, göreceli sabit kripto para satın alma gücü artıyor ve aşırı oynaklık ve şiddetli olumsuzluk şimdiye kadar Bitcoin'i en çok inananları sarsamadı.

Özet ve sonuçlar

Bu bültende, nadiren sessizlikle ile biten tarihsel olarak düşük volatilite profili göz önüne alındığında, Bitcoin için düşüş ve yükseliş durumu sağlamaya çalıştık. Ufukta muhtemel bir patlayıcı hareketle, arz ve talep dengesini ölçmek için onchain verileri kullanabiliriz.

Ayı Senaryosu, tarihsel olarak düşük onchain kullanım profillerinden biridir ve yaklaşmakta olan bir madenci kaldıraç azaltma olayıdır. 1,5 milyar dolarlık bir madenci çıkışıyla, sıkıntılı BTC'nin sadece bir kaynağı ve hem ticaret hem de transfer hacimlerinde birkaç yıllık düşük seviyelerle, önemli dağılım ince sipariş defterlerini karşılayabilir.

Boğa Senaryosu, son çare olarak HODLers'a bir bakış açısı getiriyor, bu sayede arz borsalardan ve HODLer'ların cüzdanlarına akıyor ve tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Göreceli olarak az sayıda olmasına rağmen, Bitcoin'in ölümsüz inananlarının inancı sarsılmaz ve bakiyeleri kalın ve ince bir şekilde büyümeye devam eder.


Yeni Ürün Güncellemeleri: Eylül

Eylül, Glassnode için son derece heyecan verici bir aydı ve mühendislik, veri bilimcileri ve analistlerden tüm ekibimizi yepyeni bir Ethereum Merge ve Proof-of-Stake metrikleri paketini devreye sokmak için bir araya getirdi. 8x Analiz Raporu, 16x Metrik, 19x Çalışma Tablosu ve 2x Dashboard yayınladık .

Eylül ayı Ürün Güncelleştirmelerimizi okuyabilirsiniz

Çeviriler

Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:


Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.