Taze Bir Esinti

Bitcoin yeni yılın en yüksek seviyelerine ulaşarak 30 bin $'lık döngü ortası seviyesinin üzerinde işlem gördü ve 35.000 $'a ulaştı. Piyasa, birkaç önemli psikolojik fiyat seviyesinin üzerine çıkmak için yeterli gücü buldu ve önümüzdeki dönemi daha kritik hale getirdi.

Taze Bir Esinti

Genel Özet

  • Bitcoin boğaları, kayda değer bir güç işareti olan 28 bin dolar civarında bir arada bulunan birkaç önemli teknik ve zincir üstü fiyatlandırma seviyesini kırarak BTC fiyatlarını 35 bin dolara geri getirmeyi başardı.
  • Türev piyasalar, bir dizi açığa satış, 60 bin BTC değerinde vadeli işlem pozisyonunun kapatılması ve opsiyon sözleşmelerindeki 4,3 milyar dolarlık açık pozisyon artışıyla harekete katkıda bulundu.
  • Uzun vadeli yatırımcılar, Uzun Vadeli Yatırımcı arzının yeni ATH'lere ulaşması ve yeniden canlanan arz hacimlerinin etkisiz kalmasıyla bu haftaki fiyat hareketinden etkilenmedi.
📊
Bu raporda yer alan tüm grafikleri The Week On-chain Dashboard'da görüntüleyin.

Bitcoin yatırımcıları, BTC'nin 27,1 bin $'dan 35,1 bin $'a yükselmesiyle bu hafta varlıklarının anlamlı bir şekilde değer kazandığını gördü. Bu hareket, birkaç önemli teknik ve zincir üstü fiyatlandırma seviyesinin ciddi bir şekilde kırılmasıyla başladı ve kayda değer bir güç işareti haline geldi.

Uzun vadeli basit hareketli fiyat ortalamaları kümesi 28 bin dolar civarında yer alıyor ve Eylül ve Ekim ayları boyunca piyasaya direnç sağladı. Piyasanın bir ay boyunca yükselmesinin ardından, boğalar bu hafta 111 günlük, 200 günlük ve 200 haftalık ortalamaları aşmak için yeterli gücü buldu.

Live Chart

Tetikleyen Türevler mi?

Önemli piyasa hareketleri gerçekleştiğinde, analistler genellikle hareketin bir kaldıraç yıkımından kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için türev verilerine başvururlar. İlk olarak, coin fiyat hareketinin etkilerini filtrelemek için BTC cinsinden ele aldığımız sürekli swap piyasalarındaki açık faize bakacağız.

Açık faiz 17 Ekim'de yaklaşık %8,3'lük bir düşüşle 25 bin BTC civarında azaldı. Bunu, 23 Ekim'de piyasanın 35 bin $'lık yeni yılın en yüksek seviyelerine yükselmesiyle 35 bin BTC'lik ikinci büyük kaldıraç boşaltımı izledi. Bu kaldıraç sıkışıklığı şu anda Ocak ayındaki kısa sıkışıklığa ve Ağustos ayındaki uzun sıkışıklığa benzer bir büyüklüktedir.

Live Chart

Ralli 17 Ekim'de başladığında yaklaşık 56 milyon dolarlık kısa pozisyon tasfiye edildi ve bunu 23 Ekim'de 125 milyon dolarlık ek pozisyon izledi. Bu, 2023 bağlamında önemli bir kısa likidasyon hacmidir. Yine Ocak ayındaki 155 milyon dolarlık kısa likidasyon ve Ağustos ayında kapatılan 220 milyon dolarlık long pozisyonla karşılaştırılabilir.

Live Chart

Vadeli işlem likidasyon hacimlerini, likide edilen long ve short pozisyonların 30 günlük toplamını alıp net bakiyeyi hesaplayarak başka bir şekilde inceleyebiliriz. 2023'ün çoğunda (ve aslında tarihin çoğunda) short pozisyonlara kıyasla daha büyük long likidasyon hacimlerinin hakim olduğunu görebiliriz.

Net olarak bakıldığında, piyasada son 30 gün içinde daha fazla short hacim zorla kapatıldı. Aşağıdaki grafik, tarihsel olarak yerel piyasa uç noktalarıyla çakışan bu tür 'short baskınlık' noktalarını vurgulamaktadır.

Live Chart

Vadeli işlem piyasalarındaki fonlama oranlarının ve nakit-taşıma bazının her şeye rağmen nispeten sakin kalması dikkat çekicidir. 2023 vadeli işlem piyasalarında genel olarak ABD hazine faizlerinden daha yüksek olan %6'nın üzerinde yıllıklandırılmış oranlar görülmüştür.

Ağustos ayındaki satışlar bu long eğilimi önemli ölçüde soğuttu ve sürekli fonlama oranları %7,5+'dan +%2,5'e düştü. Fonlama oranları bu haftaki kısa vadeli sıkıştırmalar sırasında yükselmiş olsa da, nispeten düşük kaldı ve bu da rallinin yalnızca kısmen kaldıraçlı spekülasyondan kaynaklanabileceğini gösteriyor.

