Sermaye Döngüsü

Dijital varlık piyasası, hem BTC hem de ETH'nin USD ve altın karşısında önemli ölçüde değer kazanmasıyla etkileyici bir performans sergilemeye devam ediyor. Bununla birlikte, sermaye rotasyonunu gözlemlemeye yönelik çeşitli göstergelere göre, sektörde Bitcoin hakimiyeti artmaya devam ediyor.

Sermaye Döngüsü

Genel Özet

  • Dijital varlık piyasası 2023 yılında etkileyici karlar elde etti ve hem BTC hem de ETH, altın gibi geleneksel varlıklardan sırasıyla %93 ve %39 ile daha iyi performans gösterdi.
  • İki ana sektör için piyasa düzeltmelerinin önceki döngülere kıyasla anlamlı ölçüde daha sığ olması, yatırımcı desteğinin ve olumlu sermaye girişlerinin söz konusu olduğunu göstermektedir.
  • Altseason göstergemiz, döngü zirvesinden bu yana USD karşısında ilk anlamlı değerlenmeyi işaret etti. Ancak bu durumun, BTC piyasa değerinin yılbaşından bu yana %110 arttığı ve Bitcoin'in hakimiyetinin artmaya devam ettiği bir ortamda gerçekleştiğine dikkat etmek önemlidir.
💡
Tüm grafikler için; The Week On-chain Dashboard.

Bitcoin fiyatları son haftalarda, kısmen SEC'de onay için bekleyen çeşitli Bitcoin ETF başvurularıyla ilgili olumlu ilerlemenin de etkisiyle +%30'un üzerinde artış gösterdi. Ayrıca BTC ve dijital varlıkların emtia, değerli metaller, hisse senetleri ve tahviller gibi geleneksel varlık sınıflarına kıyasla göreceli performansı da dikkat çekici oldu.

Bu baskıda, dijital varlıkların 2023'e kadarki bu etkileyici göreceli performansını inceleyeceğiz. Şimdiye kadar, hem BTC hem de ETH geleneksel varlıklardan önemli ölçüde daha iyi performans gösterirken, aynı zamanda önceki döngülere kıyasla daha sığ düşüşler yaşadı.

Göreceli Esneklik

Aşağıdaki grafik BTC ve ETH fiyatlarını altın cinsinden karşılaştırmakta ve geleneksel değer saklama aracına kıyasla performansı göstermektedir. BTC 2023 yılında altına göre +%93 değer kazanırken, ETH altın cinsinden %39 artış göstermiştir. Bu güçlü performans, birçok geleneksel yatırımcının dikkatini çekmesi muhtemel olan artan küresel belirsizliğin ortasında ortaya çıkmaktadır.

Live Chart

Rolling 30 günlük bazda, BTC 🟧 ve ETH 🟦 getirilerinin 2023 boyunca sıkı bir şekilde ilişkili olduğunu görebiliriz. Her iki varlık da benzer büyüklükte düşüşler yaşamıştır, ancak Bitcoin yükseliş dönemlerinde daha güçlü performans göstermiştir.

Her iki dijital varlığın göreceli oynaklığının, her iki yönde de daha küçük fiyat hareketleriyle işlem gören Altınınkini (siyahla) aştığını da görebiliriz.

Live Chart

Dijital varlıkların göreceli gücü, makro bir yükseliş trendi sırasında en derin düzeltmenin değerlendirilmesiyle de gözlemlenebilir. Burada ETH için bu ölçütü değerlendireceğiz, çünkü hem USD'ye (harici bir kıyaslama ölçütü) hem de piyasa lideri BTC'ye (dahili bir kıyaslama ölçütü) kıyasla performansı görmemizi sağlıyor.

ETH/USD için düşük döngünün 3AC, Celcius ve LUNA-UST'nin çöküşünün ardından Haziran 2022'de belirlendiğini düşünüyoruz. O zamandan bu yana, en derin ETH/USD düzeltmesi (yerel en yüksek seviyeye göre) FTX'in çöküşü sırasında belirlenen -%44 olmuştur. Bugün ETH, 2023'ün en yüksek seviyesi olan 2.118$'ın -%26 altında işlem görüyor ve bu da önceki döngülerde görülen -%60 veya daha büyük düşüşlerden önemli ölçüde daha güçlü bir performans anlamına geliyor.

Live Chart

BTC için de benzer bir güç söz konusudur ve 2023'teki en derin düzeltme sadece -%20,1'dir. 2016-17 boğa piyasasında -%25'i aşan düzenli düzeltmeler görülürken, 2019 Temmuz-2019'daki en yüksek seviyeden veya 14 bin $'dan -%62'nin üzerinde geri çekildi.

