Hashrate bije kolejny rekord

W czasie, gdy globalne rynki akcji i obligacji stąpają po cienkim lodzie, hashrate Bitcoina przeciwstawia się kursom osiągając kolejny rekordowy poziom. W tym artykule zagłębimy się w sektor Bitcoinowego górnictwa, aby ocenić, czy najsilniejsza kapitulacja górników się skończyła, czy jeszcze nie.

Hashrate bije kolejny rekord

Światowe rynki akcji i obligacji nadal stąpają po cienkim lodzie, do tego w tym tygodniu docierało do nas coraz więcej dowodów na napięcie na rynkach długów państwowych i walut. Na szczególną uwagę zasługiwała dyslokacja na brytyjskim rynku obligacji, gdzie rentowność obligacji wzrosła, funt brytyjski spadł do rekordowych poziomów w stosunku do dolara amerykańskiego, a Bank Anglii przywrócił luzowanie ilościowe w celu przywrócenia płynności rynków.

Wśród tak ekstremalnych warunków notowania Bitcoina pozostały całkiem stabilne, konsolidując w coraz węższym przedziale od 19 921$ do 20 239$. Tak spokojne okresy są bardzo rzadkie w przypadku Bitcoina i przypominają zarówno okres sprzed katastrofy w listopadzie 2018 r., jak i przed rajdem w marcu 2019 r.

Pomimo poważnych spadków notowań i globalnych makro zawirowań, hashrate Bitcoina osiągnął kolejny rekordowy poziom w tym tygodniu. Ostatni raz omawialiśmy stres rozwijający się w sektorze górnictwa Bitcoina w czerwcu (patrz newsletter 23. tygodnia i 25. tygodnia). W tym tygodniu ponownie zanurzymy się w stronę produkcyjną Bitcoina, która wydaje się sukcesywnie wracać do zdrowia i stanowi sygnał, który historycznie był konstruktywny w nadchodzących miesiącach.


Tłumaczenia

W tym tygodniu newsletter On-chain jest tłumaczony na hiszpański, włoski, chiński, japoński, turecki, francuski, portugalski, perski, hebrajski oraz grecki.

Cotygodniowy panel analizy Onchain

Cotygodniowy Newsletter Onchain posiada interaktywny panel, w którym znajdują się wszystkie załączone wykresy. Panel ten oraz wszystkie wspominane metryki są szerzej omawiane w naszym raporcie w formie video, który udostępniany jest w każdy wtorek. Wpadnij oraz zasubskrybuj nasz kanał, a także sprawdź pozostałe filmy i tutoriale.


Wzrasta konkurencja w górnictwie

Bessa szaleje w nalepsze, jednak mimo tego hashrate Bitcoina osiągnął właśnie nowy rekord wszech czasów wynoszący 242 Exahash na sekundę. Aby nadać tej analogii skali, to tak jakby z 7,753 miliardów ludzi na Ziemi każdy wykonywał obliczenia hashu SHA-256 około 30 miliardów razy na sekundę. Są to niezwykle duże liczby.

Wykres interaktywny

Wstęgi hash Bitcoina znajdują się w trendzie wzrostowym od końca sierpnia, wskazując, że warunki wydobycia poprawiają się, a hashrate wraca online. Co ciekawe, w obecnych warunkach notowania jeszcze nie wzrosły, co sygnalizuje, że ten wzrost hashrate jest spowodowany pojawieniem się wydajniejszego sprzętu do kopania i/lub górników o większych bilansach, którzy mają większy udział w sieci hashpower.

Prawie wszystkie historyczne wzrosty wstęg hash poprzedzały bardziej sprzyjające notowaniom wiatry, które przychodziły w następnych miesiącach.

Zaawansowany wykres interaktywny

Wykres Mining Pulse stanowi kolejne narzędzie do monitorowania aktywności górników, mierząc średni odstęp czasowy między blokami w stosunku do idealnego celu wynoszącego 600 sekund.