Live Chart

Opsiyon piyasaları ise spekülatif sermaye için bir hedef olmaya devam ediyor. Alım opsiyonlarına olan açık ilgi 4,3 milyar dolar artarak %80 oranında genişledi ve toplamda 9,7 milyar doların üzerine çıktı. Bu durum, tüccarların ve yatırımcıların opsiyon piyasalarını uzun vadeli risk almak için tercih edilen bir araç olarak kullanmaya devam ettiğini göstermektedir. Bu, opsiyon piyasalarının artık vadeli işlemlerle karşılaştırılabilir bir ölçekte olduğu Bitcoin piyasa yapısında nispeten yeni bir gelişmedir (32. Hafta).

Live Chart

Temel Maliyet Tabanı Seviyeleri

Bu haftaki ralli sadece birkaç uzun vadeli teknik analiz fiyat seviyesini aşmakla kalmadı, aynı zamanda iki önemli zincir üstü maliyet temeli modelinin de üzerinde yer buldu. Analistler bu 'maliyet tabanı' modellerini, psikolojik öneme sahip bölgeleri ve dolayısıyla yatırımcı davranışının değişebileceği bir alanı yansıtmaları bakımından teknik seviyelere benzer bir şekilde değerlendirebilir.

 ARK-Invest ile birlikte geliştirdiğimiz son Cointime Economics araştırmamızda, Gerçek Piyasa Ortalama Fiyatını ortalama bir yatırımcı maliyet tabanı modeli için ideal bir aday olarak belirledik. Bu model şu anda 29,78 bin dolardan işlem görüyor ve tarihsel olarak Bitcoin piyasasının zamanının yarısında bu seviyenin üzerinde, yarısında ise altında işlem gördüğünü gösteriyor.

Piyasa 2020-22 döngüsünün orta noktasını aşmışken (bkz 28. Hafta) ve Gerçek Piyasa Ortalama Fiyatının üzerinde işlem görmesi, ortalama aktif BTC yatırımcısını gerçekleşmemiş bir kâra geri döndürmektedir.

🕰️
Bitcoin için Cointime Economics penceresi hakkında daha fazla bilgi için tüm raporumuzu buradan indirebilirsiniz.
Live Chart

Kısa Vadeli Sahip (STH) maliyet temeli de şu anda 28 bin $ ile arka vitrinde yer alıyor ve ortalama yeni yatırımcıyı ortalama +%20'lik bir kara sokuyor. Aşağıdaki grafikte STH-MVRV Oranı gösterilmekte olup, kırmızı renk piyasanın STH maliyet esasının altında, yeşil renk ise üzerinde işlem gördüğü dönemleri ifade etmektedir.

2021-22'de STH-MVRV'nin -%20 veya daha fazla nispeten derin düzeltmelere ulaştığı örnekleri görebiliriz. Ağustos satışları -%10'luk düşük bir seviyeye ulaşmış olsa da, bu MVRV düşüşünün karşılaştırıldığında ne kadar sığ olduğu dikkat çekicidir, bu da son düzeltmenin kayda değer bir destek bulduğunu ve bu haftalardaki rallinin öncüsü olduğunu göstermektedir.

Live Chart

MVRV, Kısa Vadeli Sahipler tarafından tutulan kripto paraların (harcanmamış arz) karlılığını tanımlarken, STH'ler tarafından harcanan kripto paraların (harcanmış arz) karlılığını tanımlayan SOPR adlı benzer bir göstergeye sahiptir.

STH grubu tarafından işlem gören coinlerin ortalama alım fiyatını tespit etmek için benzer şekilde bir 'Harcanan Maliyet Tabanı' hesaplayabiliriz. Başka bir deyişle, harcanan coinlerin 'geldiği' fiyatı değerlendiriyoruz.

MVRV'ye benzer bir model görüyoruz; 2021-22'ye kıyasla nispeten sığ bir SOPR düşüşü ve bu hafta pozitif bölgeye geri dönüş. Bu, yatırımcıların 2022 ayı piyasasında olduğu gibi aynı derecede panik ve korku ifade etmediklerini gösteriyor ki bu da yatırımcı direncinin bir başka işareti.

Live Chart

Bu iki maliyet temeli modelini bir araya getirirsek, Kısa Vadeli Yatırımcı güveninin eğilimini izleyen bir osilatör oluşturabiliriz (Daha fazlası için 38. Hafta analizimize göz atabilirsiniz).

Ocak ayından bu yana (fiyatlar ~16 bin $ iken) en negatif değere ulaştıktan sonra yatırımcı güveninin nötr seviyeye geldiğini görüyoruz; bu da harcama yapan STH'lerin HODLing yapanlarla benzer bir maliyet tabanına sahip olduğu anlamına geliyor. Ayrıca bu maliyet tabanı modellerinde pozitif bir kesişmenin eşiğindeyiz.