Dijital varlık piyasasındaki sermaye rotasyonunu değerlendirmek için, ETH'nin BTC'ye göre daha iyi performans gösterdiği dönemleri aramak faydalı bir referanstır. Aşağıdaki grafik, ETH-BTC oranının maksimum düşüşünün derinliğini, hakim yükseliş trendinin yerel en yüksek seviyesine kıyasla göstermektedir.

Önceki döngülerde ETH, ayı piyasasının toparlanma aşamasında göreceli olarak -%50'nin üzerinde derinliklere geriledi ve mevcut düşüş -%38'e ulaştı. ETH'nin BTC karşısında bugüne kadar 470 günden fazla değer kaybettiği bu trendin süresi özellikle ilgi çekicidir. Bu durum, bir ayı piyasasından sonraki akşamdan kalma döneminde BTC baskınlığının daha uzun bir süre boyunca arttığı döngüler arasındaki temel bir eğilimi vurgulamaktadır.

Bu aracı ayrıca 41. Hafta analizimiz (ve bu sayının ilerleyen bölümlerinde tekrar değineceğimiz) Risk-on vs Risk-off döngüsündeki kesişim noktalarını izlemek için de kullanabiliriz.

Live Chart

Grafik, ETH/BTC Oranının rolling Üç Aylık, Haftalık ve Haftalık YG'si için osilatörleri göstererek göreceli performansa başka bir bakış açısı sağlar. Daha sonra bir barkod göstergesi (mavi renkte), üç zaman diliminin de ETH'nin BTC'ye göre düşük performans gösterdiğine işaret ettiği dönemleri vurgular.

Burada, ETH/BTC Oranındaki son zayıflığın, fiyat oranının aynı 0,052 seviyesine ulaştığı Mayıs-Temmuz 2022'de görülene benzer olduğunu görebiliriz.

Live Chart

Yatırımcı Duyarlılığındaki Eğilimler

Ethereum fiyat modellerine daha derinlemesine baktığımızda, ETH'nin Gerçekleşen Fiyatın (1.475$) +%22 üzerinde, 1.800$'dan işlem gördüğünü görüyoruz. Gerçekleşen Fiyat, genellikle arzdaki tüm coinlerin en son işlem gördükleri andaki fiyatlandırılmış ortalama maliyet tabanı olarak kabul edilir.

Bu durum, ortalama bir ETH sahibinin düşük oranda bir kar elde ettiğini, ancak boğa piyasası coşkusu sırasında sıklıkla ziyaret edilen aşırı fiyat seviyelerinin biraz altında kaldığını göstermektedir.

Live Chart

Yatırımcı karlılığındaki değişimleri görselleştirmenin bir başka yolu da fiyat ile Gerçekleşen Fiyat arasındaki oran olan MVRV Oranıdır. Bu örnekte, trendleri izlemek için bir araç olarak MVRV Oranını 180 günlük hareketli ortalamasıyla karşılaştırıyoruz.

MVRV Oranının bu uzun vadeli ortalamanın üzerinde işlem gördüğü dönemler, yatırımcı karlılığının giderek daha anlamlı hale geldiğini gösterir ve genellikle yükselen bir piyasanın sinyalidir. Bununla birlikte, ETH için yıllık olumlu piyasa performansına rağmen, bu metriğe göre piyasa hala negatif momentum yaşıyor. Görünüşe göre 2022 ayısından kalan tortu hala yavaş yavaş atlatılmaya çalışılıyor.

Live Chart

Değişen Güven

Ayrıca 38. Hafta makalemizde geliştirdiğimiz Trenddeki Yatırımcı Güveni göstergesini kullanarak ETH yatırımcı karlılığının göreceli performansından da faydalanabiliriz. Amaç, ethereum yatırımcıları için değişen duyarlılığın gelgitlerini ölçmektir ve iki alt grubun maliyet temelinin sapmasına bakılarak oluşturulmuştur: elinde tutanlar ve harcayanlar.

  • 🟥 Negatif Duyarlılık, harcama yapanların maliyet temelinin sahiplerden önemli ölçüde daha düşük olduğu durumdur.
  • 🟩 Pozitif Duyarlılık, harcama yapanların maliyet temelinin elinde tutanlardan önemli ölçüde daha yüksek olduğu durumdur.
  • 🟧 Geçiş Duyarlılığı, maliyet esasının elinde tutanların maliyet esasına yakın dalgalandığı durumdur.