  • Niższe wartości wskazują, że bloki produkowane są szybciej niż 600 sekund. Sygnalizuje to, że hashrate rośnie szybciej, niż starający się nadążyć regulujący mechanizm dostosowania trudności.
  • Wyższe wartości wskazują, że bloki produkowane są wolniej niż co 600 sekund, sygnalizując, że hashrate opuszcza sieć, często w odpowiedzi na wstrząsy branżowe, takie jak mające miejsce na sieci kapitulacje.

Jak zaznaczono na niebiesko, ostatnia kapitulacja górników trwała wiele miesięcy, rozpoczynając się pod koniec maja i zaczęła wygasać na początku sierpnia. Jak pokazano na różowo, poprzednie bessy zwykle kończyły się bardziej dramatycznym wydarzeniem, z poważnymi i gwałtownymi spadkami hashrate.

Zobaczymy zatem, czy ta bardziej stonowana, ale przedłużająca się kapitulacja jest po prostu przystawką, czy też odzwierciedla nową dynamikę rynku, gdy większą część mocy obliczeniowej stanowią lepiej dokapitalizowane spółki wydobywcze notowane na giełdzie.

Zaawansowany wykres interaktywny

Nowe aktualizacje usług: wrzesień

Wrzesień był niezwykle ekscytującym miesiącem dla Glassnode - angażował cały nasz zespół inżynierów i analityków danych do wdrożenia zupełnie nowego zestawu wskaźników dotyczących Merge Ethereum i Proof-of-Stake. Wydaliśmy 8 raportów analitycznych, 16 wskaźników, 19 wskaźników Workbench i 2 pulpity nawigacyjne.

Sprawdź nasze wrześniowe aktualizacje usług

Koszt produkcji

Gdy hashrate powracał do sieci, Trudność Wydobycia ponownie rozpoczęła serię wzrostów, łącznie o 27,9% od szczytu związanego z Wielką Migracją Górników w maju 2021 roku.

Wyższa trudność protokołu oznacza rosnący koszt produkcji na jednostkę BTC, ponieważ do sieci wkracza coraz większa konkurencja w zakresie mocy obliczeniowej. Dzieje się tak w czasie, gdy dochody górników i tak są już obciążone z powodu niższych notowań BTC, co teoretycznie powinno powodować podwyższoną presję dochodową w przemyśle górniczym.

Wykres interaktywny

Faktycznie widzimy, że przychód na Exahash znajduje się w stałym i długoterminowym trendzie spadkowym, a nagroda denominowana w BTC jest obecnie na najniższym poziomie wynoszącym 4,06 BTC na EH dziennie.

W przeliczeniu na USD oznacza to od 78 000$ do 88 000$ przychodu na EH dziennie. Wróciło to do poziomów z października 2020 r., czyli ostatniego halvingu, gdy notowania BTC wynosiły około 10 000$ (obecnie ~ 20 000$). Na tej podstawie widać, że 66% wzrost trudności wydobycia i hashrate od października 2020 r. odpowiada przybliżonemu zmniejszeniu o połowę przychodów na hash.

Zaawansowany wykres interaktywny

Do tej pory zaproponowano wiele modeli do wyceny i oszacowania średnich kosztów produkcji BTC, z których większość traktuje trudność wydobycia jako główny parametr wejściowy. Trudność wydobycia oznacza całkowitą szybkość hashowania, która jest wymagana do wydobycia następnego bloku i otrzymania w zamian nagrody.

Model regresji trudności jest dość prostą interpretacją tego, obliczoną jako regresja log-log między trudnością wydobycia a kapitalizacją rynkową, charakteryzującą się wyjątkowo wysokim współczynnikiem R2 równym 0,944. Model ten ostatnio przeciął notowania spot w okolicach 17 840$ - na dołku wyprzedaży z czerwca 2022 roku. Obecnie model oscyluje wokół 18 300$, czyli tuż poniżej rynkowych dołków z tego tygodnia.

Wskazuje to, że górnicy są na granicy intensywnego stresu dochodowego.