Live Chart

Uzun Vadeli Yatırımcılar Nasıl Tepki Verdi?

Ele alacağımız son konu, uzun vadeli yatırımcıların bu ralliye nasıl tepki verdiği ve toplam pozisyonlarının nasıl değiştiği olacak.

Piyasanın bu yıl içerisinde en yüksek seviyelerine yaklaşmasıyla birlikte, arzın önemli bir kısmı artık 'zararda' tutulmaktan 'karda' tutulmaya başladı. Kardaki arz yüzdesi, toplam dolaşımdaki arzın %24'üne denk gelen 4,7 milyon BTC'lik devasa bir artış gösterdi. Bu, el değiştiren ve 27 bin ila 35 bin dolar arasında bir maliyet tabanına sahip olan coinlerin hacmi hakkında fikir vermektedir.

Arzın %81'inin artık karda olmasıyla birlikte, piyasa artık pozitif vitese dönmüştür ve bu metrik artık bu metrik için uzun vadeli ortalamanın üzerindedir (yeşil renkle gösterilmiştir).

Live Chart

Uzun Vadeli Yatırımcılar grubu ise bu haftaki yükselişten bir şekilde etkilenmemiş görünüyor ve toplam varlıklarının 14,899 milyon BTC ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını görüyor. Bu metrikte devam eden tırmanış, 155 günlük elde tutma eşiğinde harcanan miktardan daha büyük bir arz hacminin olgunlaştığını gösteriyor.

LTH Arzının yaklaşık %29,6'sı zararına elde tutulmaktadır ki bu oran, 2022'nin en düşük seviyelerinden bu yana piyasadaki güçlü yükseliş trendi göz önüne alındığında, bu metrik için tarihsel olarak yüksek bir orandır. Bu oran 2015 sonu ve 2019 başı ile Mart 2020 dip seviyesine benzemektedir.

Bu durum, LTH grubunun önceki döngülere kıyasla daha sağlam ellere sahip bir grup olabileceğini göstermektedir.

Live Chart

Son olarak, Canlandırılan Arz metriğinin Z-Skor (2 yıllık dönem) dönüşümüne bakacağız. Burada, 1 yıldan uzun süredir elde tutulan coinlerin önceki 2 yıla kıyasla istatistiksel olarak büyük bir oranda harcandığı dönemleri arıyoruz (halving döngüsünün yarısı).

Yüksek harcama dönemleri (yeşil) genellikle maksimum kar elde etme (yükseliş trendleri) veya panik satışı (düşüş trendleri) ile ilişkilidir. Ancak bugün, bu metrik, bu haftaki olaylara tepki veren minimum miktarda canlanmış arzın göstergesi olan negatif z-skor okumasıyla, bir kripto para uyku rejimi içinde kaldığımızı göstermektedir.

Live Chart

Özet ve Sonuçlar

Bitcoin fiyatları bu yılın en yüksek seviyelerine ulaşarak 30 bin $'lık döngü ortası fiyat seviyesinin üzerine çıktı ve 35 bin $'a yükseldi. Piyasa, 200 günlük ortalama, 200 haftalık ortalama (her ikisi de teknik), Gerçek Piyasa Ortalama Fiyatı ve Kısa Vadeli Yatırımcı maliyet tabanı (her ikisi de zincir üzerinde) dahil olmak üzere birçok önemli fiyatlandırma seviyesinin üzerine çıkmak için yeterli gücü buldu.

Arzın ve yatırımcıların önemli bir kısmı artık kendilerini 28 bin dolar civarında bulunan ortalama başa baş fiyatının üzerinde buluyor. Bu da 2023 yükseliş trendinin yeniden başlaması için zemin hazırlıyor. En azından piyasa, toplam yatırımcı psikolojisinin sabitlenmesinin muhtemel olduğu birkaç kilit seviyeyi aştı ve bu da önümüzdeki haftaları takip etmek için önemli kılıyor.


Yasal Uyarı: Bu rapor herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez. Tüm veriler yalnızca bilgi amaçlı sağlanmaktadır. Burada verilen bilgilere dayanılarak hiçbir yatırım kararı alınmamalıdır. Kendi yatırım kararlarınızdan yalnızca siz sorumlusunuz.


Çeviriler

Zincirde bu hafta bülteni İspanyolcaİtalyancaÇinceJaponca, Türkçe, FransızcaPortekizceFarsçaLehçeİbraniceArapçaVietnamca ve Yunanca'ya çevrilmiştir.

📽️ Daha fazla video içeriği ve metrik eğitim için Youtube Kanalımızı ziyaret edin ve abone olun veya Video Portalımızı ziyaret edin.


Yeni sosyal medya kanallarımızı kullanıma sunmaktan gurur duyuyoruz:


Glassnode Resmi Twitter sayfamıza ve Glassnode Türkiye Twitter sayfamıza katılabilirsiniz.