Bu ölçüye göre piyasa, pozitif ancak nispeten küçük bir büyüklüğe sahip olan bir geçiş bölgesinde yer almaktadır.

Live Chart

Altseason USD cinsinden... ama BTC cinsinden değil

41.Hafta analizinde yapılan önceki çalışmayı temel alarak, Altcoin Göstergesi için yeni bir gösterge üretebiliyoruz. Bu modelde, BTC, ETH ve Stablecoin'lere sermaye girişini gerektiren ilk koşulumuz olarak daha önce tanımlanan riskli ortamı kullanıyoruz. Bunu ikinci bir koşulla destekliyoruz: Toplam Altcoin Sermayesi (BTC, ETH ve Stablecoin'ler hariç toplam kripto sermayesi) içinde pozitif bir momentum.

Burada Altcoin sektörünün toplam değerlemesinin 30D SMA'dan daha büyük olduğu dönemleri arıyoruz. Bu gösterge 20 Ekim'de, Bitcoin'in 29,5 bin dolardan 35,0 bin dolara patlayıcı hareketinden önce pozitif parladı.

Live Chart

Dijital varlıklara duyulan bu yüksek güven seviyesi, Toplam Altcoin Piyasa Değerinin son dönemdeki performansı değerlendirildiğinde açıkça görülmektedir.

Yerel yukarı yönlü hareket, sektör değerlemesinde +%21,3'lük bir artış kaydetti ve yalnızca altı işlem günü daha büyük bir yüzde değişikliği kaydetti. Bu durum, artan Bitcoin hakimiyetinin itibari para birimlerine kıyasla altcoin değerlemelerinde bir artışa ilham verme eğiliminde olması nedeniyle yatırımcı sermayesinin şelale etkisini vurgulamaktadır.

Live Chart

Bununla birlikte, Bitcoin hakimiyetinin artmaya devam ettiğini hatırlamak önemlidir. Göreceli olarak, BTC şu anda dijital varlık piyasası değerlemesinin %53'ünden fazlasına sahiptir ve Ethereum, Altcoin'ler ve stablecoin'lerin tümü 2023 boyunca hakimiyetlerinde göreceli bir düşüş görmektedir. Bitcoin hakimiyeti, 2022'nin sonlarında ulaşılan %38'lik döngüsel düşük seviyeden yükselmiştir.

Live Chart

Bu perspektifte son konu olarak, Bitcoin ile Toplam Altcoin piyasa değerinin (Stablecoinler hariç) yıllık artışını karşılaştırabiliriz. Bitcoin'in piyasa değeri 2023 yılında %110 artarken, Altcoinler etkileyici ancak nispeten küçük bir artışla %37 artmıştır.

Bu durum, altcoin sektörünün itibari para birimlerinden ve Altın gibi geleneksel varlıklardan daha iyi performans gösterdiği, ancak Bitcoin'in anlamlı bir şekilde düşük performans gösterdiği ilginç bir piyasa dinamiğini vurgulamaktadır.

Live Chart

Özet ve Sonuçlar

Dijital varlık piyasası 2023 yılında etkileyici getiriler elde ederek ilk toparlanma aşamasından çıktı ve bir kez daha yükseliş trendine girdi. Piyasa liderleri BTC ve ETH için 2023'teki piyasa düzeltmeleri, önceki döngü yükseliş trendlerinden önemli ölçüde daha sığ olmuştur, bu da bir düzeyde yatırımcı desteği ve olumlu sermaye girişlerinin gerçekleştiğini göstermektedir.

Gelişmekte olan Altcoin Göstergemiz de dahil olmak üzere çeşitli göstergelerde, son döngü zirvesinden bu yana altcoin sektörü piyasa değerlemelerinde ilk önemli artışı gördük. Bununla birlikte, bu performansın fiat para birimlerine, yani USD'ye göre ölçüldüğüne dikkat etmek önemlidir. Dijital varlık alanında Bitcoin'in hakimiyeti artmaya devam ederek BTC piyasa değerinin yıllık bazda %110'un üzerinde artmasına yol açmıştır.


Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.


Çeviriler

Zincirde bu hafta bülteni İspanyolcaİtalyancaÇinceJaponca, Türkçe, FransızcaPortekizceFarsçaLehçeİbraniceArapçaVietnamca ve Yunanca'ya çevrilmiştir.

📽️ Daha fazla video içeriği ve metrik eğitim için Youtube Kanalımızı ziyaret edin ve abone olun veya Video Portalımızı ziyaret edin.


Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:


Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.