Wykres interaktywny Workbench

Analityk kuntah zaproponował w tym tygodniu zupełnie nowy schemat wyceny, który pasuje do nieliniowej zależności między kosztem produkcji a parametrami wejściowymi trudności wydobycia i emisji. Jego model stara się wychwycić punkt maksymalnej wydajności górników, który znajduje się na dnie bessy, gdy tylko operacje i górnicy o najsilniejszych bilansach są opłacalne.

Model ten zawiera 3 ślady do przeanalizowania:

  • 🔴 Aktualny szacunkowy koszt produkcji wynosi 12 140$ i jest zlokalizowany wokół środka ciężkości historii handlu w ostatnim cyklu oraz genezy hossy lat 2020-21. Warto zauważyć, że odzwierciedla to model dna cenowego, dopasowany do dołków kapitulacji na rynku bessy.
  • 🟣 Koszt produkcji po halvingu w 2024 roku wynoszący 24 230$ (przy założeniu stałego poziomu trudności).
  • 🟠 Średnia geometryczna dwóch wspomnianych powyżej śladów 17 080$, która stanowi miarę najbardziej prawdopodobnej ceny ostrego górniczego stresu dochodowego.

Podobny do modelu regresji trudności, przedział cenowy od 17 000$ do 18 000$ stanowi obszar, który wywołał finansowy stres górników w czerwcu i jest zgodny z licznymi szacunkami kosztów produkcji.

Zaawansowany wykres interaktywny Workbench

Czy ryzyko kapitulacji górników minęło?

Po ustaleniu interesujących nas obszarów cenowych związanych z rentownością górników i ich stresem dochodowym, możemy przejrzeć szereg wskaźników, które służą pomocą w opisie tych zdarzeń.

Po pierwsze, Puell Multiple, który jest cyklicznym oscylatorem porównującym bieżące dzienne przychody z wydobycia do ich średniej rocznej. Puell Multiple osiągnął w czerwcu aktualne dołki wynoszące około 0,33, co wskazuje, że górnicy zarabiali zaledwie 33% swoich średnich rocznych przychodów. Od tego czasu PM wzrósł do poziomu około 0,63, co oznacza pewien stopień złagodzenia stresu finansowego i dostosowanie się do obecnych poziomów cenowych.

Na wykresie Puell Multiple wszystkie poprzednie cykle bessy doświadczały silnego wzrostu z dołków bessy, co związane było z krótkoterminowych rajdem ulgi po ustanowieniu prawdziwego dna bessy.

Zaawansowany wykres interaktywny

Puell Multiple oraz modele kosztu produkcji są modelami domniemanego stresu, w których szacujemy notowania, przy których przychody górników mogą znaleźć się pod presją (co wymagałoby dodatkowej dystrybucji coinów). Możemy poprzeć ten argument, stosując wyraźne modele stresu, takie jak wstęgi hash lub kompresja wstęg trudności, które reagują tylko na obserwowalne zmiany w mocy obliczeniowej.

Poniższy model łączy domniemany stres dochodowy uzyskany na podstawie Puell Multiple z wyraźną obserwacją stresu uzyskaną na podstawie kompresji wstęg trudności. W chwili pisania tego tekstu model ten właśnie opuścił poziomy, na których statystycznie prawdopodobna jest kapitulacja górników.

Należy jednak pamiętać, że we wszystkich poprzednich cyklach bessy obserwowaliśmy kilka przelotnych dni z wyłamaniem z tych poziomów. Tak więc nie mamy jeszcze pełnego potwierdzenia, ale na tej podstawie należy wypatrywać bardziej trwałego powrotu optymistycznych warunków rynkowych.

Zaawansowany wykres interaktywny Workbench

Jeśli spojrzymy na łączną wielkość sald górników, widzimy, że około 78,4 tys. BTC pozostaje w posiadaniu obserwowanych przez nas górników (stanowią oni ~96% obecnego hashrate). Grupa „Innych” nieoznakowanych górników jest znacznie większa i wynosi około 660 tys. BTC, jednak obejmuje ona coiny nagromadzone (i prawdopodobnie utracone) przez górników z początkowych lat Bitcoina.

Stanowi to wskaźnik ryzyka, z około 78,4 tys. BTC w posiadaniu górników, którzy mogą znaleźć się pod wpływem stresu dochodowego.

Profesjonalny wykres interaktywny Workbench

Aby zakończyć naszą analizę, przyjrzymy się schematom dystrybucji coinów przez górników, aby zaobserwować wpływ na ich salda. Poniższy wykres przedstawia 30-dniową zmianę w portfelach górników i chociaż dystrybucja spadła, nadal pozostaje ona na poziomie około 4,5 tys. BTC miesięcznie. Jest to jednak spadek o około 50% od szczytu z początku września.

Profesjonalny wykres interaktywny

Jednak zagłębiając się w te dociekania dalej, możemy stwierdzić, że zdecydowana większość bieżących sprzedaży pochodzi od górników związanych z Poolin. Pomarańczowa krzywa poniżej pokazuje zmianę wszystkich górników w ciągu 30 dni, podczas gdy niebieska krzywa tylko dla Poolin, podkreślając, że prawie wszystkie wydatki są związane z tą grupą.

Profesjonalny wykres interaktywny Workbench

Poolin był do niedawna jednym z największych pooli górniczych w branży, odpowiadając za ponad 15% hashrate na początku 2020 r. i 12% na początku września. Po ogłoszeniu, że Poolin miał „problemy z płynnością”, szacowany hashrate związany z tą pulą gwałtownie spadł i stanowi zaledwie 3,7% dzisiejszej mocy hash.

W opublikowanym wówczas raporcie Puls Rynku pokazaliśmy, jak używać narzędzi Glassnode do szacowania hashrate określonej puli wydobywczej. Metodologia ta wykorzystuje ich udział w przychodach z nagród blokowych względem całości jako proxy, umożliwiając nam wizualizację, jak szybko górnicy mogą przekierować hashrate w sytuacjach zagrożenia.

Zaawansowany wykres interaktywny Workbench

Podsumowanie i wnioski

Pośród globalnego chaosu na tradycyjnych rynkach notowania Bitcoina pozostają niezwykle stabilne - znajdują się w wielomiesięcznej konsolidacji między 18 000$ a 20 000$. Niezwykle rzadko notowania BTC pozostają tak stabilne przez długi czas, co sugeruje podwyższone prawdopodobieństwo zmienności na horyzoncie.

Hashrate kopania Bitcoina osiągnął w tym tygodniu nowy rekord wszech czasów, podnosząc koszta produkcji BTC w czasie, gdy przychody górników dopiero uległy poprawie po niedawnej kapitulacji. Za pomocą licznych modeli szacujemy, że średni koszt produkcji BTC oscyluje tuż poniżej obecnych cen, tak że każdy znaczący spadek cen może przekształcić domniemany stres dochodowy już w realny, ostry i wyraźny stres.

Ryzyko to może objawiać się jako drugi etap kapitulacji górników, którzy nadal posiadają 78,4 tys. BTC. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta cała pula zostałą rozdystrybuowana, jednak stanowi naszą górną granicę potencjalnego ryzyka.


Zastrzeżenie: Powyższy raport nie zawiera żadnych porad inwestycyjnych. Wszelkie dane podawane są wyłącznie w celach informacyjnych. Żadna decyzja inwestycyjna nie powinna opierać się informacjach podanych tutaj, a wyłączną odpowiedzialność za własne decyzje inwestycyjne ponosisz ty.

Zastrzeżenie: Powyższy raport nie zawiera żadnych porad inwestycyjnych. Wszelkie dane podawane są wyłącznie w celach informacyjnych. Żadna decyzja inwestycyjna nie powinna opierać się informacjach podanych tutaj, a wyłączną odpowiedzialność za własne decyzje inwestycyjne ponosisz ty.